בתגובה לפיגוע באיתמר: אושרה בניית מאות יחידות דיור בגדה המערבית

ועדת שרים להתיישבות החליטה על כך בדיון לילי בהשתתפות נתניהו, השר יעלון ושר הביטחון ברק. אלי ישי בישיבת המממשלה: צריך אלף יחידות דיור לכל נרצח

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בתגובה לפיגוע באיתמר, החליטה אתמול (שבת) בלילה ועדת שרים להתיישבות לאשר בנייה של מאות יחידות דיור בכמה התנחלויות בגדה המערבית, וזאת לאחר חודשים ארוכים בהם לא אושרה בנייה. הבנייה תתבצע בגוש עציון, במעלה אדומים, באריאל ובקרית ספר. גורם בלשכת ראש הממשלה כי מדובר בבנייה מדודה של כמה מאות יחידות דיור בתוך גושי ההתנחלות.

שר הפנים, אלי ישי, אמר הבוקר בישיבת הממשלה כי לא די באישור לבנות מאות יחידות דיור. "צריך לפחות אלף יחידות דיור חדשות לכל נרצח", אמר. שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, הביע אף הוא תמיכה בבנייה בגדה כמענה לרצח חמשת בני משפחת פוגל. "צריך לשנות את המשוואה ולבנות בירושלים ויהודה ושומרון. צריך לחזק את ההתיישבות, והזמן הוא עכשיו", אמר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שב וביקר את הרשות הפלסטינית על ההסתה, שגרמה, לדבריו, לפיגוע. "אנו עדים לדברים מסמרי שיער", אמר. "עומד להיות משחק כדורגל על שם מחבלת מתאבדת שרצחה עשרות אנשים ברחוב יפו בירושלים. הרשות הפלסטינית נותנת מלגות למשפחות של מרצחים וקוראת כיכרות על שמם. זה לא מתיישב עם חינוך לשלום. אמרתי אתמול לאבו מאזן שאני מצפה לגינוי יותר חד משמעי ופעולות שיפסיקו לעודד הסתה נגד ישראל. אנחנו נעלה את הנושא במישור הבינלאומי. זה חלק אינטגרלי מהשלום".

כוחות ביטחון באיתמר לאחר הפיגוע. תצלום: אמיל סלמן

התוכנית שאושרה היא לבניית כ-500 יחידות דיור בשני שלבים. בדיון שהתקיים אתמול השתתפו ראש הממשלה, בנימין נתניהו והשרים בני בגין, משה יעלון ושר הביטחון אהוד ברק. בדיון הועלו כמה חלופות לגבי בנייה בהתנחלויות בתגובה לפיגוע. חלק מההצעות שעלו בדיון היו להקים התנחלות חדשה. הצעה אחרת היתה להרחיב את היישוב איתמר ולבצע בנייה נוספת בהתנחלויות המבודדות. לבסוף הוחלט, בתמיכת שר הביטחון ברק, לבצע בנייה בגושי ההתנחלויות.

אתמול בלילה הודיעה לשכת ראש הממשלה לבית הלבן על הכוונה לאשר בנייה חדשה בהתנחלויות. גורם בסביבת נתניהו אמר כי מדובר בהחלטה אסטרטגית לבצע בנייה בגושי ההתנחלויות שיישארו בידי ישראל, בכל הסכם עתידי.

הרשות הפלסטינית גינתה את החלטת ישראל. דוברו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן), נביל אבו-רדיינה, אמר כי מדובר בהחלטה "מוטעית ולא מקובלת שתגרור רק בעיות".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ