פרשנות: אבו מאזן נגרר אחר הרחוב הפלסטיני

תגובת הרשות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), מתח אתמול לראשונה ביקורת חריפה על מבצעי הפיגוע באיתמר, בו נרצחו חמשת בני משפחת פוגל. אמנם בשבת פרסמה לשכתו הודעת גינוי, אך זו היתה רפה ומגומגמת, מבלי שעבאס אמר את הדברים בעצמו. אתמול, בראיון לקול ישראל, הוא כבר נשמע אחרת.

הטבח באיתמר, אמר, היה מעשה "בזוי, לא מוסרי ולא אנושי. בן אנוש אינו מסוגל לדבר כזה. המראות האלה, רצח פעוט וילדים ואישה שנשחטת, גורמים לכל אדם שניחן באנושיות לכאוב ולבכות".

בשונה אולי ממקרים אחרים, נדמה שעבאס נגרר הפעם אחרי הרחוב ודעת הקהל הפלסטינית - ולא להפך. כבר בשבת אמרו ל"הארץ" תושבים בבורין, הכפר הפלסטיני שסובל מאוד מהתנכלויות מתנחלים, כי מדובר בפעולה נתעבת. גם בעלי טורים, עיתונאים ואזרחים פשוטים בגדה גינו את הרצח בחריפות.

ההנהגה הפלסטינית נותרה מהוססת עד אתמול. ראש הממשלה סלאם פיאד אמנם אמר כי הוא שולל כל מעשה אלימות, אך הרושם הכללי היה שהבכירים הפלסטינים מנסים לרמוז שלא מדובר כלל בפיגוע. שר החוץ של הרשות, ריאד אל-מאלכי, הוביל את הקו הזה.

לדבריו, לא היה פלסטיני שרצח בעבר פעוט או שחט אזרחים בצורה כזו, ממניע לאומי או ממניע של נקמה, "מה שמעלה ספק בנוגע לחיפזון שבו הצד הישראלי האשים את הפלסטינים כמי שביצעו את הפעולה הזו".

הדברים של אל-מאלכי עוררו גל של שמועות בצד הפלסטיני, שהגיע לשיאו אתמול כאשר אתרי חדשות פלסטיניים פרסמו ידיעה לפיהן משטרת ישראל עצרה כביכול פועל תאילנדי החשוד ברצח משפחת פוגל.

לצערה של ההנהגה הפלסטינית, בידיעה הזו אין כל ממש. כל הסימנים מצביעים כי הטבח באיתמר היה פיגוע טרור על רקע לאומני. לאל-מאלכי ולאחרים נוח לשכוח את עשרות פיגועי ההתאבדות שביצעו פלסטינים, שכוונו להרוג ילדים, נשים וקשישים. מחבלים פלסטינים כבר רצחו ילדים מטווח אפס.

השינוי בנימת דבריו של עבאס לא היה מקרי. הפלסטינים, ובעיקר מנגנוני הביטחון שלהם, קיבלו ביממה שקדמה להצהרה, דרישה ישראלית ברורה לחדול מהגמגום. עבאס, שהצליח בחודשים האחרונים לגרום נזק קשה לתדמית ישראל בעולם, ידע כי אינו יכול עוד לשתוק לנוכח תמונות הזוועה מאיתמר.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שב אתמול וטען כי על עבאס לפעול להפסקת ההסתה. נתניהו, שיודע שהמנגנונים הפלסטיניים פעלו לא מעט בתקופה האחרונה כדי לסכל פיגועים נגד ישראלים, איתר את הבטן הרכה של הרשות.

אנשי עבאס אמנם הפחיתו את ההסתה במסגדים ובבתי הספר, אך היא מעולם לא נפסקה. מנהיגים שונים בפתח עוסקים בהתקפות גסות על ישראל בניסיון לזכות באהדת הציבור הפלסטיני, לרוב ללא הצלחה, ועבאס נמנע מלהתערב בכך. גם שתיקת הרשות נוכח ההחלטה לקרוא מרכז ספורט במחנה הפליטים אל-אמערי ברמאללה על שמה של מחבלת מתאבדת, אינה יכולה להתקבל בהבנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ