העבדים של ארה"ב בנו מבצר אירופאי לימין הישראלי

ראש ממשלת הולנד לשעבר, שבא לכאן להביע את תמיכתו במאבק הפלסטינים, מיואש ממדיניות האיחוד האירופי כלפי הסכסוך; במיוחד מהפוליטיקאים של ארצו, שהפכו, לדבריו, למבצר הימין הישראלי באירופה

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

שטיח אדום לא קידם את פניו של דרייס ואן אגט בן ה-80 בנמל התעופה בן גוריון. מי שהיה ראש ממשלת הולנד ב-1977-1982, מסומן כאן כאחד מראשי הדה-לגיטימטורים של ישראל. הביקור הזה, כמו קודמיו, נועד להביע את תמיכתו במאבקם של הפלסטינים בכיבוש, ולטפוח על שכמם של פעילי שלום ישראלים.

ואן אגט נמנה עם 26 אישים אירופים שקראו לראשי האיחוד האירופי להודיע, שהמדינה הפלסטינית תתפרש על שטח שווה בגודלו ל-100% מהשטחים שנכבשו ב-1967, וכי בירתה תהיה במזרח ירושלים. על המסמך חתמו, בין השאר, המתאם המדיני-ביטחוני האירופי הקודם, חווייר סולאנה, ונשיאים וראשי ממשלות לשעבר של גרמניה, ספרד, איטליה ואירלנד.

המנהיגים בדימוס דרשו משרת החוץ של האיחוד, קתרין אשטון, למלא תפקיד פעיל בהפשרת הקיפאון המדיני והקפאת ההתנחלויות. הם ציינו, כי אישים אמריקאים מרכזיים רמזו להם, שהדרך הטובה ביותר לסייע לנשיא אובמה לקדם את תהליך השלום היא להציג "תג מחיר" על מדיניות שסותרת את עמדות ארה"ב. התג שהם הציגו הוא הצטרפותן של מדינות האיחוד לגוש המדינות הדרום אמריקאיות, שהכירו במדינה פלסטינית בגבולות 67'.

ביום חמישי שעבר, שעה קלה אחרי שהופיע לפני פלסטינים בבית לחם, ולפני שהמריא בחזרה לאמסטרדם, הציג לפני ואן אגט תמונה ביקורתית עד מיואשת של מדיניותו של האיחוד כלפי הסכסוך.

נכון, הוא אומר, שיחת הטלפון של אנגלה מרקל עם בנימין נתניהו מלמדת על התפכחות של האיחוד מהאשליה שנתניהו השתנה. ואן אגט מספר בהנאה על המענה של דייוויד קמרון לשאלתו של חבר פרלמנט בריטי, שתהה אם נתניהו התקשר גם ללונדון, כדי לנזוף בראש ממשלת בריטניה על ההצבעה באו"ם בגנות ההתנחלויות. קמרון אמר שהוא לא זכה לכבוד הזה, אך אילו נתניהו היה מתלונן באוזניו, הוא היה מקבל תגובה דומה בחריפותה לזו שקיבל מברלין ("איך אתה מעז?") "רוב המנהיגים האירופים, ובראשם מנהיגי המדינות המובילות - צרפת, בריטניה וגרמניה - שותפים לתחושה שאי אפשר לסמוך על נתניהו", מצליף ואן אגט. "הוא ביזבז את האשראי שקיבל מאירופה בעקבות נאום בר-אילן והפך אותו למלים ריקות".

עם זאת, ואן אגט צופה, שהמדינה האירופית הראשונה שתצטרף לדרום אמריקה תהיה נורווגיה, שאינה חברה באיחוד. יש לו סיבות להאמין שספרד תהיה הראשונה מבין חברות האיחוד שתלך בעקבות אוסלו. ומה הלאה? המדינאי ההולנדי בדימוס, שסבור שלאירופה יש חוב מיוחד לפלסטינים, משום שהם קורבנות של קורבנות השואה שהתחוללה על אדמת אירופה - אינו מאמין שישועתם תבוא מהיבשת השכנה. "האיחוד האירופי הוא הכל חוץ מאיחוד", הוא אומר.

את החברות ממרכז אירופה הוא מכנה "העבדים של ארה"ב", ומעריך שהן יקיימו את מצוותה לסכל קונסנסוס - תנאי הכרחי להחלטה של האיחוד להכיר במדינה פלסטינית בהצבעה הצפויה באו"ם בספטמבר הקרוב. המהמורה הגבוהה ביותר, נאנח ואן אגט, מצויה אצלו בבית, בהולנד. המיזוג של רגשי אשמה ואיסלאמופוביה הפך, לדבריו, את הפוליטיקאים ההולנדים למבצר הימין הישראלי באירופה.

לראיה, הוא שולף הצהרה שעברה ברוב סוחף (כולל מפלגת הלייבור) בפרלמנט ההולנדי ערב ההצבעה נגד ההתנחלויות באו"ם, וזכתה לתמיכת כל השגרירים האירופים במועצת הביטחון. הפרלמנט ההולנדי קרא לאיחוד האירופי להתנגד להכרה חד-צדדית במדינה פלסטינית. הוא גם דורש מהפלסטינים לשוב לשולחן המו"מ, כדי להביא לפתרון צודק של הסכסוך ולהכיר "במפורש" במדינה דמוקרטית ויהודית. אף מלה על ההתנחלויות.

אין פלא, שלא פחות מ-20 דיפלומטים בכירים התחרו באחרונה על תפקיד השגריר בהאג. פריחת הצבעונים בעיצומה וההרינג - שפתיים יישק.

האחות הדמוקרטית

למנהיגת האופוזיציה יש פרויקט חדש. לבני מציעה לעולם הערבי לאמץ את הקודים של האחות הדמוקרטית. במאמר שפירסמה בשבוע שעבר ב"וושינגטון פוסט" כתבה לבני, שמנהיגי העולם החופשי חייבים להפעיל את השפעתם כדי להגן על הדמוקרטיות הצעירות במזרח התיכון מפני מפלגות דוגמת החמאס והחיזבאללה. לדבריה, ישראל חוששת שהמהפכה הדמוקרטית במצרים תביא להחלפתו של חוסני מובארק במנהיג עם השקפת עולם קיצונית ובכוחות אנטי דמוקרטיים (הכוונה מן הסתם לאחים המוסלמים).

במכתב שצירפה למאמר, לבני הסבירה לי כי תפקידם של מנהיגי העולם החופשי, ובמיוחד בישראל, הוא לרתום את העולם לעיצוב עתידי של האזור בהתאם לאותם אינטרסים המשותפים לישראל ולעולם החופשי. לבני מציינת, כי היוזמה שלה "מתרגמת נכונה את ערכי הדמוקרטיה באופן שיהיה מקובל על כל הגורמים הפרגמטיים והמתונים באזורנו". היא מציעה להוציא אל מחוץ לחוק מפלגות שדוגלות באלימות ו/או בגזענות ו/או אינן מכבדות הסכמים בינלאומיים.

אילו נתניהו היה מציע "לתרגם" בעבור הערבים את הקודים הדמוקרטיים שלו, היינו אומרים שהוא מתנשא, קולוניאליסט, חסר רגישות. כדאי להזכיר, שלבני ניהלה (ומן הסתם גם תנהל) מו"מ קואליציוני נמרץ עם מפלגה ישראלית שדוגלת בטרנספר, מצפצפת על הסכמים בינלאומיים ומסיתה נגד מיעוטים. בעצם, גם היא הציעה להעביר לפלסטין את התושבים הישראלים של כפרים חצויים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ