בריטניה שדרגה את מעמד הנציגות הפלסטינית

בזמן שיו"ר הרשות מחמוד עבאס מבקר בלונדון, הודיעה לונדון על שדרוג מעמד הנציגות והצטרפה בכך לשורה של מדינות באיחוד

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בריטניה הכריזה היום (שני) על שדרוג המעמד הדיפלומטי של הנציגות הפלסטינית בלונדון. משרד החוץ הבריטי הודיע כי מדובר בצעד "מנהלי" בלבד, אולם שר החוץ הבריטי וויליאם הייג אמר בנאום בפרלמנט כי המהלך בוצע לאור "היקף הסיוע של בריטניה לרשות הפלסטינית והעבודה המשותפת שלנו עמם". במסגרת השדרוג תהפוך הנציגות הפלסטינית מ"צירות כללית" ל"משלחת הפלסטינית" בלונדון.

הייג ייפגש מחר בלונדון עם יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן) ויעדכן אותו בהחלטה הבריטית. במקביל להכרזה על שדרוג המעמד הדיפלומטי של הרשות הפלסטינית קרא הייג בפרלמנט לחידוש המשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית אך הדגיש כי יש להציב עקרונות ברורים לשיחות, כולל גבולות 1967. "נעבוד עם הצדדים כדי ללחוץ להגיע לפריצת דרך עוד השנה", אמר הייג.

דיפלומטים בריטים אמרו היום כי שדרוג הנציגות הדיפלומטית הפלסטינית בלונדון יכלול את שינוי שמה מ"משרד הצירות הכללית הפלסטינית" ל"משלחת הפלסטינית". כמו כן, יזכו הנציגים הפלסטינים בלונדון להקלות בקבלת ויזות ובכניסה לבריטניה. שמו של ראש הנציגות ישונה ל"ראש המשלחת הפלסטינית". עם זאת, במשרד החוץ הבריטי הבהירו כי השדרוג לא יכלול מתן חסינות דיפלומטית למשלחת הפלסטינית.

"לא מדובר בצעד ראשון של בריטניה בדרך להכרה במדינה פלסטינית", אמרו דיפלומטים בריטים. "המהלך הוא חלק מההכרה שלנו בהתקדמות שהפלסטינים עשו בבניית מוסדות המדינה".

בחודשים האחרונים הודיעו ארה"ב, צרפת, ספרד, פורטוגל, אירלנד ומדינות נוספות על שדרוג המעמד הדיפלומטי של הרשות הפלסטינית בשטחן. מדובר אמנם במחווה סמלית בלבד כלפי הפלסטינים, אולם היא בולטת לאור הקרירות שמפגינות אותן מדינות באיחוד האירופי כלפי ישראל בכל הנוגע לתהליך השלום.

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום בישיבת סיעת הליכוד להכרזותיו כי הוא מגבש תכנית מדינית. נתניהו, שהוא ואנשיו הם שהודיעו על הכוונה לשאת נאום מדיני חדש בקרוב, הכחיש חלק מהדברים באוזני חברי סיעתו. "אל תסמכו על מה שכתוב בעיתונים", אמר. "אני עדיין מגבש את עמדתי ומי שרוצה יכול לבוא ולהציע לי רעיונות".

נתניהו אמר את הדברים אחרי שאתמול בבוקר התראיינו שניים משריו הבכירים והמקורבים אליו - אהוד ברק ודן מרידור - וקראו לנקיטת מהלך מדיני בהקדם. שר הביטחון אהוד ברק אמר בראיון ל"קול ישראל" כי על נתניהו להציג תכנית בשבועות הקרובים ולא להמתין עד לכינוס איפא"ק בוושינגטון בחודש מאי. "אסור להמשיך את המדרון החלקלק הנוכחי שמוביל לבידוד ישראל", אמר ברק. "אנחנו בפני צונאמי של בידוד בינלאומי שיעצים לקראת העצרת הכללית של האו"ם בספטמבר. מה שנדרש זה מעשה מדיני ? או הליכה נועזת לשיח ממשי עם הפלסטינים בחדר סגור על כל מימדי הסדר הקבע, או באמצעות הסכם ביניים. נאום של ראש הממשלה בקונגרס בסוף מאי הואמאוחר מדי. הפעולה נדרשת בשבועות הקרובים ודורשת החלטה. מה שמונח על הכף הוא איך למנוע את בידוד ישראל".

השר דן מרידור אמר דברים דומים בראיון לגלי צה"ל. "ראש הממשלה נתניהו יזכה לרוב בליכוד אם יכריז על העברת עוד שטחים בגדה משליטה ישראלית לשליטה פלסטינית מלאה", אמר מרידור. "זה אינטרס ישראלי ממדרגה ראשונה. אם לא ננקוט ביוזמה מדינית יכיר העולם כולו במדינה פלסטינית בגבולות 1967".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ