בעקבות הפיגוע באיתמר, עשרות מתנחלים בגדה יצאו למסע נקם בפלסטינים

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

חווארה. תגובת המתנחלים לפיגוע הרצחני באיתמר לא איחרה לבוא. בשעות הערב המוקדמות כבר נערכו תושבי הכפר בורין, הסמוך להתנחלות יצהר, לגרוע מכל. כוח מתוגבר של אנשי ההגנה האזרחית נערך בתחנת הכבאות שבכפר הקטן, שידע עשרות התנכלויות מצד מתנחלים בשנה החולפת. הכבאים התלוצצו ביניהם ואמרו כי הם נקראים למוקדי שריפות רק בגלל המתנחלים, ובלעדיהם לא היתה להם עבודה.

תחנת הכיבוי הקטנה אחראית על 35 כפרים, ואמש ידעו הכבאים כי מדובר בלילה מועד לפורענות. בינתיים בכפר מסיירות להן קבוצות קטנות של צעירים, שיודעים כי עם רדת החשיכה עלולים להגיע גם המתנחלים.

שלושה מהם אמרו, בשיחה עם "הארץ", כי הם מסרבים להאמין שפלסטיני עומד מאחורי הפיגוע הנתעב. הם סירבו בתוקף להצטלם. לטענתם, רצח של ילדים סותר את האיסלאם, דתם, ולכן "לא יתכן שמישהו פלסטיני עשה את זה. מה ככה? בדם קר לרצוח ילדים. לא יכול להיות". לאחר שקיבלו הסבר כי אכן מדובר בפלסטינים, שאלו "ומה עם הילדים שהרגתם בעזה?".

ברקע החלו להישמע הדי יריות מכיוון יצהר. על הכביש הראשי, המחבר בין ציר 60 לבין קדומים, כבר נראו האורות הראשונים של מכוניות המתנחלים שהתרכזו במקום. מכונית אדומה מגיעה במהירות מהכפר. "היזהרו! הם כל רגע מגיעים", אמר הנהג. אחד הצעירים, רעול פנים, מחזיק מוט ברזל בידו: "אנחנו לא מפחדים. אם הם יבואו ביום, פנים אל פנים, אין לנו חשש. אבל הפחד הוא שהם יבואו בלילה, כאשר כולם ישנים והצבא לא נמצא כאן. רק הבוקר תקפו כאן את אחד הבתים".

בשעה 22:27 ירדו עשרות מתנחלים מיצהר, והחלו לצעוד לעבר בתי הכפר חווארה. קולות הירי שמתבררים כנפצים שהמתנחלים מפוצצים, הופכים להיות יותר ויותר אינטנסיביים. עם הגיעם לבית הראשון בפאתי הכפר, החלו ליידות לעברו אבנים. יושבי הבית עלו לגג והחלו לקרוא לעזרה ולקראו קריאות בשבח אללה.

באותו שלב נכחו במקום רק כמה עיתונאים וצלמים, ולא היתה נוכחות של כוחות הביטחון. בחלוף כמה דקות הגיעו השוטרים הראשונים למקום, הניסו חלק מהמתפרעים והתעמתו עם האחרים. כעבור כמה דקות הגיעו למקום גם כוחות צבא בפיקודו של סגן מפקד החטיבה.

מיידויי האבנים נפגעו חלונות בית משפחת דמידי. המתנחלים הדפו את החיילים ואת השוטרים וצעקו לעברם "נאצים, לכו הביתה. הדם של משפחת פוגל על ידיכם". כאשר הגיעו השוטרים למקום, קרא לעברם אחד המתנחלים: "תירו בי, תירו בי", אך לבסוף המתנחלים התפזרו והסתלקו מהמקום.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ