ועדת המעקב: לציין את יום האדמה גם בבתי ספר יהודיים

"חושבים כי הצעד יסייע ליהודים להכיר את האחר"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

אחרי שהוחלט במשרד החינוך על ציון הטבח בכפר קאסם, האם בבתי הספר היהודיים יציינו גם את יום האדמה? בימים האחרונים פנתה ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי למנכ"ל משרד החינוך ד"ר שמשון שושני בבקשה לאפשר לציין את יום האדמה בכל בתי הספר בארץ, בדגש על בתי הספר היהודיים. במכתב החתום על ידי יו"ר הוועדה ד"ר האלה אספניולי צוין כי לפני כמה שנים הנחה משרד החינוך את בתי הספר הערביים לציין את יום האדמה, ואף הוציא לשם כך חוברת מיוחדת של כ-30 עמודים.

"בירכנו בזמנו על היוזמה, אך היו לנו הסתייגויות מהותיות רבות מהתכנים והמסרים. אנו רואים חשיבות רבה כי השנה ינחה משרד החינוך לציין את יום האדמה בכל בתי הספר, ערביים ועבריים כאחד. אנו חושבים כי צעד כזה יסייע לתלמידים יהודים להכיר את האחר, ולבלום את המגמות הגזעניות בקרב בני נוער", כתבה אספניולי.

בוועדת המעקב לענייני חינוך ציינו כי כמדי שנה, הכינה הוועדה ערכה לציון יום האדמה בבתי הספר הערביים. הערכה כוללת סקירה היסטורית קצרה, פעילויות כיתתיות, שיר למשורר סמיח אל-קאסם וציון זכרו של הכומר המנוח שחאדה שחאדה. הכומר, שהיה יו"ר ועד ההגנה על האדמות הערביות, היה זה שהכריז על השביתה ב-30 במארס 1976, יום האדמה הראשון.

מאז מציינים ערביי ישראל ב-30 במארס מדי שנה את יום האדמה, יום המסמל את המאבק נגד מדיניות הפקעת הקרקעות. הזרז ליום האדמה הראשון היה עימותים שהחלו בין התושבים ביישובים סכנין, דיר חנא ועראבה לבין כוחות המשטרה. זאת על רקע החלטת הממשלה להפקיע 20,000 דונמים באזור. העימותים שהסתיימו במותם של שישה אזרחים ערבים ישראלים - שלושה מתוכם מסכנין - התפשטו גם לאזורים אחרים.

בשבוע שעבר החליטה ועדת המעקב של ערביי ישראל כי עם ציון יום האדמה השנה, תוכרז שביתה כללית באותו היום. התהלוכה המרכזית תתקיים בעראבה והפגנות ועצרות יתקיימו גם בלוד ובנגב, בדגש על הכפר הלא מוכר אל-עראקיב.

בוועדה מסרו כי ציון יום האדמה השנה הוא בסימן המשך מדיניות האפליה, והגברת גל הגזענות באמצעות שורה של חוקים שהונחו על שולחן הכנסת, והמשך מדיניות ההרס בלוד ובאל עראקיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ