מינויו של יעקב עמידרור לראש המל"ל: מינוי ריק מתוכן

המל"ל תלוי בטיב הממשל

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

שלושה קצינים בכירים - שניים מהם בשירות פעיל ואחד בדימוס, אחד במשטרה ושניים בצבא - צפויים להתמנות בקרוב לתפקידים חשובים: ראש המטה לביטחון לאומי (מל"ל), ראש חטיבת המחקר באמ"ן ונציב הכבאות וההצלה. כל השלושה ראויים לתפקידיהם, אלא שאחד המינויים ריק מתוכן אמיתי, באשמת הממנה ולא המתמנה.

ועדת איתור בראשות מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, יעקב גנות, אמורה לבחור הבוקר אחד משמונה מועמדים לנציבות הכיבוי. המלצתה תאושר במהירות בידי השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ, היוצא מחר לחו"ל לשבוע. גנות, לשעבר ניצב במשטרה ונציב שירות בתי הסוהר, הוא קבלן ביצוע נמרץ. יפתיע מאוד אם המועמד שהוא וחבריו יעדיפו לא יהיה ניצב שחר איילון, מפקד מחוז תל אביב ומי שהיה לאחרונה קרוב להתמנות למפכ"ל המשטרה, תפקיד שנמסר לבסוף ליוחנן דנינו.

איילון, שהשבוע מלאו לו 56, הוא יסודי ויצירתי גם יחד. בין השאר, קידם רבות את משטרת התנועה, כשעמד בראשה; בוודאי יביא רעיונות מקוריים לא פחות - וקצינים ששירתו לצדו שם - למנגנון המוקם מחדש של נציבות הכיבוי וההצלה. הוא יודע, למשל, שהלחימה באש אינה מתחילה ברגע ההתלקחות, אלא הרבה לפני כן, בפילוס דרכי גישה לכבאיות באזורים מיוערים, בהנחת צינורות ומזרקות בשטחים מועדים לפורענות ובפריסת מערכת של התרעה ותגובה מהירות. ניסיונו כשוטר, מקצין סיור ועד למפקד מחוזות (גם ש"י) וסמפכ"ל, לימד אותו להלך עם אזרחים וראשי רשויות, היבט חיוני בסבך הארצי-מקומי של מערך הכיבוי.

התרעה מפני אש אחרת אמור לספק תת-אלוף איתי ברון, שיהיה ראש אמ"ן-מחקר. ברון הוא ממיטב המוחות של צה"ל כיום. רקעו, במודיעין חיל האוויר ובחטיבת המחקר וכן במכון חשיבה להכשרת קצונה בכירה, שילב את הבנת הצרכים המתחרים של לקוחות המודיעין - מייצור מטרות לתקיפה, דרך הכרת כוחו של הצבא ותוכניותיו המבצעיות ועד להערכה אסטרטגית. ברון, ידידו של ראש חטיבת המחקר בחמש השנים האחרונות, תא"ל יוסי ביידץ, יהיה בן זוג הולם לראש אמ"ן, האלוף אביב כוכבי, שהגיע מרקע פיקודי בחטיבות ובאוגדות ותפקיד מרכזי (ראש חטיבת המבצעים) במטכ"ל. הממשלה, גם אם תבקש להתרפק על עמדות סותרות של אחרים בצמרת קהילת המודיעין, תתקשה להתעלם מהערכותיהם.

כל ראשי אמ"ן-מחקר מאז תחילת שנות ה-90 - קותי מור, עמוס גלעד ויוסי קופרווסר - נותרו במשרד הביטחון או במשרד המיותר (של משה יעלון) המתקרא "לעניינים אסטרטגיים". את החוליה החסרה בשרשרת זו, האלוף במילואים יעקב עמידרור, החליט אתמול בנימין נתניהו למנות לראש המל"ל. מי שהיה מזכירו הצבאי של יצחק מרדכי ילמד במהרה שהכוח האמיתי בלשכת נתניהו נמצא בידי המזכיר הצבאי, אלוף יוחנן לוקר.

הסכמת עמידרור להצעת המינוי משקפת את ניצחון התקווה על השכל הישר. השקפת עולמו אינה כאן ממין העניין. גם לנתניהו יש השקפת עולם, אחת או יותר, אלא שאין קשר בינה לבין יכולתו לממש אותה. הניירת היעילה מכולן שייצר צוותו של עמידרור והתיאום המשובח ביותר שינהיג עם משרדיהם של ברון, גלעד וקופרווסר, כמו גם עם משרד החוץ, השב"כ והמוסד, לא יועילו.

ההודעה הרשמית על מינוי עמידרור מלמדת שנתניהו אינו יודע כלל שהמל"ל, זה שנים, אינו "מועצה" אלא מטה. ספק, לפיכך, אם קרא את חוק המל"ל, עמד על אחריותו והפנים את סמכויותיו.

היועץ האמיתי של נתניהו לביטחון לאומי הוא ברק, והמחליט העליון, בעצה עם עצמו, הוא אביגדור ליברמן. במבנה המשטר בישראל, הפתרון המיטבי הוא להפקיד את תיק הביטחון בידי ראש הממשלה ולמנות לצדו ראש מל"ל חזק, לא פוליטי. בממשלה הבאה, למשל, בעודו ממתין לסוף תקופת הצינון, זה יכול להיות הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי.

עמידרור נולד בה' באייר תש"ח, עם הכרזת דוד בן-גוריון על הקמת המדינה. ברמה הנוכחית של תפקוד הממשלה, הוא עלול להימצא לצד נתניהו בעת ההכרזה על סוף המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ