צה"ל: מאמינים שנצליח לתפוס את הרוצחים מהר

מסתמן כי נוהלי ההתרעה יוחמרו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בצה"ל החל אמש תחקיר נרחב בעקבות הפיגוע באיתמר. התחקיר מתנהל בשלב זה בידי מפקד החטיבה המרחבית שומרון (שכם), אלוף-משנה נמרוד אלוני, ומפקד כוחות צה"ל בגדה, תת-אלוף ניצן אלון. בשלב מאוחר יותר יוצגו המסקנות גם לרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ.

מקורות צבאיים אישרו כי היו תקלות באופן הטיפול בהתרעה האלקטרונית שהתקבלה בעת ששני המחבלים טיפסו על הגדר המקיפה את ההתנחלות. נראה כי הבעיה העיקרית היתה בתפר בין ההגנה על איתמר (המאובטחת בידי חברה אזרחית) לבין פלוגת גבעתי והחטיבה המרחבית שומרון, המופקדות על הגזרות הגדולות יותר. שאלת משנה שתיבחן נוגעת לטיב הפיקוח של החטיבה על נוהלי האבטחה ביישוב. ייתכן שצה"ל יחמיר מחדש את הנהלים ויקבע כי רק קצין, כמו מפקד הפלוגה המופקד על הגזרה, יוסמך להכריז על ביטול ההתרעה.

בחמ"ל הביטחון של איתמר, המופעל על ידי החברה האזרחית "נוף ים", מתקבלות ההתרעות על כל נגיעה בגדר. סמוך לשעה תשע בליל שבת התקבלה שם ההודעה. המאבטחים התקשרו מיד לרבש"צ (ראש ביטחון שוטף ציבורי) של היישוב לדווח. הוא שלח סייר, עוד איש ביטחון שהגיע כעבור כמה דקות ולא ראה ממצא חשוד. הסייר חזר על עקבותיו. המחבלים הסתובבו ללא מפריע במשך שעתיים ביישוב. התרעה נוספת התקבלה שוב מעט לאחר 11 בלילה. מאותה הנקודה, עם יציאת המחבלים. שוב לא חשבו אנשי הביטחון של היישוב שיש לעדכן את הצבא.

בקצה הרחוק של היישוב יש מוצב של כ-20 חיילים, בפיקודו של סגן-משנה. במצב של חשד לחדירה, על פי הנהלים, אמור להגיע לנקודה מפקד פלוגה, יחד עם גשש, כדי לבדוק ולהחזיר את המצב לשגרה. בשבת הוא היה בבית ואת מקומו מילא סמל המחלקה. הקריאה למוצב הגיע בקשר רק בחצות וחצי, אחרי שהרבש"צ נקרא לבית על ידי השכן יעקב כהן והבת תמר. רק באותו הרגע, שלוש שעות וחצי לאחר החדירה ליישוב, שעה וחצי לאחר שהמחבלים כבר עזבו, הוכרז על חדירת מחבלים ליישוב למטרות רצח. כשעתיים ערכו כוחות צה"ל שזרמו לאיתמר סריקות בכל שטח היישוב ובדקו בכל בית ובית, עד שאישרו שהמחבלים כבר ברחו. רק אז החל המרדף הנמרץ אחריהם.

בתוך כך, מתלוננים רכזי ביטחון בשומרון כי בגדרות שהוקמו סביב היישובים קיימת תופעה רחבה של התרעות שווא, הגורמת לפגיעה ברמת הכוננות של מערך האבטחה להתמודד עם חדירות. "גם אתמול היו כאן עשרות התרעות", אומר אחד מעובדי חברת השמירה. "אנחנו לא יכולים לעדכן את הצבא על כל אחת מהן, בדרך כלל זה רוח או גשם". לדבריו, "גם כשההתרעה מועברת, לא תמיד מגיעים הכוחות. לפעמים הם עסוקים במקום אחר".

פיקוד המרכז קיבל ביומיים האחרונים כוחות בהיקף חריג כדי להתמודד עם אפשרות להסלמה נוספת בגדה, בעיקר במוקדי חיכוך בין מתנחלים לפלסטינים. עד עתה הועברו לאזור כשני גדודים. צה"ל והשב"כ ממשיכים במבצע מעצרים נרחב יחסית, בניסיון לאתר את רוצחיהם של בני משפחת פוגל. עד כה נעצרו יותר מעשרים תושבים פלסטינים. בצבא מעריכים כי ניתן יהיה לעלות על עקבותיהם של הרוצחים בתוך פרק זמן לא ארוך. מעורבותה של הרשות הפלסטינית במצוד נמוכה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ