אושר טרומית: הצעת חוק המבקשת לשים קץ לאפליית התנחלויות

גורמים המעורים בניסוח ההצעה ציינו כי אף שהחוק נועד להתמודד עם סוגיה צרכנית, ייתכן שיש בו כדי לסייע במאבק נגד אפליית מוסדות תרבות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה טרומית הצעת חוק המבקשת לשים קץ ליחס המפלה שנותנות חנויות או חברות שונות להתנחלויות. הצעת החוק, "איסור אפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים", היא יוזמה של ח"כ אורי אורבך מהבית היהודי.

גורמים המעורים בניסוחה ציינו כי אף שהחוק נועד להתמודד עם סוגיה צרכנית, ייתכן שיש בו כדי לסייע במאבק נגד אפליית מוסדות תרבות דוגמת היכל התרבות באריאל.

היכל התרבות באריאל. תצלום: אלון רון

"לאחרונה הסתבר כי קיימת תופעה של אפליה על בסיס מקום מגורים. גופים שונים שעיסוקם בהספקת מוצר או שירותים ציבוריים מפלים קבוצות רחבות באוכלוסיה בהספקת המוצר או השירות הציבורי על בסיס מקום מגוריהם. לעתים השירותים או המוצרים כלל אינם מסופקים לאותן אוכלוסיות, המתגוררות באזורים מסוימים, דוגמת היישובים היהודיים ביהודה ושומרון או הכפרים הערביים באזורים הפריפריאליים, ולעתים השירותים והמוצרים מסופקים למתגוררים באזורים אלה, אלא שדרישת התשלום עבורם גבוהה מזו הרגילה", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

ההצעה מבקשת לתקן מצב זה, בין שמדובר ביהודים או בערבים, ומוסיפה לרשימה הקיימת כיום של שיקולים אסורים באספקת מוצר או שירות ציבורי גם את מקום מגוריו של אדם. היא קובעת מבחן פשוט על מנת להבחין בקיומה של אפליה על בסיס מקום מגורים - מבחן המרחק הדומה. לפי הצעת החוק, אפליה על בסיס מקום מגורים תתקיים בכל מקום בו הנתבע סירב לספק מוצר או שירות ציבורי למי שביקש לקבלם במקום מגוריו או עסקיו ולא סירב כאמור, באותן נסיבות ובאותם תנאים, לספקם במקום אחר, המצוי במרחק דומה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ