מתנחלים הורשו להשתלט על חדר בבית של משפחה ממזרח ירושלים

בתום קרב משפטי של 11 שנים ניצח ארווין מוסקוביץ את משפחת חמדאללה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

ביום שני צפויים מתנחלי מזרח ירושלים להשתלט על חדר וחצר המובילה לבית משפחה פלסטינית בשכונת ראס אל עמוד. פינוי המשפחה ממחצית הבית הושג לאחר קרב משפטי שנמשך 11 שנים בין נציגי המיליונר האמריקאי ופטרון המתנחלים, ארווין מוסקוביץ, לבין בני משפחת חמדאללה.

הבית נמצא בשכנות צמודה להתנחלות הישראלית הגדולה ביותר בלב שכונה פלסטינית במזרח ירושלים: התנחלות מעלה זיתים.

ההתנחלות, שרק בחודשים האחרונים הסתיים אכלוס חלק ב' שלה, מונה כיום למעלה ממאה משפחות יהודיות המתגוררות במתחם מוקף חומה בראס אל עמוד. בסמוך הולך ומושלם פרויקט נוסף של 14 יחידות דיור, במבנה ששימש בעבר מטה משטרת מחוז ש"י.

ההתנחלות, כמו גם השטח שעליו נמצא בית המשפחה, נבנתה על קרקע שנרכשה על ידי מוסקוביץ ב-1990 מידי חב"ד וחסידות ווהלין, שזכו בשטח לאחר שהוכיחו שהיו בעליו לפני 1948. המשפחה הפלסטינית מתגוררת במקום מאז 1952. מאז 1992 מנהל מוסקוביץ, באמצעות נציגיו בארץ, מאבק משפטי עיקש לפינוי המשפחה מביתה כדי שאפשר יהיה להרחיב את מעלה זיתים. ב-2005 קבע בית המשפט המחוזי בירושלים כי על המשפחה להתפנות רק מחלקי הבית שהוקמו לאחר 1989, זאת מאחר שעל החלקים הישנים יותר חלה התיישנות על תביעת המתנחלים.

בשבועות האחרונים הצליח עו"ד איתן גבע, המייצג את מוסקוביץ, להוכיח להוצאה לפועל כי חדר אחד המשמש חדר שינה וכן החצר הגובלת בבית נכללים בתחום שבית המשפט קבע שעל המשפחה לפנות. עו"ד שלמה לקר, המייצג את בני המשפחה, טוען מנגד כי זיהוי הנכס שעליהם לפנות שגוי - וכי הם כבר פינו לול תרנגולות ומחסן ישן שנכללו בתחום שקבע בית המשפט. כך או כך, הפינוי נקבע בידי ההוצאה לפועל ליום שני הקרוב ואתמול קיבלה המשפחה גם הודעה ממשטרת ירושלים על כך שעליה לפנות את המבנה.

בבית המשפחה מתגוררים 16 איש, בחדר שאמור להתפנות מתגוררים זוג הורים וילד. "שלושה אנשים חיים בחדר הזה, אנחנו לא יודעים מה לעשות. כבר לא אכפת לי, בא לי למות", אמר חאלד חמדאללה. "הם רוצים לפנות אותנו לגמרי, המשטרה איתם, השופטים איתם, אז איפה ההיגיון?".

"המתנחלים עשו תרגיל, עו"ד גבע הגיש תצהיר שאינו תואם את פסק הדין", אמר עו"ד לקר. "הם יפנו אותם ויכניסו פנימה משפחה ושני שומרים. הם עשו תרגיל כדי להשיג את מה שלא קיבלו מבתי המשפט במשך 11 שנים. לדעתי פשוט רוצים לעשות להם את המוות כדי שיתפנו".

"הניסיון בירושלים המזרחית מוכיח כי נחישותם ואמצעיהם הכלכליים הבלתי נדלים כמעט של המתנחלים נוטים על פי רוב לשאת פרי", אומרת אורלי נוי, פעילת עמותת עיר-עמים המנסה לסייע למשפחה. "מלחמת ההתשה ארוכת השנים אשר מנהלים המתנחלים נגד משפחת חמדאללה מצביעה גם היא על רצינות כוונותיהם. כל זאת, בטבורה של ירושלים הפלסטינית, בליבה הנפיצה ביותר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני".

"אין שום חילוקי דעות בעניין זיהוי הנכס מלבד בדמיונו של מר לקר", אמר בתגובה עו"ד גבע. "יש צילום אוויר ברור שעליו מסומן המבנה שיש לפנותו. המשפחה תוכל להיכנס לביתה ללא הפרעה שכן הרצועה הצמודה לבית כלולה בשטח שיש עליו התיישנות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ