שיחת היום | "שבח שטרן, אסור לראש הממשלה למנוע נזק מדיני?"

שיחת היום

חיים לוינסון
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון
שיחת היום

שבח שטרן, תושב שילה, הוא יו"ר מרחב יש"ע בליכוד. בימים האחרונים העלו שטרן ופעילים נוספים קמפיין עם ציטוטי שרים, המבקשים מראש הממשלה לבנות בערים ביש"ע.

בימים האחרונים העליתם קמפיין עם ציטוטים של שרים הקוראים לראש לממשלה לבנות בהתנחלויות. לעומת זאת, יש נתונים של הלמ"ס על בנייה של 400 יחידות דיור חדשות. אתה לא מרוצה מהיקף הבנייה?

"אני לא מרוצה מהיקף הבנייה. היקפי הבנייה תחת ממשלות קודמות, כל הממשלות הקודמות, היו בסדר גודל של 4,000 יח"ד, בלי הבנייה בירושלים, ששם אני לא מכיר את הנתונים. אני גר ביהודה ושומרון. 400 יח"ד של הלמ"ס הוא מספר מבוטל. זה הרבה יותר מההקפאה, אבל זה לא מוכיח היקף בנייה משמעותי. אני רוצה לחדד בין המקומות שבונים לא בונים. יש בנייה פרטית ביישובים קטנים. אבל בערים כמו אריאל ומעלה אדומים צריך לעשות מכרזים ממשלתיים כדי לקדם בנייה, ואין בכלל מכרזים".

ראש הממשלה אמר בשבוע שעבר בישיבת סיעת הליכוד, כי יש לו אחריות לכלל המדינה, ואי אפשר ללכת עם הראש בקיר. מה תגובתך לטענות האלה?

"דווקא משום שיש לו אחריות לכלל המדינה צריך לדאוג לחיזוק ההתיישבות. כמו שהוא אמר עשרות, אם לא מאות פעמים, היא שומרת על בטחונה של המדינה ומונעת הפיכת יו"ש לבסיס מחבלים אחד גדול. ככל שיהיו פה יותר יהודים השמירה גם על מישור החוף וירושלים תהיה חזקה וגדולה".

אולי זה נכון שאמר את זה בעבר, אבל אני הבנתי מדבריו בסיעת הליכוד, שבמציאות הבינלאומית הנוכחית, בנייה ביהודה ושומרון תסב נזק מדיני כבד. האם הנזק המדיני שווה עוד אלף תושבים במעלה אדומים?

"אני כופר בצורת החשיבה הזאת. בתום ההקפאה היה לחץ גדול לחידוש ההקפאה. וכשההקפאה הסתיימה, נוכחנו לדעת שהשמיים לא נפלו. האמריקאים הבינו שהם עשו טעות בלחץ על ישראל, ושזה לא הדבר שמפריע מבחינתם לתהליך המדיני עם הפלסטינים. האמריקאים מבינים שהישראלים הם נכס יציב באזור. לא כל דבר שמצטייר בעיתונות שלנו כלחץ בלתי ניתן לעמוד בו. סך הכל מדברים על בנייה בהיקף שממשלות דומות בנו. יש לי ילדים ולאחרים ילדים שרוצים לגור ביישובים. יש יישובים עם מצוקת דיור. ההתיישבות ביהודה ושומרון סיפקה בעבר את הצורך ביחידות חדשות לזוגות צעירים, כי הקרקעות אצלנו יותר זולות מפתח תקווה. הנגישות למרכז וירושלים גבוהה, ויש ביקוש טבעי גבוה".

בעצם הקמפיין אומר, שראש הממשלה נתניהו לא מספק את הסחורה. מצד שני, אתה חבר ליכוד למעלה מעשרים שנה. אולי כצל'ה צודק, ואין טעם לאנשים עם עמדות כמוך להצביע ליכוד, אלא להצביע למפלגות קטנות יותר.

"מפלגות קטנות יותר הן לא מפלגות שמשפיעות בשלטון, גם אם הן בקואליציה. היכולת להשפיע היא רק באמצעות גדולות. הציבור הרחב בתוך הליכוד תומך באופן שלא משתמע לשתי פנים בהתיישבות ביהודה ושומרון. הוא רואה בזה זכות לאומית היסטורית משפטית. וגם הוא רואה בזה הכרח בטחוני. כולם יודעים מה הסכנה של הטילים מגב ההר. אלא מה, ההנהגה לפעמים בגלל לחץ של תקשורת, שיקולים קואליציוניים, בגלל גחמות אחרות, ההנהגה לא תמיד מבינה או רוצה להבין את מה שהציבור הליכודניק הגדול רוצה. היום רוב גדול של חברי הכנסת והשרים של הליכוד תומכים בחידוש הבנייה בערים".

אבל היא לא משפיעה. עובדה, אין בנייה.

"זה כן עובד. צו ההקפאה הופסק. יש עוד דברים שעובדים. אבל יש דברים שלא עובדים. אני פוקד אנשים לליכוד, ואני אומר להם. אנחנו לא קבלני הצלחות אבל לפחות אנחנו מנהלים מאבק בדרכים דמוקרטיות שיכולות להשפיע. אני אומר תצטרפו, אתם יכולים להשפיע. לא תמיד תצליחו אבל לפחות נשתדל".

אתה גר בשילה, והיום "שלום עכשיו" הגישו בג"ץ המבקש להפסיק בנייה של 20 יחידות דיור שנבנות ללא היתרי בנייה בשבות רחל הסמוכה. האם אתה חושב שבשל המצוקה נכון לבנות ללא היתרים?

"כשאדם בעיר שומע שבונים ללא היתרי בנייה, חושבים שיש מערב פרוע שבו עושים מה שרוצים. הריני להבהיר: במרבית המקרים מדובר במקומות שקיבלו את כל האישורים ושר הביטחון לא חותם על כל האישורים. בפתח תקווה איש לא היה מעז לא לאשר היתרי בנייה. ביישובים, שר הביטחון מונע זאת משיקולים פוליטיים וראש הממשלה לא מונע זאת ממנו. את כל הבעיות האלה אפשר לפתור אם ראש הממשלה יורה לשר הביטחון לחתום על היתרי הבנייה".

למה זה לגיטימי לגור בשבות רחל מסיבות פוליטיות אידיאולוגיות, וזה לא לגיטימי למנוע לגור בשבות מסיבות פוליטיות אידיאולוגיות?

"הזכות לגור היא זכות בסיסית של אנשים שיש להם זכות לגור, ויש להם זכות לבחור לגור איפה שהם רוצים בארצו של העם היהודי, והשטח הוא לא שטח כבוש. הזכויות הוכרו על ידי כל ממשלות ישראל. ניתנו הכשרים לכך בעבר. גם הממשלה הזו שהוציאה צו הקפאה לא האריכה את הצו. מי שפועל נגד ביטול הצו זה שר הביטחון ולא המתיישבים. הם מרחיבים את היישובים בהיתר. באופן פורמלי, שר הביטחון מנצל את כוחו ומנסה למנוע את זה. אנחנו נאבקים בו בדרכים ציבוריות למנוע ממנו את זה".

היה שבוע סוער לאחר פינוי חוות גלעד. האם לדעתך, יש לאירוע השלכות אסטרטגיות על יחסי המתנחלים והמשטרה או הצבא?

"יש לי חמישה בנים. ארבעה בנים שירתו ביחידות קרביות. אנחנו הצבא. אף אחד שלא ילמד אותנו ויגיד שאנחנו נפעל נגד הצבא. היה פה מעשה מחפיר ומביש של ניצול כוח על ידי שר הביטחון. לקחו שני מבנים והביאו צבא עצום של מאות שוטרים ואנשי יס"מ שהמטרה שלהם הייתה לשבור עצמות ולא לשמור על החוק. אני רואה את ראש הממשלה אחראי לירי שהיה. אם ראש הממשלה אומר שזה נעשה בלי ידיעתו, שייקח את מי שעשה דבר כזה ויעיף אותו מהממשלה שלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ