לאחר שורה של עימותים, מרקל הזמינה את נתניהו לפגישת פיוס

על רקע הקיפאון בתהליך המדיני עם הפלסטינים, התגלו בין שני המנהיגים אי הסכמות ומתיחות חריפה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הזמינה את ראש הממשלה בנימין נתניהו לפגישת פיוס בברלין, שתתקיים בשבוע הראשון של חודש אפריל. הפגישה תתקיים לאחר שורה של מתיחויות ועימותים חריפים בין נתניהו לבין מרקל בשנה האחרונה, על רקע הקיפאון בתהליך המדיני מול הפלסטינים.

העימות האחרון התרחש לפני כשבועיים וחצי, ונחשף ב"הארץ". נתניהו התקשר למרקל כדי למחות על כך שגרמניה תמכה בהצעה לגינוי הבנייה בהתנחלויות במועצת הביטחון של האו"ם. מרקל דחתה את הביקורת של נתניהו ואמרה לו כי הוא זה שלא עשה דבר מאז היבחרו לקידום תהליך השלום. באותה שיחה אמר נתניהו למרקל כי בכוונתו לשאת נאום מדיני חדש בו יציג תוכנית מדינית בנושא הפלשתיני בתוך שבועיים שלושה.

מאז אותה שיחת טלפון מתוחה ופרסום הדברים בתקשורת, עסקה התקשורת הגרמנית והתקשורת הבינלאומית במשבר המתהווה בין ישראל לגרמניה ובמתיחות בין נתניהו לקנצלרית. הנושא אף היה מרכזי בשיח הפוליטי בתוך הפרלמנט והמערכת הפוליטית בגרמניה בשבועות האחרונים. לאחר השיחה הקשה פנו כמה גורמים ישראלים ליועציה של קאנצלרית גרמניה והדגישו כי יש לטהר את האווירה בינה ובין נתניהו כדי לא לפגוע ביחסים המיוחדים רבי השנים בין ישראל לגרמניה וכדי להימנע מכך שבדעת הקהל בגרמניה ובעולם כולו יצטייר כאילו בגרמניה יש פחות מחוייבות ליחסים המיוחדים.

הקאנצלרית מרקל, שהינה אחת מידידות ישראל הבולטות בעולם, שמדגישה בכל הזדמנות את מחוייבותה לביטחון ישראל, הבינה כי חרף המחלוקת החריפה וחוסר האמון עם נתניהו יש לפעול כדי לתקן את הרושם השלילי שנוצר. לפני כמה ימים שיגרה מרקל את ההזמנה לנתניהו. עם זאת, אומרים פקידים ישראלים בכירים כי מרקל צפוייה לקיים עם נתניהו שיחה נוקבת ולדרוש לשמוע ממנו את פרטי תוכניתו המדינית החדשה. נתניהו יגיע לגרמניה ככל הנראה בשישה באפריל במסגרת ביקור עבודה מדיני בחו"ל שיהיה הראשון מזה חמישה חודשים בהם נתניהו לא עזב את גבולות ישראל. מלבד הביקור בברלין צפוי נתניהו לבקר גם בפראג בירת צ'כיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ