חברים של בני משפחת פוגל שנרצחו באיתמר: הם היו אנשים צנועים, אך עם אמירה מאוד חזקה

הלוויית חמשת בני משפחת פוגל תיערך היום בירושלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אודי פוגל, בן 36, ואשתו רות פוגל, בת 35, הגיעו לאיתמר לפני שנתיים. אודי שימש רב בישיבה באיתמר, ותלמידיו מספרים על אדם שהיה להם חבר שפתח את ביתו. בצבא, היה פוגל קצין מודיעין בחטיבת מילואים בשיריון. כרב בישיבה היה ממונה על החניכים המסיימים שירות צבאי וחוזרים ללימודי ישיבה. רות פוגל היתה אף היא אשת חינוך ושימשה מורה באולפנת מעלה לבונה. בני הזוג פונו מנצרים בהתנתקות.

אודי למד בכולל בנצרים, ולאחר הפינוי עברה המשפחה להתגורר באריאל ולאחר שמונה לתפקיד עברה לפני שנתיים המשפחה לאיתמר. חברי המשפחה, בני קהילת נצרים שהתיישבו באריאל לאחר ההתנתקות, התקשו אתמול לקבל את הבשורה. "זו מכה קשה מאוד למפוני נצרים, אנחנו כולנו בהלם גדול. אין ספק שהם קטפו את הפרחים הכי מיוחדים, הכי גדולים. מדובר במשפחה מדהימה, שתמיד היתה הראשונה להתנדב לכל דבר", סיפר אריאל אטינגר, שהיה שכנם בנצרים.

מימין למעלה: התינוקת הדס ואחיה אלעד פוגל בן 4. למטה מימין: יואב פוגל עם אמו, והאב והאם רותי ואודי. תצלומים: אמציה האיתן, אולפני אתרוג

רות ואודי פוגל גדלו באליטה האידיאולוגית של הציבור הדתי לאומי. רות גדלה בירושלים, בתו של הרב יהודה בן-ישי, מרבני המוסדות התורניים מכון מאיר ומכון אורה בעיר, המשמש גם רב קהילה של עולים מצרפת. אודי הוא השני מבין חמשת ילדיהם של חיים וצילה פוגל, ממקימי היישוב נווה צוף בבנימין. חיים הוא ותיק בגוף המיישב של המתנחלים, אמנה, ועובד בצמוד למנכ"ל אמנה זאב חבר כמי שמלווה את ההתנחלויות החדשות בשומרון.

חבריו של אודי סיפרו כי היה בעל נטייה לתחום המדעים, אבל פנה, מסיבות ערכיות, לעולם הישיבות והחינוך. איציק שדמי, ידיד של צילה וחיים מנווה צוף, סיפר כי "כמו כל הילדים שלהם הוא היה מאוד מוכשר. הוא בחר מסיבות אידיאולוגיות להיות מחנך, והלך לחנך בכיוון של תורה ויראת שמיים. הוא איש צנוע, רזה, נחבא אל הכלים ועדין נפש".

שכנם מאיתמר, משה רונצקי, סיפר כי בשבת שעברה הוא ומשפחתו התארחו אצל משפחת פוגל: "אלה אנשים מדהימים. תמר, הגדולה, היא מתוקה ומחונכת. היא הציעה לאמא שלה כוס תה, רק שלא תקום מהשולחן. אנשים מיוחדים. אשתי לא הרגישה טוב. בלי שהיא אמרה לה היא הגיעה אלינו עם סיר של מרק כתום וחם, ובמקרה הסיר עדיין יושב אצלנו בפתח של הבית. במוצאי שבת שעברה הם הזמינו את המשפחה המורחבת של אודי פוגל למלווה מלכה. זה עובר לי בראש כמו סוג של פרידה. הם אנשים מאוד עדינים, הכל מתנהל בשקט אצלם, אבל מצד שני מים שקטים חודרים עמוק, הם אנשים עם אמירה חזקה, עם אמירה אידיאולוגית ברורה".

רונצקי הוסיף: "האנשים ביישוב מאוד חזקים. ברור לכולנו וברור לי שהמאבק על ארץ ישראל לא הסתיים, ברור לנו שיש לזה מחירים, אבל התחושות כאן הן קשות. כל אובדן הוא קשה, אבל אין הסבר למעשים כאלה. אנחנו לא יכולים להגיד שביצעו אותם חיות אדם, כי חיות לא עושות דברים אכזריים כל כך. איך אפשר לדקור תינוקות?". הוא סיפר על צוותים של עובדי רווחה ואנשי מקצוע שערכו שיחות עם קבוצות של תושבים, לפי גילים. לדברי רונצקי, "בניגוד לתדמית שמדביקים לנו, גם אני משרת במילואים, ואני מתנגדלפעולות תג מחיר למיניהן, ואם יש פעולות כאלה הן לא מייצגות אותנו. אנחנו נבנה פה עוד שכונות. זה תג המחיר שלנו".

הבשורה התקבלה בביתם של הסבים בנווה צוף באמצעות עובדת רווחה של המועצה האזורית בנימין, שקיבלה טלפון בשעת לילה מהמועצה האזורית שומרון. יחד עם רב היישוב ואשתו, הרב יהונתן והרבנית שפרה בלס, עובדת הרווחה דפקה על דלת ביתה של משפחת פוגל. לדברי שדמי, "חיים וצילה בהתחלה לא הבינו, הם חשבו שזה קשור למתן, הבן הצעיר שלהם, אבל הוא הרי משתחרר השבוע מצה"ל ונמצא בבית כבר כמה ימים. כשסיפרו להם מה באמת קרה הם נכנסו להלם, והחליטו בעצה אחת עם הרב שחיים ינסע להביא את הילדים שניצלו, תמר, רועי וישי".

פרטים רבים התבררו ביישוב הדתי רק בשעת בוקר, כאשר אנשים באו לבית הכנסת. "עוד לא ראיתי כזה דבר. אחרי עשר כולם יצאו מבית הכנסת בפנים נפולים. זה בית כנסת ענק, ותמיד פיזור התפילה זה דבר רועש ותוסס, אבל השבת כולם התפזרו בשקט כאילו זה יום כיפור". שדמי נפגש עם חיים פוגל, ולדבריו "הוא אמר לי שהתחושה הנוראה ביותר שלו היא זה שזה היה בלילה, במיטות שלהם. הוא אמר שכל רצח נורא, אבל דבר כזה, במיטות, בלילה, כשאנשים ישנים ושלווים - זה נורא".

לדברי שדמי, "אנחנו מבקשים מראש הממשלה שייתן תשובה ציונית ויהודית הולמת לפיגוע הזה, וזה אומר חיזוק ההתיישבות. זה העונש הכי נכון. לא רק לתפוס את הבן אדם שעשה, כי אין בזה תועלת לציבור בישראל, אלא להקים עכשיו יישוב על שם אודי פוגל ואשתו רותי. שהחלאות האלה יבינו שעל כל רצח כזה יש להם מה להפסיד, אחרת הם יטבחו בנו הלאה וימשיכו את זה גם ברמת גן ובתל אביב".

הרוגי הפיגוע באיתמר: אודי ורות פוגל וילדיהם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ