הממשלה לבג"ץ: כל המאחזים על קרקע פרטית יוסרו עד סוף השנה

זאת בעקבות עתירה של "שלום עכשיו". מזכ"ל התנועה יריב אופנהיימר בתגובה: בתשעה חודשים יכולה הממשלה למצוא סיבות ותירוצים על מנת להימנע מפינוי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר, הודיע היום (שני) לבג"ץ כי הממשלה הורתה להסיר עד סוף שנת 2011 את המאחזים הנמצאים על קרקע פרטית. תשובת הממשלה ניתנה בתגובה לעתירה של תנועת שלום עכשיו, המבקשת לממש "צווי תיחום" שהוצאו לשישה מאחזים בגדה: רמת גלעד, מצפה יצהר, גבעת הרא"ה, גבעת אסף, מעלה רחבעם ומצפה לכיש.

בעבר התחייבה המדינה לפנותם בהתאם ללוחות זמנים, אך כפי שפורסם ב"הארץ", בסוף פברואר התכנסה ישיבה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שבסופה הוחלט להכשיר את המאחזים הממוקמים על קרקע ציבורית, ולהרוס את אלו שנמצאים על קרקע פרטית.

מאחז גבעת אסף. תצלום: ניר כפרי

כעת, בתצהיר שהוגש לבג"ץ, מאשר האוזר את הפרסום, ונוקב לראשונה בלוח זמנים: עד סוף השנה יוסרו המאחזים שעל קרקע פרטית. מדובר במאחז גבעת אסף המונה כ-20 משפחות, וכן חלקים מגבעת הרא"ה ורמת גלעד. מצפה יצהר נמצאת על קרקע סקר, דהיינו שלא נקבע שם מעמד הבעלים. לדברי האוזר, מה שלא על קרקע פרטית עניינו ישקל בעתיד, אבל מאמצי האכיפה יופנו לעבר פלישה לקרקעות פרטיות.

בחודש הקרוב, אמורה המדינה לתת הודעה מעדכנת גם בעניין העתירה על ג'בל ארטיס, וכן יערך דיון בבג"ץ בעניין המאחז עמונה, שגם הם על קרקעות פרטיות. ככל הנראה, גם שם תודיע המדינה על פינוי עד סוף שנת 2011.

יריב אופנהיימר, מזכ"ל תנועת שלום עכשיו, מסר בתגובה לתשובת המדינה כי "על אף ההתפתחות התשובה, הממשלה מתכוונת להכשיר בדיעבד את מרבית הבנייה הבלתי חוקית הנמצאת על אדמות מדינה ומציגה לוח זמנים ארוך שספק אם ימומש". אופנהיימר הוסיף כי "בתשעה חודשים יכולה הממשלה למצוא סיבות ותירוצים על מנת להימנע מפינוי".

דובר יש"ע התייחס אף הוא לתשובת המדינה ואמר כי "עמדת המדינה כפי שנמסרה לבג"ץ, משקפת להט לא מוסבר להריסה. 98% מהמאחזים מצויים ללא ספק על אדמות מדינה, אך אינם זוכים שהחוק יוחל עליהם ויכשיר אותם כמתבקש. לאחר מהלך הכשרה הכרחי זה, שיכול להיגמר בתוך חמש דקות בלבד בחתימת שר הביטחון, ניתן יהיה לפתור בהסכמה גם את סוגיית שני האחוזים הנותרים. במקום יש מי שמבקש להשתמש רק בבולדוזר ולא בשכל הישר. הממשלה שמקפיאה כבר שנתייםכל בניה חדשה ביו"ש וחונקת את ההתיישבות, עלולה להוסיף חטא על פשע ולשחק לידי מחרחרי המדון בשלום עכשיו".

במהלך הדיון הציגה הפרקליטות נתונים מעודכנים על האכיפה במגזר הישראלי והפלסטיני בשנים האחרונות. מהנתונים עולה כי ב-2009 נהרסו 76 מתוך 960 מבנים בלתי חוקיים במגזר הפלסטיני, ו-587 במגזר הישראלי, מתוכם נהרסו 196. בשנת 2010 - 1,204 במגזר הפלסטיני מתוכם נהרסו 172, לעומת 689 במגזר ישראלי, מתוכם נהרסו 176. כלומר קצת יותר מ-30% מהמבנים הלא חוקיים בהתנחלויות נהרסים, לעומת פחות מ-13% ביישובים הפלסטינים בגדה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ