מת הח"כ לשעבר תאופיק טובי

טובי, בן 89, נמנה עם מקימי המפלגה הקומוניסטית הישראלית. הוא יובא למנוחות היום בצהריים בבית העלמין בכפר סמיר בחיפה

יהונתן ליס
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
ג'קי חורי

ח"כ לשעבר תאופיק טובי מת אתמול בגיל 89. טובי, תושב חיפה ובעל לאולגה, היה אחרון חברי הכנסת הראשונה שנותרו בחיים. ארונו יוצב היום בצהריים ברחבת בית הספר האורתודוקסי בחיפה ואלפים צפויים לעבור על פניו. בשעה שלוש אחר הצהריים יובא טובי למנוחות בבית העלמין בכפר סמיר בחיפה.

טובי, ממקימי המפלגה הקומוניסטית הישראלית, נולד בחיפה ולמד בפנימיית בית הספר של המיסיון הבריטי בירושלים. ב-1940 הצטרף למפלגה הקומוניסטית של פלשתינה (פק"פ). לאחר פיצול המפלגה על רקע לאומי ב-1943 היה אחד ממייסדי הליגה לשחרור לאומי, שהתנגדה תחילה לתוכנית החלוקה אולם לאחר מכן תמכה בה עקב השינוי החיובי בעמדת ברית המועצות. ב-1948 איחדו חברי הליגה הערבית וחברי הפק"פ היהודים כוחות והקימו את המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י). טובי היה חבר הוועד המרכזי של המפלגה, חבר לשכה ומזכירות, וערך את ביטאונה בשפה הערבית, "אל-איתיחאד".

בשנת 1949 נבחר לכנסת מטעם מק"י, ובשנת 1956, לאחר טבח כפר קאסם, גבו תופיק טובי ועמיתו מאיר וילנר עדויות מהפצועים והפיצו אותן, בין השאר מעל בימת הכנסת, תוך שימוש בחסינותם הפרלמנטרית. בשנת 1965 חבר טובי למאיר וילנר בקבוצת המיעוט שדגלה בציות למעצמה הסובייטית, והם הקימו את רק"ח, שבה היה טובי נציגה השני בכנסת ביחד עם וילנר. מצב זה המשיך משהוקמה חד"ש בשנת 1977, וטובי היה מספר שתיים ברשימתה לכנסת. בשנת 1976 נתמנה לסגן מזכ"ל המפלגה ובשנת 1989 נתמנה למזכ"ל המפלגה, תפקיד שכיהן בו עד 1993. ב-4 ביולי 1990 פרש טובי מהכנסת לאחר למעלה מ-41 שנות כהונה רצופות, והוחלף בתמר גוז'נסקי. בבחירות לכנסת ה-18 הוצב במקום ה-119 והאחרון ברשימת חד"ש לכנסת.

יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, ספד אתמול לטובי, ואמר כי הוא "היה מראשוני הפרלמנטרים בישראל והטביע חותמו על הפרלמנט הישראלי. הוא היה חבר בתנועה שהיתה בעימות עם רבים בכנסת ועם זאת דרש לכבד את כללי המשחק וידע להחיל זאת על עצמו הלכה למעשה. הכנסת מרכינה את ראשה על לכתו של פרלמנטר מוערך ומרשים".

ח"כ לשעבר עיסאם מחול, מבכירי המפלגה הקומוניסטית בישראל, אמר כי "טובי היה מנהיג היסטורי של המפלגה הקומוניסטית שהשאיר תביעות אצבע עמוקות בעיצוב החשיבה הפוליטית והרעיונית של הציבור הערבי בישראל. הוא היה פטריוט גדול ואנטרנציונאליסט בלתי נלאה בצל הקונפליקט הלאומי הקשה, וחינך דורות על גבי דורות למאבק עיקש לשלום צודק ומימוש הזכויות הלגיטימיות של העם הערבי הפלסטיני".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ