שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ועדת השרים לחקיקה תדון בחוק "ענת קם" המבחין בין מרגל למוסר מידע סודי

לפי ההצעה תיעשה הבחנה בחוק בין מי שמסר מידע והתכוון לפגוע במדינה, לבין מקרה בו מוסר המידע לא היה מוסמך לעשות כך

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תדון מחר (ראשון) בהצעת חוק "ענת קם", המבחינה בין מי שמסר מידע והתכוון לפגוע במדינה - שדינו יהיה 15 שנות מאסר, לבין מקרה הדומה לפרשת ענת קם, בו מוסר המידע לא היה מוסמך לעשות כך, אך לא ביצע את העבירה על רקע כוונה לפגוע במדינה. לפי ההצעה, במקרה כזה, דינו של מוסר המידע יעמוד עשר שנות מאסר.

סעיף נוסף בחוק קובע כי אדם שהשיג או החזיק בידיעה והיה מודע לסיווגה הסודי, מבלי שהיה מוסמך לכך, דינו יהיה שבע שנות מאסר. בנוסף, מי שנכנס או ניסה לחדור למקום המוגדר "מוגבל", יהיה צפוי לעונש של שלוש שנות מאסר.

ענת קם. לפי ההצעה העונש על העבירה שביצעה יעמוד על 10 שנות מאסר. תצלום:

בדברי ההסבר להצעה נכתב בין השאר כי "מטרת הצעת החוק הנוכחית היא להבחין בין שני סוגי עבירות ופיצולן לשני סימנים שונים בחוק העונשין: עבירות בהן מוסר אדם מידע ביטחוני סודי במטרה לפגוע בביטחון המדינה, לבין סוג שני של עבירות, העוסקות במסירה לא חוקית של ידיעה ביטחונית סודית, כשמוסר הידיעה לא התכוון לפגוע בביטחון המדינה". את הצעת החוק יזם ח"כ עתניאל שנלר (קדימה).

לדבריו, "הפער בין ריגול לבין פגיעה חמורה בביטחון המדינה הוא פער קטן, ושניהם חמורים ביותר. מעשיה של קם חמורים כמעט כריגול על אף שאינם כאלה, והצעת החוק תבהיר את החומרה של שימוש במידע ביטחוני שלא בסמכות, לצרכים הפוגעים במדינה, ואת חומרת המעשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ