החמאס חידש את מאמציו לבצע פיגוע חטיפה בגדה

באחרונה נחשפו חמש חוליות שתיכננו לבצע פיגועי ירי ולחטוף את הגופות כדי לנהל מו"מ על החזרתן. הערכות: בזרוע הצבאית מבינים כי לא יוכלו להחזיק בן ערובה חי ביו"ש

אבי יששכרוף
עמוס הראל
חיים לוינסון
השתתף בהכנת הידיעה:
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
עמוס הראל
חיים לוינסון
השתתף בהכנת הידיעה:

ארגון החמאס בגדה המערבית חידש בחודשים האחרונים את מאמציו לחטוף חיילים ואזרחים ישראלים. מקורות ביטחוניים ברשות הפלסטינית ובישראל אומרים כי פעילי החמאס, המעריכים שיכולתם להחזיק בני ערובה מחוץ להישג ידם של השב"כ ומנגנוני הרשות מוגבלת, תיכננו להרוג ישראלים בפיגועי ירי, לחטוף ולקבור את הגופות ואז לנהל מו"מ על החזרתן.

החמאס תיכנן פיגועים דומים באזור רמאללה כבר באמצע העשור הקודם. בשנה האחרונה, כחלק מהניסיון לשחזר את הרשתות הצבאיות של הארגון שנפגעו באינתיפאדה השנייה, חזר למתווה זה. באזור רמאללה בלבד נחשפו באחרונה בידי הרשות ובידי ישראל כחמש חוליות שתיכננו פיגועי חטיפה עם מאפיינים דומים.

ניסיון הפיגוע הבולט נרשם ב-1 בספטמבר אשתקד. יום לאחר שחוליה אחרת של החמאס רצחה בפיגוע ירי ארבעה אזרחים ישראלים ליד ההתנחלות בית חגי באזור חברון, פעלה חוליה שנייה מהחמאס בכביש המוביל להתנחלות רימונים ממזרח לרמאללה. המחבלים עקפו מכונית שבה נסעו בני זוג ישראלים, משה ושירה מורנו ממעלה-אפרים. הם פתחו באש לעבר המכונית הישראלית מרובה קלצ'ניקוב ופצעו את בני הזוג. ואולם, בשלב זה השתבשה תוכניתם. ברובה אירעה תקלה (מעצור) ובני הזוג ניצלו את ההפוגה בירי, קפצו מן המכונית שנעצרה והתגלגלו במורד ואדי, לצד הכביש, במטרה לחמוק מן המחבלים. המחבלים עצרו את מכוניתם וניגשו לסרוק את המכונית הישראלית. כשגילו שהשניים נעלמו מהרכב, נטלו תיק ובו תעודות מן הרכב ונמלטו מן המקום. החשיכה הכבדה ששררה במקום הפיגוע הצילה את הזוג מורנו, שחולצו ופונו לבית חולים בירושלים. הבעל אושפז במצב בינוני ואשתו נפצעה קל.

לאיתור המחבלים סייעו הממצאים בשטח. מתברר כי אחד מקליעי הקלצ'ניקוב חדר בטעות דרך הרכב הפלסטיני, ליד הכיסא שבו ישב המחבל היורה - מה שאיפשר לשב"כ ולמשטרה לאתר את הדגם המדויק של מכונית המילוט. בתוך כ-24 שעות עצרו כוחות הביטחון הפלסטיניים את חברי החוליה ברמאללה. שלושה מחבלים עדיין כלואים בעיר ונראה כי הרשות מתכוונת להעמידם לדין.

מחקירת המחבלים בידי המנגנונים עולה כי מטרתם היתה פיגוע הרג וחטיפת הגופות. לשם כך, אף נחפרו מבעוד מועד בורות ליד כפר מגוריהם של המחבלים, סילוואד שממזרח לרמאללה (זהו גם כפר מוצאם של חאלד משעל, ראש הלשכה המדינית של החמאס בדמשק, ואיברהים חאמד, לשעבר ראש הזרוע הצבאית של הארגון בשומרון המרצה מאסר ממושך בכלא הישראלי). משה מורנו אמר השבוע ל"הארץ": "לא חשבתי באותו רגע, כשקפצנו מהאוטו. זה היה אינסטינקט, יד מלמעלה, קרא לזה איך שאתה רוצה. הייתי חייל קרבי, אבל אני לא יודע למה החלטתי לקפוץ. הסתתרנו בוואדי. המחבלים היו כל כך בהלם כשראו שאנחנו לא באוטו, עד שהם ברחו. שכבנו בוואדי 18 דקות, עד שהגיע מגן דוד אדום. שמענו את החובשים מדברים בעברית ואז יצאנו מהמסתור. פיזית החלמנו מהפציעה, אבל נפשית ממש לא. אנחנו חיים בפחד. צה"ל צריך לעצור את המחבלים האלה. אי-אפשר לסמוך על הפלסטינים שישאירו אותם בכלא".

בשנה האחרונה נעצרו באזור רמאללה עוד חמש חוליות שהתכוונו לבצע פיגועים באופן דומה, אף שהתוכניות לא הגיעו לשלב מעשי ברמה של הפיגוע ליד רימונים. חלק מהחוליות עצורות בידי המנגנונים הפלסטיניים. רובן קשורות בחמאס. היעד העיקרי לחטיפה הוא אוכלוסיית המתנחלים בגדה: צעירים שעולים למכוניות בטרמפים או נוסעי כלי רכב שיותקפו בעת נסיעה, כמו ליד רימונים.

נראה שאנשי הזרוע הצבאית הגיעו למסקנה כי בניגוד למצב ברצועת עזה, אין ביכולתם להחזיק בן ערובה ישראלי חי בגדה ולהצליח לחמוק מהמצוד של השב"כ הישראלי ומשליטת המנגנונים הפלסטיניים בשטח. לעומת זאת, פיגוע הרג המסתיים במיקוח על הגופה נתפש כאפקטיבי יותר, גם בשל התארכות הפרשה והלחץ הפסיכולוגי שייצור על הציבור הישראלי.

ב-2006 נעצרה חוליית חמאס מהכפרים במזרח רמאללה, שפעלה תחת מרות איברהים חאמד ואשר אנשיה תיכננו לנהל משא ומתן על גופות חיילים חטופים. ביוני של אותה שנה נחטף ונרצח הנער אליהו אשרי מאיתמר שעלה לטרמפ. גופתו הוסתרה בידי חוליית חמאס בשכונת א-טירה במערב רמאללה.

לחמאס יש עניין בפיגועי חטיפה, בשל הבנת המשמעות הרבה שמייחסת להם דעת הקהל הישראלית וגם משום שחטיפת החייל גלעד שליט עדיין לא הניבה פירות מבחינת הארגון, משום שלא הבשילה לעסקת חילופין שבה ישוחררו תמורתו מאות אסירים. על החוליות בגדה המערבית מופעל לחץ ניכר, מהמפקדות בדמשק ובעזה, לספק את הסחורה בדמות פיגועי חטיפה.

בעוד שהחמאס שומר על הפסקת אש, לא רשמית אך כמעט מלאה, מול צה"ל ברצועה, אין מבחינתו מגבלות על פיגועים בגדה כל עוד לא ניתן לייחסם ישירות להנהגה ברצועה - וכל עוד לא יוביל הדבר לפעולת תגובה ישראלית בעזה. חמאס מעוניין לבצע פיגועים בגדה גם משום שיביכו את הרשות ויקשו על התיאום הביטחוני בינה לבין ישראל. משעל ובכירים אחרים בחמאס קראו לפיגועים בגדה בקיץ אשתקד, על רקע חידוש המשא ומתן המדיני (שהוקפא שוב בינתיים) בין ישראל לרשות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ