הפיגוע באיתמר: קץ השקט

במקום הכי רגיש

אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן

רצח משפחת פוגל באיתמר הביא לקצו את השקט הביטחוני, שממנו נהנתה ישראל בשנתיים האחרונות. הטרור הפלסטיני הכה שוב, ובמקום הכי רגיש בגדה המערבית: אם כל ההתנחלויות המבודדות, התופסת שרשרת גבעות מעל שכם, ותושביה הקיצוניים ידועים ביחסיהם האלימים עם שכניהם הערבים. אין נקודה שמסמלת יותר את הסכסוך והחיכוך בשטחים, מאשר איתמר.

מי שתיכננו וביצעו את הפיגוע ביקשו לזעזע את הסטטוס קוו, שפעל לטובת ישראל. השקט אפשר לישראלים משני עברי הקו הירוק לחיות בשגשוג ורווחה, ולהתנהג כאילו אין סכסוך. הפלסטינים וההתנחלויות נתפשו בדעת הקהל הישראלית כתקלות הסברה, כמטרדים מציקים ביחסים עם ארצות הברית ואירופה, ולא כבעיות מהותיות שדורשות התמודדות. כל זה השתנה עכשיו.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניסה אתמול למנף את הרצח באיתמר כדי להקל במעט את הלחץ הבינלאומי על ישראל. הוא האשים את הרשות הפלסטינית בהסתה ואת הקהילה הבינלאומית בצביעות. קריאותיו עוררו רק עניין אפסי בעולם העסוק בצונאמי ביפאן, במלחמת האזרחים בלוב ובמחירי הנפט המאמירים. נתניהו היה רוצה לבודד את האירוע, ולמנוע את גלישתו לאינתיפאדה שלישית. אבל משימתו נראית בלתי אפשרית. הוא ניצב מול כוחות חזקים החותרים לעימות. במדינות רבות במערב מציינים עכשיו את "שבוע האפרטהייד הישראלי", ובפייסבוק התארגנה יוזמה להפגנות המוניות בשטחים ומול שגרירויות ישראל בחו"ל, ביום שלישי השבוע. המארגנים מנסים לחקות את ההתקוממויות האזרחיות במדינות ערב. אם תוכניתם תתממש, הם ייתקלו בתגובה ישראלית חריפה ממה שציפו.

פיגוע בהתנחלות, ובוודאי באיתמר, מעורר תמיד את החשש מפעולות נקם של מתנחלים נגד פלסטינים. צה"ל יידרש להכפיל את מאמציו לחצוץ ביניהם. אבל למתנחלים ולתומכיהם בממשלה יש גם מטרות פוליטיות: הם ינסו למנף את הרצח באיתמר, כדי לגמד את שר הביטחון אהוד ברק, לכפות על נתניהו את חידוש הבנייה בהתנחלויות הגדולות, ולמנוע את פינוי המאחזים שתוכנן. איפוק יחסי של המתנחלים והימנעות מפעולות "תג מחיר" בוטות יעניקו גיבוי לתביעותיהם מהממשלה. נתניהו ביקש מהם שירגיעו, ולבקשות כאלה יש מחיר.

התיאום הביטחוני בין ישראל והרשות הפלסטינית, שתרם לשקט של השנתיים האחרונות, נקלע עכשיו למשבר. נתניהו האשים את הרשות בהסתה שהובילה לרצח. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס נמנע מהגינוי התקיף של הפיגוע, שנתניהו דרש ממנו. באווירה כזאת של חילופי האשמות והעדר כל אמון בצמרת, יהיה קשה גם לדרגים בשטח לסמוך אלה על אלה ולהמשיך בעבודה כמו קודם.

הרצח באיתמר מציב אתגר גם לרמטכ"ל החדש, בני גנץ, שסובל מתדמית של מועמד פשרה שנקלע לתפקידו בגלל מחדלים בדרג המדיני. גנץ ירצה בוודאי להראות שאיננו פחות נועז מול הטרור הפלסטיני מאשר יריבו שהודח, יואב גלנט. נטייתו הטבעית תהיה לגלות תקיפות. גם מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו חדש בתפקידו, וגם הוא ירצה להוכיח נחישות. אתמול מיהרה המשטרה להודיע על שינוי סדר העדיפויות והצבת המלחמה בטרור בראש, במקום המלחמה בפשע.

כל הכוחות האלה דוחפים לחידוש העימות בשטחים, כשהקהילה הבינלאומית עסוקה במקומות אחרים ואינה יכולה להתפנות ולהרגיע. נתניהו השאיר אתמול סדק פתוח למהלך מדיני, בהכרזה ש"עתיד ההתיישבות לא יוכרע בטרור" - רמז שגורלן של איתמר והתנחלויות דומות עדיין פתוח לדיון. קשה לראות איך נתניהו יגיע לשם, מול מקהלת שותפיו מהימין, שהציגו את הרצח באיתמר כהוכחה הניצחת לטענתם הקבועה, שאין עם מי לדבר ואין על מה לדבר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ