הפיגוע באיתמר | בנימין נתניהו: אלה לא אנשים אלה מפלצות

ראש הממשלה נתניהו ביקר במשך שעה ארוכה את בני משפחות הנרצחים בפיגוע באיתמר היושבים שבעה בירושלים. "הם יורים ואנחנו בוכים", אמר במהלך הפגישה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר היום (ראשון) אצל הורי הנרצחים בפיגוע באיתמר היושבים שבעה בירושלים. "הם יורים ואנחנו בונים", אמר נתניהו במהלך השיחה שארכה למעלה משעה.

"אומרים שארץ ישראל נבנית בייסורים, אבל לא חשבנו שהייסורים יהיו כל כך גדולים. המעשה הנפשע הזה גרם לכולנו לבוא ולהגיד עד כאן. כוחות הביטחון עושים את כל המאמצים לתפוס את הרוצחים. אלה לא אנשים אלא מפלצות", הוסיף נתניהו.

בתוך כך, עם סיום הלוויותיהם של הנרצחים - רותי ואודי פוגל ושלושת ילדיהם הקטנים - החלו פעילי ימין בהפגנות ופעולות "תג מחיר" בתגובה לאירועים. עשרות פעילי ימין הפגינו בצמתים ברחבי הארץ, בהם הכניסה לירושלים וצומת עזריאלי בתל אביב. הפעילים קראו לנקמה וקראו "מוות לערבים".

במקביל, דיווחו פלסטינים על מתנחלים שמיידים אבנים ואף שרפו מכוניות בכפר חווארה הסמוך לשכם.

הפגנה סמוך ללוד, הערב. תצלום: אי-פי

מוקדם יותר היום ליוו אלפי בני אדם לבית הקברות בגבעת שאול בירושלים ללוות למנוחות את חמשת הנרצחים.

הרב יהודה בן ישי, אביה של רותי שנרצחה בפיגוע, אמר בדמעות כי "אנו לא ניפרד מכם, כי תבואו לבקר אותנו כמו מלאכים טהורים. ריבונו של עולם, קח את הצער שלנו כפרה, תאמין לנו נתנו לך הרבה, הרבה, הרבה. תשפוך עלינו כוחות של אור, וסלק את החשכה. ריבונו של עולם אתה יודע טוב מאוד את מי לקחת, איזה מנגינה הם משמיעים. ילדי, נכדי יקירי, להתראות". הלל בן ישי, אחיה של רותי, אמר: "אנו מעלים חמש עולות - אלו לא עולות אלא חמישה מלאכים".

מוטי פוגל, אחיו של אודי, יצא נגד הנימה הפוליטית שבלטה בדבריהם של רבים מהנואמים האחרים: "אודי, אחי הצעיר, גרמת לי לקום היום בשש ורבע ואתה יודע כמה זה קשה בשבילי. כל מה שיש לי לומר אלה קלישאות. אילו הייתי יכול, הייתי מסלק את כל מי הגיע לכאן ולוחש לך, אודי קום ובוא נשחק כדורגל. כל הסיסמאות שנשמעות מנסות להשכיח את העובדה הפשוטה שאתה מת ושום דבר לא ישכיח את זה. הלוויה הזאת צריכה להיות אירוע פרטי. אדם מת לעצמו, לילדיו. אודי, אתה לא אירוע לאומי. אסור שהמוות הנורא שלך יהפוך את החיים שלך לכלי".

צילה, אמו של אודי אמרה: "נשתדל להיות חזקים, לחזק את הילדים ואחד את השני. הם הרוגי מלכות שנרצחו בידי חיות טרף. לא נשכח ולא נסלח. עוד הרוג ועוד הרוג וכולם ממשיכים בשגרת יומם. מתי יקום העם ויגיד לממשלתו עד כאן? מתי אויבינו יקבלו את גמולם?".

בטקס האשכבה נשמעו קריאות אחדות נגד מדיניות הממשלה, שהושתקו במהירות. כמו כן, הונפו שלטים שעליהם נכתב "הממשלה הורסת ישובים וערבים רוצחים יהודים".

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, תקף בדבריו את שר הביטחון ואמר: "לא תוכל לומר, ידי לא שפכו את הדם. מי שבהפקרות ביטחונית הסיר מחסומים למען הרשות הפלסטינים התיר ירי על יהודים. מי שמונע עקירת עצים צמודי גדר לא יכול לרחוץ בניקיון כפיו". מסיקה קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו להקים חמש שכונות חדשות באיתמר על שם שמם של בני משפחת פוגל.

"העיקר הוא הזכות של עם ישראל על ארצו"

השר משה יעלון, המשנה לראש הממשלה והשר לאיומים אסטרטגיים, נאם אף הוא בהלוויה, ואמר כי "הרצח הזה מזכיר לכולם שהמאבק והסכסוך כאן אינו על גבולות ישראל או על עצמאות של עם מדוכא, המאבק הוא על עצם קיומנו. משום כך אסור להמשיך בדיבורים קבועים על ביטחון בעוד שהעיקר נזנח - העיקר הוא הזכות של עם ישראל על ארצו".

הוא הוסיף כי "מי שמוותר על הזכות הזו, גם ביטחון לא יהיה לו. בשעה קשה זו עלינו להתרומם משברי ההריסות ולעשות את הדבר הטבעי ביותר - להמשיך לבנות ולפתח את ישראל".

אלפים רבים נאספים בבית העלמין בגבעת שאול. תצלום: ניר חסון

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין פנה לאודי פוגל ושאל "איך הפך ביתך מבית של חיים, של עוצמה יהודית, לבית מטבחיים, לגיא הריגה?". הוא הוסיף כי "באחרונה מתרבים בתוכנו אלה אשר מהססים בזכותנו על הארץ, הולכים וגוברים הספקות, השאלות על צדקת הדרך. אם לעצמנו אנו מתקשים להסביר את זכותנו, איך נסביר זאת לאומות העולם? אויבינו רואים את חולשתנו ובאצטלה של לוחמי חופש שוב ניסו לשבור את רוחנו, לגרש אותנו מכל ארצנו. בעיני האויב אין הבדל בין איתמר, חיפה עכו ותל אביב. נמשיך ונאחז באדמת הארץ הטובה, באיתמר, בחברון ובירושלים. בנייה היא לא תשובה ולא נקם, זו זכותנו מדור לדור וזו תשובתנו למרצחים למען ידעו שלא יוכלו לנו".

הרב ישראל מאיר לאו, הרב הראשי לישראל לשעבר ורבה של תל אביב, אמר בהלוויה כי "יש מצבים, יש ימים ויש שעות בהם נעתקות המלים. אתה יושב ומרגיש וחש את הכאב, חש את הזעם וחש במיוחד את חוסר האונים כשנדמה היה לך שמעגל האימה הזה נסגר אולי לפני 66 שנים, כשדם תינוקות נשפך כמים. עברו 66 שנים, הכרזנו על מדינה, הקמנו צבא, ועדיין מעגל האימה ונהר הדמים הזה זורם ואנחנו עומדים בחוסר אונים. התחושה הזו קשה".

הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, אמר כי "הרוצחים האלה לא הצליחו לשבור אותנו, הם הצליחו לאחד. אין היום שמאל ואין ימין, אין אדם שיכול להישאר אדיש" הוא הוסיף כי "איתמר צריכה להפוך היום לעיר ואם בישראל כתשובה לרצח הזה. היישוב שספג הכי הרבה אסונות בעשור האחרון, צריך להיפך מבחינת 'ויהודה לעולם תשב'. עוד שכונה, עוד בנייה - זו התשובה".

מימין למעלה: התינוקת הדס ואחיה אלעד פוגל בן 4. למטה מימין: יואב פוגל עם אמו, והאב והאם רותי ואודי. תצלומים: אמציה האיתן, אולפני אתרוג

אודי פוגל, בן 35, האם רות, בת 35 וילדיהם יואב, בן 11, אלעד, בן 4 והדס, בת שלושה חודשים, נרצחו ביום שישי בלילה כאשר בשני מחבלים נכנסו לביתם כשהם מצוידים בסכינים ודקרו את בני המשפחה למוות.

באותה העת שהו בבית שני ילדים נוספים - רועי בן ה-8 וישי בן שנתיים וחצי - שלא נפגעו באירוע. בת משפחה נוספת (12), שהיתה בזמן האירוע בפעילות של סניף בני עקיבא ביישוב, הגיעה בערך בחצות לביתה, וקריאותיה לפתיחת דלת הכניסה לא נענו. היא קראה לשכן שיסייע לה להיכנס, ויחד גילו השניים את שאירע בדירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ