יעקב עמידרור ייאלץ לתקן את יחסי העבודה שקודמו עוזי ארד הרס

האתגים העומדים בפני ראש המל"ל החדש

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בעוד כחודשיים צפויים לנחות על שולחנו של ראש המטה לביטחון לאומי (מל"ל) הנכנס יעקב עמידרור שני דו"חות עבי כרס של מבקר המדינה. הדו"ח הראשון יעסוק ביישום חוק המל"ל, והדו"ח השני יעסוק באירועי המשט הטורקי לעזה. לפי כל ההערכות יצביעו הדו"חות על כמה נקודות חיוביות, אך גם על שורה של כשלים שתיקונם יהווה אתגר משמעותי ביותר.

בכהונתו של אהוד אולמרט כראש ממשלה המשיך ראש הסגל בלשכתו, עו"ד יורם טורבוביץ', את פורום התיאום המדיני-ביטחוני שהוקם בידי דב וייסגלס בתקופת שרון, וזכה לכינוי "פורום טורבו". בפורום היו נציגים בכירים מלשכת ראש הממשלה, משרד החוץ, משרד הביטחון, צה"ל וקהילת המודיעין. פעילותו במלחמת לבנון השנייה אף זכתה לשבחים בדו"ח ועדת וינוגרד.

הפורום של טורבוביץ' המשיך לתפקד גם אחרי שהאחרון הוחלף בידי היועץ המדיני שלום תורג'מן, ועד ימיה האחרונים של ממשלת אולמרט. כאשר נכנס עוזי ארד לתפקידו כיועץ לביטחון לאומי בממשלת נתניהו הציעו לו כמה מחברי הפורום להמשיך ולכנס אותו כדי לתאם את הפעילות בין הגופים השונים.

ארד נענה לבקשה והפורום התחיל להתכנס. עם זאת, במהרה החלו מתיחויות ועימותים בין ארד לנציגי הארגונים השונים להעיב על דיוני הפורום. כך למשל, לאחר ביקורו הראשון של נתניהו בבית הלבן ופגישתו הקשה עם הנשיא אובמה, כינס ארד את הפורום ונזף בחבריו על כך שלא התריעו שנושא ההתנחלויות יהיה חלק מרכזי בשיחה בין הנשיא לראש הממשלה.

חברי הפורום הוכו בהלם מהנזיפה לאור העובדה שעמדתו של אובמה בנושא ההתנחלויות היתה פומבית וברורה לכל. חודשים ספורים מאוחר יותר הפסיק הפורום להתכנס. במקביל, נקלע ארד לעימותים עם הרמטכ"ל אשכנזי, ראש המוסד דגן וראש הוועדה לאנרגיה אטומית שאול חורב.

אט אט הפסיקו הארגונים לשלוח נציגים בכירים לדיונים במל"ל ולמעשה הפכו את המל"ל במקרים רבים ללא רלוונטי. המקרה הבולט היה המשט לעזה. חרף העובדה שהיה מדובר בנושא מדיני ולא צבאי, למל"ל לא היתה השפעה על תהליך קבלת ההחלטות.

האתגר המרכזי ביותר של עמידרור יהיה ליצור יחסי עבודה תקינים עם עמיתיו במערכת הביטחון ובמשרד החוץ ולהחזיר את השקט והיציבות למערכת. רק בצורה כזו יוכל המל"ל לבצע את תפקידו כגוף שמתאם ומסנכרן לראש הממשלה את עבודת המערכת המדינית-ביטחונית.

עמידרור אמנם מחזיק בעמדות נציות, אך הוא נעים הליכות ומוערך, במיוחד בידי כמה מבכירי הממשל האמריקאי כמו יועצו של אובמה דניס רוס. אחת ממשימותיו הראשונות תהיה לפתוח "דף חדש" עם מקביליו בבירות המרכזיות ולהגדיר יחסי עבודה שמבוססים על אמון, תיאום ודיאלוג. יחסים תקינים בין עמידרור לעמיתיו בחו"ל ישפיעו לטובה על יחסיו של נתניהו עם מנהיגי אותן מדינות.

עמידרור יהיה צריך גם לעסוק במבנה המל"ל. הארגון שהיה אמור להיות גוף אזרחי שיאזן את הדומיננטיות של מערכת הביטחון, קלט לתוכו בעיקר קצינים בכירים שהשתחררו מצה"ל. מנגד, אין בין עובדי המל"ל הבכירים דיפלומט אחד ממשרד החוץ, ומעט עובדים בכירים שהגיעו מהאקדמיה ומגופים אזרחיים. אבל האתגר הגדול מכל יהיה מידת הקירבה והאמון בין עמידרור לנתניהו, והשפעתו של ראש המל"ל על תהליכי קבלת ההחלטות של ראש הממשלה. סימן ראשון שמבשר רעות הגיע אתמול, שעה שנתניהו מינה את השגריר לשעבר בארה"ב, זלמן שובל, כשליח מדיני מיוחד לאירופה וארה"ב. לא ברור אם נתניהו תיאם זאת עם עמידרור, שמתוקף החוק אמון גם על ייעוץ מדיני לראש הממשלה. אם התשובה לכך שלילית, אז גם עמידרור נפל קורבן להתנהלות המפוזרת בלשכת נתניהו, פחות מ-24 שעות אחרי מינויו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ