לאחר שהוחרם, הרב וייס שוב הוזמן לכנס ירושלים

הרב מסרב להקדים בואו מחו"ל

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

מארגני כנס ירושלים של עיתון "בשבע" שבו והזמינו את תת אלוף במילואים הרב ישראל וייס להשתתף באירוע שיתקיים בשבוע הבא. זאת, לאחר שהזמנתו בוטלה בלחצים פוליטיים. למרות זאת, מקורבי הרב וייס, השוהה בחו"ל, אמרו כי אין בכוונתו להקדים את שובו לישראל וכי הוא ייעדר מהכנס.

וייס הוזמן להשתתף בכנס ירושלים, אך כפי שפורסם השבוע ב"הארץ" שמו הוסר מרשימת המשתתפים בשל איומים בהפגנות נגדו לנוכח חלקו בפינוי גוש קטיף והקו הממלכתי שבו נקט בעת תפקידו כרב צבאי. בעקבות הפרסום, שני מוזמנים אחרים - הפרופ' ידידיה שטרן והפרופ' מרדכי קרמניצר - כתבו למארגנים כי ישקלו שוב את השתתפותם, ופנו גם לעשרות משתתפי הכנס לשקול זאת.

שטרן וקרמניצר קיבלו שלשום הודעה מהרב אליעזר מלמד, המקורב לעיתון ולמארגני הכנס, ולפיה הרב וייס הוזמן וישתתף ככלות הכל במושב שאליו הוזמן בכנס. אלא שמקורבי הרב וייס, ששוחחו עמו, מסרו אמש ל"הארץ" כי ההשתדלות היתה לשווא. "מראש הוא אמר שהוא צריך לשקול אם לקבל את ההזמנה", אמר. "כעת הם מאוד רוצים שהוא יקצר את שהותו ויגיע וישתתף, אבל הרב וייס לא חוזר לארץ, וגם אם היה בארץ ספק אם לנוכח ניסיון העבר באירועים מהסוג הזה הוא היה מראה שם את פרצופו".

כנס ירושלים נחשב לאירוע ההגותי החשוב ביותר של הציונות הדתית - המקבילה המגזרית של כנס קיסריה. זו השנה השמינית שהכנס אמור להתקיים ובמושבו הנוכחי אמורים להשתתף, בין היתר, שר השיכון אריאל אטיאס, שר התחבורה ישראל כץ וחברי הכנסת אריה אלדד, דני דנון, דוד רותם ומיכאל בן ארי.

במסגרת הכנס נקבע פאנל מיוחד בנושא גבולות הציות של התיבור הדתי-לאומי. בלוח הזמנים של הכינוס, שהופץ, הופיע גם שמו של וייס. אלא שבעקבות פרסום סדר היום, הופעל לחץ כבד מצד מפוני גוש קטיף שלא לאפשר לווייס ליטול חלק בפאנל. הלחץ אף לווה באיומים על מארגני הכנס שאם וייס ישתתף, הם יפגינו נגדו ולא יאפשרו את קיום המושב. דודו סעדה, מנכ"ל הכנס, אמר אז ל"הארץ" כי "חשבנו שאחרי חמש שנים וחצי הפצע הגליד, אבל כנראה שעדיין לא. אנחנו עושים את הכנס כדי ליהנות ואנחנו לא רוצים שיהיו חילול השם וצעקות".

מאז ההתנתקות נחשב הרב וייס מוקצה בקרב חוגים רבים בציבור הדתי-לאומי. בעבר ניסו לתקוף אותו, הפגינו מול ביתו ושלחו לו מכתבי איום. בספרו שפורסם לפני כמה חודשים, כתב וייס: "הפכתי לאויב העם, אויב המתיישבים. חודשים לא יכולנו להיכנס הביתה בבטחה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ