אסון הכרמל | דני רוזן: יש שר כושל, שר מתעלם, שר מנותק ור"מ שדוחה הכל למחר

לפני הדיון נפגש ראש הממשלה נתניהו עם משפחות הנספים באסון הכרמל. מבקר המדינה: מדובר בדו"ח חמור. הדו"ח על האסון עצמו יפורסם בעוד 4 חודשים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

"ביטחון ישראל מופקד בידי ארבעת הבנים - השר הכושל אלי ישי, השר המתעלם יובל שטייניץ, השר המנותק אהוד ברק וראש הממשלה הדוחה את החלטותיו למועד מאוחר יותר", כך אמר היום (ראשון), דני רוזן, בן זוגה של תנ"צ אהובה תומר, שנהרגה בשריפה בכרמל.

רוזן אמר את הדברים בדיון שנערך בוועדה לביקורת המדינה בכנסת בנוגע לדו"ח מבקר המדינה על שירותי הכבאות. חברי הכנסת אופיר אקוניס וכרמל שאמה הוצאו מהדיון לאחר שהתפרצו לעבר רוזן בתגובה לדבריו.

בדיון הוועדה, בראשות ח"כ יואל חסון, נכחו גם מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר הפנים ישי, השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ, נציגי מערך הכבאות ונציגי משפחות הנספים בשריפה.

דני רוזן, היום בכנסת. תצלום: תומר אפלבאום

קודם לדיון נפגש ראש הממשלה עם משפחות הנספים. זאת לאחר שלמרות החשש שהביעו בלשכת נתניהו כי יו"ר הוועדה לביקורת המדינה יואל חסון, מתכוון להפוך את הדיון לזירת התנגחות בראש הממשלה על ידי האופוזיציה, באמצעות משפחותיהם של הנספים.

"ביקשתי להיפגש עם כל המשפחות, אינני יודע מדוע לא כולן הגיעו. אני שמח לראותכם כאן. אמרתי למשפחות שהיו נוכחות בפגישה שהמילה שיקום היא מטעה כי אין שיקום אמיתי. להיות משפחה שכולה זה להיות נכה וללכת בלי תג נכות", אמר נתניהו. "אני ואתם יודעים שאין פתרון אמיתי למה שאתם חשים מבפנים. מטרת הדיון האמיתית היא לראות מה ניתן לעשות כדי שהאסון הזה לא ייפקוד אחרים".

בהתייחסו להיערכות שירותי הכבאות, אמר נתניהו כי "מערך הכיבוי הקרקעי לקוי כפי שהוא, ואיננו נותן מענה להערכתי לבעיה שבה נתקלנו בשריפה בכרמל. הבעיה המרכזית שם היא כיבוי אווירי". ראש הממשלה הוסיף כי מיד לאחר השריפה החל לפעול להקמת מערך כיבוי אווירי, וציין כי נעשים נסיונות לרכוש מטוסים יעודיים מחברה קנדית.

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, אמר בתחילת הדיון כי הדו"ח שהוכן בנושא מתייחס למלחמת לבנון השנייה, והדגיש כי הדו"ח המלא המתייחס לשריפה בכרמל יפורסם בעוד 4 חודשים. "הדו"ח שהוגש לכם בדצמבר 2010 הוא דו"ח חמור מאוד שמבוסס על הליקויים שהתגלו אחרי מלחמת לבנון השניה".

המבקר הדגיש כי בדו"ח שיוגש נעשית אבחנה ברורה בין נושא האוטובוס לנושא הכיבוי. "אספנו אלפי מסמכים, דיברנו עם עדים רבים ביותר. אני לא יכול לתת פרטים נוספים ברגע זה משום שכל פרט עלול לפגוע בבדיקה היסודית שנערכת כרגע", אמר המבקר.

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', ציין כי המשימה הניצבת בעיני משרדו היא נקיטת צעדים לשיפור מערך הכבאות בטווח הארוך ומציאת פתרונות בטווח הקצר. "נתתי עדיפות עליונה להעמיד את מערך הריבוי על הרגליים וזאת המשימה מספר אחת של המשרד בראשו אני עומד. המטרה שלי לעשות את הכל במהירות עד כמה שזה ניתן", אמר אהרונוביץ. "אף כבאי לא יפוטר. כולם יישארו בשירות. נקלוט את כולם. בימים הראשונים נקלוט בין 300 ל-500".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ