יו"ר הרשות אבו מאזן: לא אסכים למדינה פלסטינית בגבולות זמניים

בעקבות תוכניתו המדינית החדשה של נתניהו

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), אמר אתמול כי לא יסכים ליוזמה שתקרא למדינה פלסטינית בגבולות זמניים. זאת, בעקבות הפרסומים לפיהם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתכוון להציג בשבועות הקרובים תוכנית מדינית חדשה.

"עד היום לא שמענו על פרטי התוכנית, אולם בעבר הציע נתניהו הקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים ואם הצעה כזו תובא על ידו, אנחנו נתנגד לה בתוקף", אמר אתמול אבו מאזן במסיבת עיתונאים משותפת ברמאללה עם נשיא צ'ילה, סבסטיאן פיניירה.

אבו מאזן קרא לקהילה הבינלאומית ולקוורטט לנקוט צעדים מיידיים כדי לבלום את התוקפנות הישראלית ולהביא לסיום הכיבוש. הוא אמר כי הגיעה העת שמדינה פלסטינית בגבולות 67' תהיה חברה קבועה באו"ם, וכי עמדה זו תהיה אחת הדרישות לקראת הכרזה על הקמת מדינה בספטמבר הקרוב.

הנשיא הפלסטיני התייחס גם לקיפאון בתהליך המדיני, והאשים את ישראל בהכשלת המאמצים, בשל המשך מדיניות ההתנחלויות ובעיקר במזרח ירושלים, כלשונו. הוא שיבח את צ'ילה ואת מדינות דרום אמריקה, שכבר הכירו במדינה פלסטינית, וקרא לקהילה הבינלאומית לאמץ עמדה זו.

בינתיים ממשיכה הקהילה הבינלאומית בלחץ על ישראל. במהלך השבוע ייפגש שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, בירושלים עם נציגים של חברות הקוורטט - ארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי והאו"ם - ויציג להם את עמדת ישראל בנוגע לתהליך השלום עם הפלסטינים.

הפגישה מתקיימת לקראת כינוס של הקוורטט בדרג שרי חוץ שצפוי להתקיים ב-17 במארס בפאריס. האיחוד האירופי, רוסיה והאו"ם מעוניינים לנצל את הכינוס כדי להציג עקרונות בינלאומיים להסכם שלום ישראלי-פלסטיני, בדגש על כך שגבולות המדינה הפלסטינית יהיו מבוססים על קווי 1967 עם חילופי שטחים.

ישראל מסתייגת מאוד מהתהליך כולו ומנסה לסכלו יחד עם הממשל האמריקאי, שגם הוא אינו מעוניין בהודעת קוורטט שתקבע פתרונות בינלאומיים להסדר הקבע. דייויד הייל, סגנו של השליח האמריקאי ג'ורג' מיטשל, הגיע לישראל ויקיים פגישות בעניין זה בימים הקרובים עם יועציו של נתניהו.

בתוך כך, תת-אלוף (מיל') מייק הרצוג דחה לפני כשבוע הצעה לשמש כיועצו המדיני של ראש הממשלה. הפנייה להרצוג באה במסגרת ניסיונותיו של נתניהו לארגן מחדש את לשכתו, עם עזיבתו של היועץ לביטחון לאומי, עוזי ארד. ביום רביעי שעבר כבר החל נתניהו להפעיל שוב לחצים על הרצוג כדי שיסכים לקבל את התפקיד, אך בשלב זה הרצוג ממשיך לסרב להצעה.

הרצוג שימש עד לפני כשנה וחצי כראש מטה שר הביטחון, וקודם לכן כמזכיר צבאי לשר הביטחון. בחודשים האחרונים הוא ייעץ בהתנדבות לעו"ד מולכו בעניין גיבוש תכנית מדינית חדשה. במסגרת זו פנה אליו נתניהו והציע לו לעבוד בלשכתו במשרה מלאה כאחראי על הנושא המדיני ועל ניהול הקשר עם לשכות ראשי ממשלה ונשיאים ברחבי העולם.

הרצוג סירב בין השאר כיוון שחשש להיכנס שוב למצב של קרבות טריטוריה והגדרה לא ברורה של סמכויות מול מי שימונה ליועץ לביטחון לאומי. הסתייגותו מהצעתו של נתניהו גדלה כאשר הבין שהמועמד המוביל לתפקיד הוא האלוף (מיל') יעקב עמידרור. עמדותיו של הרצוג בנושאים מדיניים-ביטחוניים הפוכות לחלוטין מאלה של עמידרור.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ