היסטוריה של פיגועים רצחניים בהתנחלות המבודדת איתמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היישוב איתמר, השוכן בלב השומרון באזור שכם, הוקם בשנת 1984 על ידי גוש אמונים ותנועת אמנה. קדם לו גרעין מתיישבים שהחל להתגבש במכון מאיר, מכון החזרה בתשובה. ההתנחלות, שהיתה ונותרה מבודדת יחסית, נקראה על שם הכהן איתמר הקבור על פי המסורת בכפר עוורתא הסמוך. איתמר מתאפיין בגישתו הממלכתית החזקה, הדוגלת בקדושת המוסדות הלאומיים. כחלק מחזון ארץ ישראל השלמה, היה איתמר חלוץ המאחזים, ומ-1997 החלו בני היישוב ואורחים מבחוץ להקים שורה של מאחזים על שטח עצום. כיום מתגוררות ביישוב ובמאחזים סביבו כ-200 משפחות.

בשנים האחרונות אירעו בהתנחלות כמה פיגועים רצחניים, וחמשת הקורבנות האחרונים מצטרפים ל-15 מבני היישוב שנרצחו בו בעבר. במאי 2002 חדר אליה מחבל, עקף את הגדר והגיע למגרש הכדורסל של ישיבת חיצים. הוא רצח את הנער גלעד שטיגליץ ופצע אחר. לאחר מכן הרג שני נערים נוספים, נתנאל ריאחי ואברהם סיטון. הוא המשיך לירות לישיבה, עד שאחד המדריכים ירה בו למוות.

פחות מחודש לאחר מכן, ביוני, חדר מחבל נוסף לאיתמר, התבצר בבית משפחת שבו כשהוא חמוש ברובה וברימונים וירה לכל עבר. כתוצאה מכך נהרגה האם, רחל שבו, ושלושה משבעת ילדיה: נריה, צבי ואבישי. כמו כן נהרג מפקד כיתת הכוננות, יוסף טויטו, שניסה לעזור.

ביולי אותה שנה חדר פלסטיני להתנחלות ודקר בסכין את בני הזוג דוד ואורנה מימרן, שהיו בביתם. השניים התעמתו עמו ונפצעו. גם אז הצליח המחבל לעקוף את הגדר. בצה"ל קבע כי חייל התרשל באבטחת היישוב, והוא נידון לחודשיים מאסר. שנתיים לאחר מכן, באוגוסט 2004, נהרג מירי מחבל רכז הביטחון של איתמר, שלמה מילר, שהחליף את רכז הביטחון טויטו שנרצח קודם לכן.

פיגועים ביישוב

מאי 2002: מחבל רוצח שלושה צעירים בישיבת חיצים

יוני 2002: מחבל רוצח את בני משפחת שבו ואת יוסף טויטו

יולי 2002: מחבל דוקר בסכין את בני הזוג מימרן ופוצע אותם

אוגוסט 2004: מחבל יורה למוות ברכז הביטחון שלמה מילר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ