הצעת חוק: גיל הנישואין לנשים יועלה מ-17 ל-18

ח"כ חנין זועבי, יוזמת ההצעה, הסבירה כי החוק נועד להילחם בכפיית נישואין על קטינות. 1,455 קטינות נישאו בישראל ב-2008

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת תצביע מחר (רביעי) בקריאה טרומית על הצעת חוק המעלה את גיל הנישואין לנשים מ-17 ל-18. לדברי ח"כ חנין זועבי (בל"ד), יוזמת ההצעה, החוק נועד להילחם בכפיית נישואין על קטינות שטרם סיימו את הלימודים בבתי הספר ואינן מסוגלות עדיין לקבל החלטות גורליות.

"האבסורד הוא שהחוק הקיים מתיר נישואין מתחת לגיל 18, אך אוסר הצבעה לכנסת ואיננו מאפשר בדיקות רפואיות בלי אישור ההורים", אמרה זועבי והוסיפה כי על אף התנגדותה של הממשלה להצעת החוק, רוב חברי הכנסת, ובהם הדתיים, תומכים בו.

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי בשנת 2008 נישאו בישראל 1,455 קטינות בנות 17 ועוד 636 קטינות בנות 16 או פחות מכך. מספר הקטינים עד גיל 17 שנישאו במהלך 2008 עמד על 69 בלבד.

הצעת החוק נוסחה כבר ב-2004 על ידי המועצה הלאומית לשלום הילד ובשנים האחרונות עשו חברי כנסת מספר נסיונות לקדם אותה. ההצעה באה לשנות את החוק הקיים, חוק גיל נישואין, שנכנס לתוקף ב-1950. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי במצב הנוכחי עשויים להיווצר מצבים אבסורדיים, בהם קטינה נכנסת להריון לאחר שנישאה, אולם עדיין אינה רשאית לתת בעצמה הסכמה לטיפולים רפואיים שונים וזקוקה להסכמת הוריה לשם כך.

במרבית מדינות אירופה, בהן בלגיה, צרפת, גרמניה והולנד, ובמדינות מערביות נוספות קיים איסור על נישואי צעיר או צעירה שטרם מלאו לו 18 שנים. החוק החדש לא יפגע בסמכותו של בית משפט לענייני משפחה להתיר נישואי קטינים, במקרים ובנסיבות הקבועים בחוק, למשל מגיל 16, כאשר קיימות נסיבות מיוחדות, או כאשר הקטינה הרתה.

נציגי משרד החינוך הבהירו כבר ב-2004 במהלך דיון בכנסת כי המשרד תומך בהצעת החוק אך הממשלה החליטה, כאמור, שלא לתמוך בהצעה בהצבעה שתתקיים מחר.

אבירמה גולן | לא ארץ לנשים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ