מחדל האבטחה: איש הביטחון באיתמר בא לגדר, אך לא הזעיק את כוחות צה"ל

צה"ל פתח בתחקור האירוע - צפויות מסקנות חמורות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאפייני הפיגוע בליל שבת באיתמר בו נהרגו חמשת בני משפחת פוגל לא הפתיעו את מפקדי צה"ל בגדה. מדובר בפיגוע התואם את ההגדרות של "פח"ע עממי", כפי שהיו מרבית הפיגועים בשנתיים האחרונות בגדה מאז שצה"ל והשב"כ עצרו או הרגו את כמעט כל מבוקשי הטרור, ושיפרו באופן ניכר את התיאום עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים.

במצב כזה קשה לדבר על מחדל מודיעיני, כשההתארגנות היא בסך הכל של שני אזרחים פלסטינים, ככל הנראה לא חברים בולטים בשום ארגון, שיוצאים עם סכינים, ביוזמתם, לרצוח מתנחלים. בצה"ל אומרים שבשבועות האחרונים, בעקבות ההחמרה באירועי החיכוך בין מתנחלים ופלסטינים, הם דיברו על האפשרות של חדירה ליישוב וניסיונות לפגוע בתושבים.

עם זאת, מהפיגוע הרצחני עולות שאלות קשות לגבי אופן התיאום בין כוח ההגנה האזרחי שבאיתמר לבין כוח צה"ל שהיה אחראי על הגנת הגזרה. הגדר סביב איתמר מוגדת "גדר אינדוקטיווית" או "גדר חכמה", כזאת שכל נגיעה בה מעבירה התרעה לחדר הביטחון של ההתנחלות, על הנקודה המדויקת.

על פי התחקור הראשוני שביצע צה"ל אתמול, הגדר פעלה באופן תקין וחדירת המחבלים אכן הפעילה התרעה. אולם מהנקודה הזאת נראה שהיתה סדרה של כשלים, שהחלה בכך שצוות הביטחון של היישוב, ככל הנראה, לא עדכן את הפלוגה של גדוד שקד מגבעתי שאחראית על הגזרה, והמשיכה בכך שאיש צוות הביטחון שיצא למקום לא זיהה שם דבר, וחזר לתוך היישוב מבלי לדווח לגורמים נוספים.

כתוצאה מכך, הצליחו המחבלים לשהות באיתמר במשך כשלוש שעות, לרצוח חמישה בני משפחה ולצאת מבלי שיתגלו. גם לאחר שהבת הבכורה והשכן גילו את הגופות, עבר זמן רב מדי עד שהתברר שהמחבלים כבר לא בתוך היישוב.

בשנים האחרונות צומצם באופן ניכר היקף כוחות צה"ל בגדה. זאת, כדי לאפשר ליחידות להתאמן הרבה יותר כחלק מלקחי מלחמת לבנון השנייה, ובזכות הירידה המשמעותית בפיגועים. צה"ל, שכמעט ולא מציב כוחות בתוך היישובים, עבר לתפישה של "אבטחה היקפית" - החיילים אחראים על הביטחון מסביב ליישובים ומפעילים סיורים וצוותי כוננות המוכנים להגיע תוך דקות למקום אירוע.

במקביל, "אוזרחה" אבטחת היישובים עצמם, והיא נעשית על ידי הרשב"צים וצוותי ביטחון מקומיים המתוגברים באנשי חברת האבטחה "מודיעין אזרחי" שזכתה במכרז של משרד הביטחון. להתנחלות איתמר, בשל קרבתה לשכם ולכפרים עוינים אחרים, הוקצבו ששה תקנים של מאבטחים.

בתחקיר המקיף שיתבצע בימים הקרובים יבדקו בצה"ל את נוהלי התיאום שבין צוות הביטחון של ההתנחלות וכוח צה"ל, במיוחד את השאלה מדוע לא עודכנה הפלוגה הקרובה על ההתרעה בגדר.

לדברי לוחם לשעבר ביחידה קרבית שעבד עד לאחרונה כאיש ביטחון באחד היישובים, "הגדרות מסביב ליישובים נותנות עשרות התרעות שווא בחודש, ובתקופת החורף, כשרוח חזקה או גשם, או ענפי עצים ובעלי חיים נוגעים בגדר, יש גם מאות התרעות. אי אפשר להתייחס לכולן ברצינות ולהקפיץ בכל פעם כוחות לנקודה". עם זאת, מציינים גורמים בצה"ל, שבכל מצב של התרעה בגדר, חייב להגיע לנקודה קצין בדרגת מפקד פלוגה יחד עם גשש, כדי לשלול את האפשרות של חדירת מחבלים.

בתחקיר יעלו שאלות קשות לגבי אופן תפקוד צוות הביטחון של ההתנחלות, לגבי התנהלות החטיבה המרחבית שאחראית על קביעת הנוהלים ואכיפתם, וכן לגבי פעילות גדוד שקד של גבעתי והפלוגה שאחראית על הגזרה שנמצאים בפעילות בשומרון כבר שלושה חודשים. העובדה שמדובר באירוע הביטחוני החמור הראשון בתקופת כהונתו של הרמטכ"ל החדש, רב-אלוף בני גנץ, מן הסתם תתרום לכך שהמסקנות שיוסקו כלפי שנמצא שהתרשלו בתפקידם תהיינה חמורות במיוחד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ