השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ': מאיתנו איש לא יגבה תג מחיר

השר לביטחון פנים התייחס לעימותים האלימים עם מתנחלים בפינוי חוות גלעד, ואמר "מה זה יום הזעם בכלל? שיזעמו על עצמם ועל ההתנהגות שלהם"

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

"לא נאפשר לאף אחד להפר את החוק - מאיתנו אף אחד לא יגבה תג מחיר", כך אמר היום (שלישי) השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' בכנס סיכום השנה של המחוז הדרומי באשקלון. אהרונוביץ' התייחס לעימותים האלימים בפינוי חוות גלעד, ואמר "מה זה יום הזעם בכלל? שיזעמו על עצמם ועל ההתנהגות שלהם. אנחנו נקווה שהם יבינו את זה".

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לאירועים האחרונים בחוות גלעד ואמר כי "תג מחיר הוא מושג פסול - אין לקחת את החוק לידיים". במהלך סיור בבקעת הירדן אמר ראש הממשלה כי "מי שקובע את החוק במדינת ישראל היא מערכת המשפט והגורמים המוסמכים לכך". הוא הוסיף כי "תפישת תג המחיר פסולה מיסודה ונפעל שמפירי חוק יטופלו. אני לחלוטין פוסל את זה".

הפגנות של מתנחלים במחאה על פינוי חוות גלעד. תצלום: דניאל בר און

לפני כשבוע פרץ עימות אלים בין שוטרים למתנחלים בעת פינו מאחז חוות גלעד. 8 שנים וחצי מאז הפינוי האלים של המאחז, חזרו אליו כוחות הביטחון כדי להרוס מבנים לא חוקיים. הפעילות התקבלה בהפתעה בקרב המתנחלים, שחשבו כי המינהל מאפשר למאחז להתפתח באין מפריע, ובין הצדדים התפתחה במהרה תגרה רבת משתתפים. במהלך האירוע, ירו השוטרים במתנחלים כדורי צבע. 18 איש נפצעו באורח קל, ושמונה נעצרו. לאחר מכן פרצו שורה של מהומות בשטחים ובירושלים.

שלשום פורסם כי צוות הבדיקה של המשטרה שבחן את אירועי פינוי מאחז חוות גלעד - פינוי שהוגדר על ידי המתנחלים כאלים - קבע כי השוטרים פעלו באופן מקצועי ומידתי. על פי התחקיר, לפעולה היה בסיס חוקי - צווי ההריסה הוכנו על ידי המינהל האזרחי ונחתמו על ידי אלוף פיקוד מרכז. צוות הבדיקה קבע כי להריסה קדמה עבודת מטה, שכללה סיורי שטח, הכנת קבוצת פקודות ותדריכים לכוחות, וכי המשימה בוצעה על פי התכנון.

עוד נקבע בתחקיר כי השימוש באמצעים לפיזור הצעירים שהיו במאחז היה "כפי שמוגדר במשטרת ישראל ומחייב את כלל השוטרים". בתחקיר נאמר כי השוטרים ירו כדורי הצבע (ממשגר שנקרא אפ"ק - אמצעי פחות קטלני - FN303) בשני מוקדים שבהם נזרקו אבנים ובקבוקי זכוכית על הכוח ובזמן הפרעה בביצוע מעצר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ