חלק מבני משפחתם של נספי השריפה בכרמל ביקרו הערב (ראשון) את ראש הממשלה בנימין נתניהו, בשל התלבטותו אם להתייצב מחר לדיון על מצב מערך הכבאות בכנסת. נתניהו הוזמן לדיון בנושא בוועדה לביקורת המדינה בכנסת, אך בלשכתו הביעו היום חשש כי יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון (קדימה), מתכנן להפוך את הדיון המקצועי לכלי לניגוח ראש הממשלה בידי האופוזיציה, באמצעות המשפחות השכולות.

נאווה בוקר, אלמנתו של תנ"צ ליאור בוקר, מסרה הערב כי "אם ביבי לא בא זה יהיה מאכזב, אני מקווה שהוא יתחרט ויגיע". אופיר, אחיו של רמי ישראלי שנספה גם הוא בכרמל, הסביר כי "זה מצד אחד חוצפה, ומצד שני ניסיון להימנע מעימות. אני בטוח שיהיו משפחות שיתנהגו כמו בבית אורן, אבל יש גם משפחות שרק רוצות את ההכרה ואת היחס". לדבריו, "אנחנו לא רוצים להפוך להיות עוד משהו שמטייחים ומעלימים אותו. ביבי - זה לא המקום שלך להתחמק, אתה ראש הממשלה. יצאת קטן וחבל", הוסיף ישראלי.

בתוך כך, מתברר כי ישנן משפחות שבכלל לא הוזמנו לוועדת הביקורת בכנסת. אחת מהן היא משפחת פרץ מאשקלון. "אני מצפה מביבי שייתן לי תשובות, אבל הוא לא יכול לתת לי אותן", אמר יהושע, אביו של הסוהר רונן פרץ שנספה בשריפה. "גם בבית אורן אני שאלתי אותו, ולכן אני לא מבין למה אני צריך לפגוש אותו. אני רק רוצה להבין מה בדיוק קרה שם, אבל לצערי אין תשובות לאף אחד. מזלזלים פה במשפחות וזו בושה וחרפה. אין לנו תשובות, ובתור ראש ממשלה הוא צריך לספק אותן". אנט, אימו של רונן, טענה כי "אם ביבי בתור ראש ממשלה לא מוכן שנציגי המשפחות יגיעו, זאת אומרת שיש פה בעיה. הבעיה היא לא שלנו, אלא שלהם. לנו אין בעיה לבוא ולהיפגש, אבל כל שני וחמישי פותחים לנו את הפצעים מחדש. מבקשים מאיתנו לבוא ולדבר, אבל כבר שלושה חודשים הסיפור הזה מתמשך, ואף אחד לא נתן לנו תשובה מה בדיוק קרה שם".

אולגה, אלמנתו של כפיר אוחנה ז"ל, הסבירה ל"הארץ" כי היא לא מתכוונת להגיע לוועדה מאחר ש"הודיעו לי רק עכשיו עליה". לדבריה, "אליי לא התקשרו במטרה להזמין אותי, ואני במקום ביבי לא הייתי יוצאת מחר מהבית. אני בטוחה שמה שקרה בבית אורן יקרה גם בכנסת: איפה שביבי יהיה, הסינדרום הזה יחזור על עצמו - אנשים רוצים לקבל תשובה, אנשים רוצים לדעת".

ח"כ חסון אמר הערב ל"הארץ" כי מחצית ממשפחות הנספים כבר הודיעו שבכוונתן להשתתף בדיון. לדבריו, משרד ראש הממשלה הפעיל את מרותו על שירות בתי הסוהר, באמצעות המשרד לביטחון הפנים, והורה לארגון שלא לעדכן את המשפחות על קיומו של הדיון. חסון אמר היום כי הצליח להשיג את מספרי הטלפון של המשפחות בדרך חלופית והזמין אותן לדיון לאחר שנציגיהן התקשרו להנהלת הוועדה וסיפרו שלא קיבלו את ההזמנות מן השב"ס.

חסון הוסיף כי גורמים בלשכת ראש הממשלה ביקשו לנהל משא ומתן על נוכחות המשפחות בדיון, וביקשו להיות הגוף שיבחר את זהות המשפחות שישתתפו בו ולקבוע אילו משפחות לא יוזמנו אליו. לדבריו, הוועדה פנתה למשפחות נספי המשטרה ומערך הכיבוי כבר ביום שלישי האחרון והעבירה פניה דומה לשב"ס בבקשה לזמן את קרובי משפחותיהם של חללי האוטובוס, אלא שבשב"ס לא העבירו את הפניה למשפחות.

חסון הכחיש את הטענה כי מדובר בתרגיל פוליטי וציין כי יקפיד על קיומו של דיון "ממלכתי". לדבריו, "אם הפכנו למדינה שבה ראש ממשלה מפחד לעמוד מול משפחות שכולות, ונוכחות המשפחות האלה הופכות לדעת ראש הממשלה דיון חשוב לתרגיל פוליטי, חבל לנו על הזמן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ