אוקראינה וישראל מהדקות את שיתוף הפעולה ביניהן

רה"מ יבקר בי-ם בשבוע הבא

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש ממשלת אוקראינה, ניקולאי אזארוב, יבוא לישראל בשבוע הבא לביקור וידון בשיחותיו עם בכירים במערכת המדינית גם בהגברת שיתוף הפעולה בין שתי המדינות.

שיתוף פעולה זה מעוגן במסגרת מזכר לשיתוף פעולה בין שתי המדינות, שנחתם כבר לפני שנים אחדות. במסגרת שיתוף הפעולה הזה, מתקיימים מגעים בין מערכות הביטחון של שתי המדינות, ובכלל זה ביקורים הדדיים של אנשי צבא, ומוחלף מידע בנושאים שונים.

בעבר היתה אוקראינה קשורה למכירת ציוד צבאי למדינות ערביות, ובהן איראן, ומערכת הביטחון עשתה מאמצים רבים על מנת לשכנע אותה לחדול מאספקת הנשק לטהראן, בטענה כי איראן מאיימת על קיומה של ישראל ומממנת ארגוני טרור במזרח התיכון, כמו החמאס. יצוין כי אוקראינה אינה מכירה בחמאס.

במסגרת מגמתה הפרו-מערבית של אוקראינה, בהנהגתו של הנשיא ויקטור יושצ'נקו, שיתפה אוקראינה פעולה עם הסי-אי-איי בכל מה שקשור למאבק בטרור הבינלאומי, ואף איפשרה לאנשי הסי-איי-איי לפעול בתחומה, כחלק ממדיניותה של סוכנות הביון המרכזית שזכתה לכינוי rendition. במסגרת מדיניות זו, פנתה ארה"ב למדינות רבות בעולם, במערב אירופה, במזרחה, במזרח התיכון ובדרום-מזרח אסיה, ביקשה מהן לעצור חשודים בהשתייכות לרשתות טרור, לחקור אותם בשטחן, במתקני מעצר סודיים שכונו "חורים שחורים" שכן קיומם לא נודע - ואחר כך דאגה להטיס אותם במטוסים מיוחדים שחכר הסי-איי-איי למדינות שלישיות או למתקן המעצר בגואנטנמו שבקובה. אוקראינה היתה חלק מתוכנית המעצר, ההסגרה וההטסה של החשודים בטרור.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ