נתניהו מנסה לגייס תמיכה בינלאומית בהמשך נוכחות ישראלית בבקעה

"נסיגה מהבקעה - טילים על תל אביב"

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתכוון לפנות למנהיגים במדינות מרכזיות בעולם, בניסיון לקבל את תמיכתם בשימור נוכחות צבאית ישראלית בבקעת הירדן, במסגרת הסכם שלום עתידי עם הפלסטינים. נתניהו מאמין שיוכל לגייס תמיכה בינלאומית, חרף העובדה שהפלסטינים מסרבים בצורה מוחלטת לעיקרון זה. "חשוב שנשיג הסכמה של המדינות הקובעות בעולם", אמר בכיר בלשכת ראש הממשלה. "זה דבר אפשרי".

נתניהו החל להעלות את הנושא בשיחות עם שרי חוץ אירופים בשבוע שעבר, וכן בפגישות עם נשיא צ'ילה, סבסטיאן פיניירה, ושר החוץ של אוסטרליה, קווין ראד, בתחילת השבוע.

"איני אומר כיצד תיראה הנוכחות הישראלית בבקעה ומה תהיה הפריסה", אמר ראש הממשלה בפגישות. "זה צריך להיקבע במשא ומתן, אבל חייבים להגיע למצב שבו השטח לא ייפרץ להברחות טילים מטהראן ועד לפתח תקווה".

נתניהו ביקר אתמול במפקדת חטיבת הבקעה, ושמע סקירות מאלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, וממפקד אוגדה 162, לגבי המצב הביטחוני בבקעת הירדן. בשיחה עם קצינות וחיילות בתצפית סרטבה לעבר הגבול עם ירדן, אמר ראש הממשלה כי "צה"ל חייב להישאר לאורך הירדן בכל הסכם עתידי".

נתניהו ציין כי גבול הביטחון של ישראל הוא נהר הירדן. "קו ההגנה של ישראל מתחיל כאן", הוסיף, "אם כאן יהיה פרוץ - טילים ורקטות יגיעו לתל אביב וחיפה ולכל המדינה". עוד הוא אמר כי "אין תחליף להגנה שנותן צה"ל בכל הסדר עתידי. צה"ל חייב להיות פרוס לאורך בקעת הירדן".

נתניהו העלה את סוגיית בקעת הירדן בשיחות שקיים בשבוע שעבר עם שליחי הממשל האמריקאי, דניס רוס ופרד הוף. במהלך השיחות החל לגשש לגבי נכונותה של ארה"ב להגדיל את הסיוע הביטחוני לישראל, במסגרת הסכם שלום עם הפלסטינים.

בסביבת נתניהו אמרו כי במסגרת הסכם שלום מצפה ישראל שהקהילה הבינלאומית תתמוך בצורה חומרית וכספית בצורכי הביטחון של ישראל. בכל מקרה, נתניהו כבר החליט כי בתקציב הדו-שנתי הבא יוגדל בצורה משמעותית תקציב הביטחון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ