עורכי העיתונים ברשות גינו בחריפות את הרצח באיתמר

הפיגוע גרר תגובות יוצאות דופן: עורך אל-חיאת אל-ג'דידה כתב שלא מדובר במעשה גבורה אלא במעשה של חסרי לב

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

הפיגוע באיתמר גרר אתמול תגובות יוצאות דופן בשטחים. לצד גינוי חריף להחלטת ישראל לאשר בנייה של 400 יחידות דיור בהתנחלויות, נכתבו בעיתוני הרשות הפלסטינית דברים חריגים נגד הרצח. דברים חריפים וברורים בגנות המעשה נכתבו גם על ידי אנשים פרטיים ברשתות החברתיות. אחד המוטיבים שחזרו על עצמם בדיון הציבורי ברשות היה השוואה בין המעשה של רוצחי משפחת פוגל באיתמר לבין הפעולות של המתנחלים.

עורך העיתון אל-חיאת אל-ג'דידה, חאפז ברגותי, כתב אתמול כי הוא אינו "סבור שהאירוע באיתמר הוא מעשה של התנגדות, אלא מעשה של יחידים שאנו מגנים אותו. דקירת ילדים בשנתם אינה מעשה גבורה אלא מעשה של חסרי לב, כמו מקצת חיילי הכיבוש והמתנחלים שרוצחים ילדים".

לצד הדברים האלו כתב ברגותי כי "הרוצח האמיתי באיתמר הוא המתנחלים הקנאים וכל מי שהצית עץ, תקף את בית הקברות בעוורתא, גירש את תושבי חירבת ינון, השתלט על חלקת אדמה או שדד יבול זיתים. הפעולה באיתמר היא מסר לכיבוש ולעולם, שמשמעותו ברורה - הכיבוש חייב להסתלק".

עדלי צאדק, בעל טור אחר באותו עיתון, כתב כי "מבלי להתחשב בעובדה שפושעי מלחמה שלובשים מדי צבא השייך למדינה החברה באו"ם, הרגו וממשיכים להרוג פלסטינים, יש לגנות ולהוקיע פעולה כזאת בלי היסוס, במלים החזקות ביותר, לא רק משום שזהו פשע הפוגע בנו מבחינה מדינית ותעמולתית, ומסייע לממשלה הקיצונית לטפול על כולנו אשמה, אלא גם משום שהאופי האנושי של עם המקבל תמיכה וסיוע מכל אוהבי החירות בני כל הדתות, הגזעים והאזרחויות, אינו מקבל רצח נתעב כזה".

צאדק הוסיף כי "ראוי להדגיש שאסור שרצח ילדים - אם נעשה בידיים פלסטיניות - יהיה במסגרת פעילות המאבק הלאומי. זוהי פעולה מבישה מראשיתה ועד סופה, פעולה שאינה מביאה לפלסטין אלא נזק חמור!".

לצד דברים אלה נמשכו גם אתמול הרמיזות בקרב בכירי הרשות כי מדובר ברצח שאינו על רקע לאומני. שר החוץ ריאד אל-מלכי אמר כי "אנשים ותינוק נטבחו בצורה ששום פלסטיני לא עשה בעבר. זה מעורר סימן שאלה לגבי המהירות שבה האשים הצד הישראלי פלסטינים במעשה".

בפייסבוק נרשמו תגובות רבות של פלסטינים המתנגדים לפיגוע. חלק ניכר מהגולשים הביע דעה נחרצת נגד הרצח, אחרים הגיבו באופן מגומגם וניסו להטיל את האשמה על ישראל, תושב רמאללה כתב כי הוא "מגנה את ההתקפה בהתנחלות הלא חוקית של איתמר. אנו צריכים למצוא את הפושע שהרג תינוק בן שלושה חודשים ולהביא אותו למשפט בפלסטין. אני גם מקווה כי המצביע הישראלי יראה שהממשלה שלו אחראית להבאת אזרחים שלהם לשטחים כבושים, במקום להצדיק עונשים קולקטיביים נגד שכם והכפרים שמסביבה".

בשיחה עם "הארץ" אמר הגולש, שהעדיף שלא להזדהות, שזכה לתגובות רבות, כולן מאנשים שמתנגדים בתוקף לרצח של הילדים. לדבריו, אף אדם לא תקף אותו על כך.

מחר צפויות להיערך ברחבי הגדה ובעזה הפגנות הקוראות לאחדות פלסטינית ולפיוס בין פתח וחמאס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ