נתניהו הציע לאיחוד הלאומי להצטרף לממשלה

ערב הצגת תוכניתו המדינית, הציע רה"מ ליו"ר סיעת הימין את תיק הרווחה. המגעים נכשלו לאחר שנתניהו סירב להכריז על בנייה נרחבת בירושלים

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

לקראת הצגת תוכניתו המדינית החדשה הציע ראש הממשלה בנימין נתניהו דווקא לסיעת הימין הקיצוני, "האיחוד הלאומי", להצטרף לקואליציה ולממשלה.

נתניהו ניהל עד לאחרונה מגעים ושיחות עם יו"ר הסיעה ח"כ יעקב כץ, בהם דובר על חבירתם של כץ, אורי אריאל וייתכן שגם אריה אלדד לקואליציה. לפי שעה, המגעים עלו על שרטון מאחר שנתניהו סירב להיענות לדרישתו של כץ כי יכריז פומבית על בנייה נרחבת בירושלים ובמעלה אדומים.

נתניהו לא ציפה ולא ביקש שהח"כ הרביעי בסיעה, מיכאל בן ארי, המזוהה עם תנועת "כך" ועם מורשתו של מאיר כהנא, יצטרף גם הוא. במגעים שנוהלו בין נתניהו ואנשיו לח"כ כץ ("כצל'ה"), דובר על כך שכץ ימונה לשר בממשלה ויקבל את תיק הרווחה או את תיק הנגב והגליל.

תיק הרווחה מוחזק כיום, זמנית, על ידי שר התקשורת משה כחלון. תיק הנגב והגליל מוחזק, כפיקדון, בידי המשנה לראש הממשלה סילבן שלום. התיק הזה יועד בעבר לסיעת האיחוד הלאומי וכשזו נשארה מחוץ לממשלה, עם הקמתה ב-31 במארס 2009, הוא הועבר לשר שלום המכהן גם כשר לשיתוף פעולה אזורי, כפיצוי על דלות תפקידיו בממשלה.

גורם המקורב לראש הממשלה אמר אתמול כי המהלך לא מומש מאחר ש"נתניהו הוא איש עקרונות". עם זאת, במערכת הפוליטית מביעים תמיהה כיצד מתיישב הניסיון לצרף את האיחוד הלאומי לממשלה עם הכוונה המיוחסת לנתניהו ליזום בקרוב תוכנית מדינית מרחיקת לכת, הכוללת גם העברת שטחים נוספים לשליטה פלסטינית.

ראשי האיחוד הלאומי, ובהם כץ, מתחו בחודשים האחרונים ביקורת חריפה ביותר על נתניהו בנאומים בכנסת ובראיונות לתקשורת. על רקע זה שררה מתיחות רבה בין לשכת רה"מ לכץ, ונתניהו נעזר באנשי קשר, ובהם בכיר לשכתו נתן אשל, להעברת מסרים אל כץ וממנו. גורמים פוליטיים טוענים כי המהלך שכשל - לצירוף שניים-שלושה ח"כים נוספים מן האגף הימני ביותר בכנסת לקואליציה הנוכחית המונה 66 ח"כים - מעיד שגם לדעתו של נתניהו אפסו הסיכויים לצירוף קדימה, או חלק ממנה, לממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ