מחאות ישראל כשלו: הסרט הפרו-פלסטיני מיראל יוקרן הערב במליאת עצרת האו"ם

"זהו סרט פוליטי בעליל וחד-צדדי, המקדם אג'נדה פלסטינית", אמר סגן ראש המשלחת הישראלית לאו"ם על הקרנת "מיראל" באולם המליאה

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

סרט פרו-פלסטיני יוקרן הערב (שני) באירוע מתוקשר באולם מליאת עצרת האו"ם, למרות מחאות חריפות של ישראל. אל האירוע הוזמנו שגרירי ונציגי הארצות החברות באו"ם.

מדובר בסרט "מיראל" המבוסס על ספרה של העיתונאית הפלסטינית רולה ג'בריל. הסרט מגולל את סיפורה של יתומה פלסטינית הגדלה בבית יתומים במזרח ירושלים, וכולל סצינות המציגות את חיילי צה"ל נוהגים באכזריות כלפי אוכלוסיה אזרחית.

רולה ג'יבריל, מהנשים המשפיעות בתבל, לדברי ניוזוויק

מי שיזם את האירוע ואישר את הקרנת הסרט באולם המליאה הוא נשיא העצרת, הדיפלומט השווייצי ג'וזף דייס. דיפלומטים ישראלים פנו אליו בדרישה למנוע את ההקרנה, אולם בתגובה לאחת הפניות אליו לביטול ההקרנה הוא השיב כי "זהו סרט של שלום".

"זאת שערוריה", אמר ל"הארץ" סגן ראש משלחת ישראל באו"ם, חיים וכסמן. "זהו סרט פוליטי בעליל וחד-צדדי, המקדם אג'נדה פלסטינית וקשה להבין את הקלות הבלתי נסבלת של ההחלטה להקרין סרט מסחרי באולם מליאת העצרת - דבר שהוא חריג ובלתי מקובל".

וכסמן, ששיגר מכתב תלונה חריף לנשיא העצרת, אמר כי "מדובר במהלך חמור של גורם בכיר ביותר בצמרת הארגון שמטבע תפקידו מחוייב לברור בקפדנות וללא משוא פנים את התכנים שהוא בוחר להציג באו"ם". וכסמן סיפר כי במהלך המאמץ למנוע את הקרנת הסרט נשאלו בכירים באו"ם אם זכורים להם מקרים של הקרנות סרטים פוליטיים באולם המליאה ולאף אחד מהם לא היתה תשובה. "אנו מכבדים את חופש הביטוי של יוצרי הסרט ושל יוצרים אחרים, אבל ברור שיש כאן נסיון לקדם אג'נדה פלסטינית".

וכסמן התריע כי הקרנת הבכורה של הסרט, דווקא באולם מליאת עצרת האו"ם, "תשמש במה מרכזית נוספת לטיפול בסכסוך הישראלי-פלסטיני שממילא זוכה לעיסוק יתר באו"ם". לאחר ההקרנה יתקיים דיון במסגרת פאנל שבו ישתתפו מחברת התסריט רולה ג'יבריל והבמאי היהודי ג'וליאן שנבל.

הספר עליו מבוסס התסריט, "דרך הפרחים של מיראל", שיצא לאור לפני חמש שנים באיטליה, מגולל את סיפורן של כמה נשים ערביות-ישראליות על רקע המציאות הפוליטית המורכבת באזור, ושזור בציוני דרך כמו הקמת המדינה, טבח דיר יאסין והאינתיפאדה הראשונה. הסרט זיכה את ג'יבריל בכניסה לרשימת הנשים המשפיעות בעולם של מגזין ניוזוויק, לצד ציפי לבני.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ