הפיגוע באיתמר | חזרה לתקופה אפלה

ההשלכות בשטח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מעשה הזוועה באיתמר, שלשום בלילה, מחזיר את הגדה המערבית לתקופה אחרת, אפלה, שלרגעים נדמה היה כבר כאילו אפשר להשאירה מאחורינו. שני המחבלים הפלסטינים שרצחו חמישה בני משפחה - אב, אם ושלושה מילדיהם - חוללו טלטלה שהשפעותיה עלולות להיות מרחיקות לכת: על תחושת הביטחון של ישראלים ובהמשך גם פלסטינים בשומרון, על התיאום המודיעיני בין ישראל למנגנוני הביטחון הפלסטיניים וייתכן שגם על היומרה לחדש את התהליך המדיני.

סביבת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מטפטפת בשבועות האחרונים תחזיות בדבר נאום "בר אילן 2" שנתניהו מתכוון לשאת ובו תוצג יוזמה מדינית חדשה, באפריל או במאי. הרצח באיתמר, במיוחד אם יצית גל של מעשי אלימות נוספים בין ערבים ליהודים, יציב סימן שאלה על הכוונה הזו. על נתניהו יופעל כעת לחץ מהאגף הימני בקואליציה להפגין קו נוקשה כלפי הרשות. דיבורי שלום לא יעמדו על הפרק, לפחות לא בטווח המיידי.

כיוון שקשה כעת להאשים את הרשות שאינה מתאמצת לסכל טרור (מאבקה בחמאס נמשך כרגיל), הדגיש אמש נתניהו בנאומו את ההסתה נגד המתנחלים בתקשורת ובמערכת החינוך הפלסטיניות. מנגנוני הרשות דווקא רשמו לזכותם באחרונה לא מעט פעולות שהצילו חיי ישראלים, מחילוץ אזרחים שנקלעו בטעות ללב ערים פלסטיניות ועד מעצר חוליות שתיכננו לרצוח מתנחלים.

הרצח באיתמר מעמיד גם את הרשות הפלסטינית במבוכה לא קטנה. בזמן שמנהיגי הרשות מנסים למתג מחדש את מאבקם, ברוח כיכר תחריר, כמאמץ כמעט בלתי אלים של דוד מול גוליית הישראלי, טבח הילדים והוריהם בעודם ישנים במיטותיהם משקף תמונה שונה לגמרי. דוברי חמאס בעזה, לעומת זאת, הגיבו בשבחים על הטבח. פעילי הארגון בדרום הרצועה חילקו ממתקים לתושבים לאות שמחה על המעשה.

הפיגוע נראה בשלב זה כיוזמה מקומית, לא כמהלך מתוחכם המונחה מרחוק, מדמשק או מעזה. המודיעין מתקשה מאוד לאתר ולסכל מראש "פיגוע עממי" מסוג זה, שמעטים שותפי הסוד לו מלבד המבצעים עצמם. למרות התיאום הביטחוני ההדוק עם הרשות, ישראל רואה במצוד אחר הרוצחים עניין בלעדי שלה. חזקה על השב"כ וצה"ל שיידעו לעקוב אחר קצות החוט ולהגיע לתוצאות מהירות, העשויות לסייע במקצת בהרגעת הרוחות. נטילת האחריות אתמול (במקרה זה של "גדודי חללי אל-אקצה, חוליית עימאד מורנייה") היא שקרית, "קשקוש" כהגדרת קצין בכיר בגזרה.

ההשלכות המיידיות של הפיגוע שלשום יהיו בשטח. הגדה כבר עמדה בפני סכנה דומה, באוגוסט אשתקד, אחרי שארבעה תושבי בית-חגי ליד חברון נרצחו בפיגוע ירי של החמאס. אז נעשה מאמץ גדול, גם של הנהגת המתנחלים, להכיל את העימות ולמנוע גלישה לגל מעשי נקם הדדיים. הפעם, הסיכון גדול בהרבה. הרוצחים פגעו בלב יישובי גב ההר, האזור הנחוש ביותר אידיאולוגית בקרב המתנחלים. לתצלומי חדר הילדים המגואל בדם תהיה השפעה רגשית חזקה. התגובה עלולה לגלוש מעבר לאירועי "תג מחיר", התפרעויות בכפרים פלסטיניים ופגיעה ברכוש, אל פיגועי טרור מצד קיצונים יהודים.

ניתוח שעשתה החטיבה היהודית בשב"כ על גילויי טרור יהודי בשיאה של האינתיפאדה השנייה, גילה שהקיצונים יוצאים לפעולה על רקע שילוב של שתי תופעות: התגברות תחושת הסיכון האישי (במיוחד אחרי מעשי טבח ביישובים) וחשש מפינוי התנחלויות. הרצח באיתמר עלול לספק עוד ניצוץ לתבערה, שחלק ממרכיביה כבר קיימים בשטח: חיכוכים נקודתיים שהתרבו באחרונה, בעיקר סביב המאחזים, התוכנית הפלסטינית להכרזה חד-צדדית על מדינה בסתיו הקרוב והדיבורים על אינתיפאדה עממית בלתי אלימה, שתחקה את מודל המהפכות בתוניסיה ובמצרים.

אירועי סוף השבוע הם מבחן משמעותי ראשון לרב-אלוף בני גנץ. הרמטכ"ל החדש זוכר את השומרון בימים קשים, כשנקרא לפקד על הגדה ימים אחדים לפני פרוץ האינתיפאדה השנייה. אתמול החליט לתגבר את הכוחות המועטים יחסית באזור בגדוד נח"ל ובפלוגת מג"ב. כרגע, למרות מחאת המתנחלים, נראה שלא ייזום עדיין הגבלות מחודשות על תנועת הפלסטינים ולא יחזיר לאזור את המחסומים, שהאחרונים בהם הוסרו אשתקד.

איתמר היא התנחלות למודת פיגועים וסבל. בשיא האינתיפאדה אירעו בה ובמאחזי הגדעונים הסמוכים לפחות ארבעה פיגועים רצחניים. מאז, הוקף היישוב באמצעי תצפית ובגדר, שמטעמים משפטיים אינה כוללת גם את המאחזים. כדי לפצות על נחיתות אמצעי האבטחה במאחזים פרושים שם יותר חיילים, בעוד שההגנה על איתמר עצמה מופקדת בידי חדר מבצעים אזרחי, כיתת כוננות ורכזי ביטחון מהיישוב, הכפופים לפלוגת גבעתי במוצב סמוך.

ייתכן שהפרטת הביטחון, שעובדת לרוב היטב בשומרון, עלתה הפעם במחיר יקר. מהתחקיר הראשוני עולה שהגדר האינדיקטיבית סביב היישוב התריעה על חדירת המחבלים, אבל סייר ביטחון אזרחי שהגיע למקום קבע שמדובר בהתרעת שווא. ככל הידוע, חמ"ל איתמר אפילו לא עדכן על כך את הפלוגה. התוצאה: הרוצחים הסתובבו בהתנחלות שלוש שעות באין מפריע, לפני שטבחו במשפחה.

בפיקוד המרכז מדגישים שהאחריות הכוללת על הביטחון מוטלת על הצבא, גם בנסיבות אלה. התחקיר הצה"לי המלא יצטרך לברר אם לא היו כאן רפיון ושאננות חריגים, פרי השקט היחסי באזור, שעלו בחיי ההורים וילדיהם. כל שרשרת הפיקוד בחטיבת שומרון (שכם) תידרש לתת הסברים: המח"ט, קצין האג"ם החטיבתי (ששימש מפקד תורן בסוף השבוע), מפקד הגדוד ומפקד הפלוגה מגבעתי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ