אחרי המהפכות: צה"ל נערך להפגנות המוניות בגדה

בצבא מעדכנים את התוכניות להתמודדות עם התקוממות פלסטינית לא אלימה, ומבינים כי יש לגבש הערכות מודיעין גם על המתרחש באתרי אינטרנט כמו פייסבוק. "אין לנו מה לעשות אם יקרה כאן מה שקרה בתוניסיה", אומר קצין בכיר

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בפיקוד המרכז ואוגדת יהודה ושומרון עוקבים בשבועות האחרונים מקרוב אחר המתרחש במדינות ערב והמזרח התיכון, ומעדכנים את התוכניות להתמודדות עם התקוממות עממית לא אלימה בשטחים הפלסטיניים. "האירועים האחרונים במזרח התיכון עשו אצלנו שינוי משמעותי", אומר אחד הקצינים באוגדה, "זה לא ברקע. ברור שיש התנהגות של אפקט דומינו ומציאות כזאת יכולה לפגוש אותנו".

באוגדת איו"ש ערים זה זמן רב למרכיב האזרחי בכל תרחיש עתידי בגדה. רק לפני כשנה הם הכינו תוכנית מקיפה להתמודדות עם מצב של הפגנות אזרחיות רחבות היקף ולא-אלימות. בימים אלה, עוברת התוכנית שינויים לנוכח ההפיכות העממיות במצרים ובתוניסיה.

בין הלקחים שנלמדים כעת בצה"ל עומד הצורך לבצע הערכות לא רק על בסיס המודיעין הרגיל, שמבוסס על כוונות ותוכניות של ארגונים פלסטינים, אלא גם על בסיס המתרחש בשכבות חברתיות אחרות, ובמיוחד מסרים העוברים דרך האינטרנט באתרים חברתיים כמו הפייסבוק. בצבא מדגישים שאם יתקיימו הפגנות גדולות של אלפי אזרחים, הם לא ינסו למנוע אותן, כל עוד הן לא ינסו להיכנס אל תוך ההתנחלויות. "אירוע כזה יהיה אלים", אומר קצין באוגדה. "במצב כזה אנחנו נתנהג כצבא עם מדרגות איפוק מאוד מחמירות - כולל לקחת סיכונים משמעותיים. לייתר את הסיטואציה".

בקרב קצינים בכירים, ששירתו ומשרתים ביהודה ושומרון, שוררת זה זמן מה התחושה שאין תשובה אפקטיבית למצב של התקוממות עממית ברשות הפלסטינית. קצין בכיר המשרת כיום בגזרת יהודה ושומרון אמר לפני כמה שבועות כי "אין לנו מה לעשות אם יקרה כאן משהו כמו שקרה בתוניסיה".

עם זאת, ההערכה היא שהסיכויים שהתקוממות כזו תהיה לא-אלימה - קטנים. "קשה להאמין שבמצב של התקוממות, לא יהיו ארגונים שייקחו על זה טרמפ וינסו לפגוע בצה"ל, ולכן זה לא יהיה מצב דומה למצרים", אומר קצין בכיר אחד. קצין אחר, המשרת זמן רב בגזרה, אמר בימים האחרונים כי "כרגע אנחנו לא מזהים רמת חיכוך כזאת, האוכלוסיה כאן עדיין עייפה משנות האינתיפאדה השנייה".

בשנתיים האחרונות הפך התיאום הביטחוני בין צה"ל למנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית לנדבך חשוב בתפיסת ההגנה ברחבי הגדה. בצה"ל מבינים, עם זאת, שבמצב של התקוממות עממית, לא ניתן יהיה לסמוך על מנגנוני הרשות ומנסים למצוא גם דרכי הידברות נוספים עם ההנהגה האזרחית המקומית.

האפשרות להתקוממות עממית לא-אלימה תופסת מקום בולט יותר ב"ציון ידיעות חיוניות" (צי"ח) - הנושאים המרכזיים עליהם יש לאסוף מודיעין. "בשנה האחרונה, עוד לפני האירועים במצרים ותוניסיה עשינו את ההקשרים בין הדברים וקבענו מה צריך להיות באוגדה, עד לרמה של מלאי האמצעים לפיזור ההפגנות והכנת תשתיות שימנעו אירועים מהסוג הזה", אומר קצין באוגדה.

בנוסף לעדכון התוכניות, נערכים באוגדת איו"ש להשפיע גם על תודעת הקצינים והמפקדים בשטח, כדי שאלה יפעלו בצורה מושכלת אם יצטרכו להתמודד לפתע עם אלפי מפגינים לא-אלימים. כדי להעביר את ההנחיות לשטח, מתקיימים דיונים ואישורי תוכניות עם מפקדי החטיבות המרחביות, וכן תדריכים וסדנאות למפקדי הגדודים והפלוגות שמבצעים תעסוקה מבצעית בגדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ