נשיא המדינה, שמעון פרס, מנסה לארגן פגישה עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בבית הלבן

יציג בפניו רעיונות לקידום השלום

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

נשיא המדינה שמעון פרס מקיים מגעים עם הבית הלבן כדי לקבוע פגישה עם הנשיא אובמה במהלך החודש הקרוב. בפגישה מתכנן פרס להציג בפני אובמה רעיונות לקידום תהליך השלום.

בשיחות סגורות, הביע פרס בימים האחרונים דאגה מפני השלכות הקיפאון המדיני על מעמדה הבינלאומי של ישראל ועל יחסיה עם מצרים וירדן. הוא אף הביע אכזבה מהצהרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעת ביקורו שלשום בבקעת הירדן כי בכל הסדר מדיני צה"ל ישלוט בבקעה. בביקורו בספרד לפני כשבועיים, אמר פרס כי השינויים הדרמטיים בעולם הערבי מחייבים לעשות כל מאמץ לחדש לאלתר את המו"מ עם הפלסטינים.

פרס היה זה שהגה כבר לפני כשמונה שנים בהיותו שר החוץ בממשלת שרון את הרעיון של הכרה במדינה פלסטינית בגבולות זמניים, במקביל למשא ומתן על הסדר הקבע שיהיה מבוסס על גבולות 67'. פרס הגיע אף להבנה בנושא זה עם אבו עלא, שעמד בראש צוות המשא ומתן הפלסטיני. הרעיון נגנז עקב התנגדותו של שרון.

נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק, ששמע את הרעיון מפרס לפני יותר משנה, התנה אף הוא את תמיכתו בהסכמה ישראלית לכך שקווי 67' יהיו נקודת המוצא של המשא ומתן על גבולות המדינה הפלסטינית. אף שהצד הפלסטיני הגיש לפני מספר חודשים לממשל אובמה מסמך המציג את עמדותיו ביחס לסוגיות הליבה, נתניהו עומד בסירובו לפרט את עמדתו באותם נושאים.

הנשיא פרס צפוי להגיע ללונדון ב-29 במארס לאירוע לציון 60 שנה ליחסי ישראל-בריטניה. בהמשך, אם תאושר הפגישה עם הנשיא, הוא עשוי לנחות בתחילת אפריל בניו יורק ובוושינגטון. פרס הוזמן גם לאירוע בקליפורניה, אך בשלב זה נראה שלא יוכל להשתתף בו.

בבית הלבן לא אישרו אך גם לא הכחישו אם הפגישה תתקיים. הנשיא אובמה צפוי לצאת ב-19 במארס לביקור של חמישה ימים באמריקה הלטינית, אך כמו בביקורים קודמים של אובמה במדינות זרות, התוכניות עשויות להשתבש בגלל המחלוקת על התקציב.

מבית הנשיא נמסר בתגובה באשר לפגישה: "הדברים עדיין לא סגורים ומדובר במגעים ראשונים בלבד מול הממשל האמריקאי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ