מי בעד חיסול ההסתה

בלשכת נתניהו הכחישו את טענת עבאס, כי הציע לנתניהו לא כבר לחדש את פעילות הוועדה למניעת הסתה; אך שר המשפטים הקנדי לשעבר אישר אתמול ל"הארץ", כי העביר אישית את הפנייה לנתניהו

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

אילו הפיגוע באיתמר היה מתרחש לפני שלוש-ארבע שנים, בנימין נתניהו היה מאשים את הרשות הפלסטינית ברצח האכזרי של בני משפחת פוגל. "המאבק נגד הטרור" היה במשך שנים שמו האמצעי וסייע לו פעמיים לזכות בקידומת "ראש הממשלה". מה לעשות, שראשי מערכות הביטחון הישראלית והאמריקאית מהללים את הנהגת הרשות על מימוש המאבק הנחוש שלהם בטרור? איך מתמודדים עם הפער בין היחס הרציני של הפלסטינים לסעיף ב"מפת הדרכים" הנוגע לסיכול התקפות אלימות על ישראלים, לבין ההתעלמות הממוסדת של ישראל מסעיף הקפאת ההתנחלויות ופינוי המאחזים? מאשימים את המנהיגים הפלסטינים בהסתה נגד ישראל, שמולידה את הטרור.

במפגש במוקטעה בסוף יוני אשתקד ביקשתי ממחמוד עבאס להתייחס לתופעת ההסתה. הוא לא חיפש תירוצים ואמר שליבוי השנאה - משני הצדדים - מטריד את מנוחתו. אבו מאזן הוסיף, כי על אף הקיפאון במו"מ עקב המחלוקות בסוגיית הבנייה בהתנחלויות, הוא הציע לחדש את פעילות הוועדה הישראלית-פלסטינית-אמריקאית למניעת הסתה (הוועדה הוקמה ב-1998, על פי דרישת נתניהו באחוזת וואי). לדבריו, ההצעה הועברה לנתניהו, אך זה בחר להתעלם ממנה.

בסוף 2010 חידש אבו מאזן, כך נמסר לי מלשכתו, את הפנייה לנתניהו, והפעם באמצעות שר המשפטים הקנדי לשעבר וחבר הפרלמנט היהודי פרופ' ארווין קוטלר. שוב לא התקבלה תשובה. בלשכת ראש הממשלה הכחישו, שנתניהו קיבל פנייה כזאת, וממילא הוא לא דחה אותה. ואולם, בשיחת טלפון עם "הארץ" אישר קוטלר אתמול, כי נפגש עם נתניהו בתחילת ינואר השנה והעביר לו את המסר מעבאס. לדבריו, נתניהו הביע הסכמה לחדש את פעילות הוועדה, אך מאז הוא לא שמע ממנו.

בצד ההכחשה את עצם הפנייה - הסתייגו גם בלשכת נתניהו בכלל מעצם הרעיון של כינוס הוועדה. הם טענו, שההצעה תמוהה לנוכח העובדה שבשבוע שעבר קרא יועצו של אבו מאזן לקרוא כיכר על שמה של מחבלת, ודווח על כוונה לקיים אליפות כדורגל על שם מחבלת מתאבדת נוספת. איך כותבים בערבית "רחוב הרוגי המלכות פינת רחוב הלח"י"?

בהודעה שיצאה בשבת מלשכת ראש הממשלה נאמר, שנתניהו הציע לאבו מאזן ללמוד מאתנו כיצד מחנכים את הילדים לשלום. שישאל בהזדמנות את אביו כיצד הוא חינך את ילדיו לשלום עם הכובש הבריטי, או מה הוא קרא בספרי חסמב"ה. מומלץ גם שיברר מדוע שר החינוך גדעון סער סירב לשלוח את נציגיו לטקס, שנערך לפני שנה וחצי במלון אמריקן קולוני בירושלים, לרגל השקת מחקר ישראלי-פלסטיני משותף, שנועד לקדם את החינוך לשלום באמצעות ספרי הלימוד. במשרד החוץ האמריקאי, שהעניק חסות למחקר, ממתינים לפרטנר הישראלי.

לא רק במסגד

נתניהו דורש, ובצדק, לנקות את הדרשות במסגדים מהטפה לשנאת ישראל. אבל כדאי שינקה תחילה את הבית שלו - את בתי הכנסת. מחקר חדש, שיפורסם בגיליון הקרוב של כתב העת "עיונים בשפה וחברה" תחת הכותרת: "מדברים שלום - עושים מלחמה", מראה כי "עלוני פרשת השבוע", שמופצים באלפיהם בבתי הכנסת, הם מפעלים מאושרים לגזענות, שנאת זרים והסתה לאלימות.

העלונים מאפשרים לקנאי דת יהודים לעקוף את הערוצים הפורמליים של עיתונים, רדיו וטלוויזיה ולהעביר את המסרים שלהם בעטיפה של דרשות דתיות. דניאל בר-טל, הדס צורן, הילה כהן מאוניברסיטת תל אביב ותמיר מגל מאוניברסיטת חיפה ניתחו 91 עלונים (רבים מהם מקבלים מימון ממשלתי), שהופצו על ידי שבעה ארגונים מרכזיים של הציונות הדתית במשך שלושה חודשים, החל בחודש שלפני מבצע "עופרת יצוקה" וכלה בחודש שלאחר תום המבצע.

החוקרים מצאו, כי המכנה המשותף הבולט ביותר של העלונים הוא זכותו הבלבדית של העם היהודי ושלילת זכותם של הפלסטינים על ארץ ישראל ואדמותיה. האמונות בדבר דה-לגיטימציה של הפלסטינים מופיעות בחמישה מתוך שבעת עלוני פרשת השבוע ומתפרשים על פני כל תקופת המחקר. העלונים מייחסים לפלסטינים ולמוסלמים סטריאוטיפים שליליים קיצוניים ("רוצחים", "מחבלים", "רשעים", "צמאי דם" וכיו"ב).

העלון הנפוץ "ישע שלנו" אינו מבייש את "תורת המלך" של הרב יצחק שפירא. הוא קובע, שכדי להביא את הגויים להודות באמונת השם יתברך "יש צורך לשבור את רשעתם. לא רק תמימות ושגגה מביאים את אויבי ד' להרוג אנשים, נשים וטף. רשעות גדולה יש בהם, וגם אם אין חפץ ד' במיתת רשעים, אלא בחזרתם בתשובה, יש חלקים שאין להם תיקון, אלא בשבירתם".

בניגוד לערבים, המוצגים כרשעים וחסרי מוסריות, היהודים מוצגים בעלונים כמוסריים, הומניים וערכיים. העלון "מעייני הישועה" מספר לציבור המתפללים, כי "העימות על הארץ הוא עימות על הצדק - מלחמת בני אור בבני חושך". העלון "מעט מן האור" יודע, כי "לאורך כל שנות ההתיישבות והמאבק על האזור אנו, היהודים, היינו זורעים, קוצרים, בונים ומביאים חיים לעולם ואילו הערבים היו עסוקים כל הזמן בזריעת הרס ומוות. לו זה בלבד יכול לגלות ולהוכיח לעין-כל מיהו הבעלים האמיתיים של הארץ הזו". אף לא עלון אחד מאלה שנבדקו לא הציע תכנים שרומזים לאתוס שתומך בשלום עם השכנים.

אפרופו עלונים, בתוכניית הקונצרט של חוזה קאררס, אחרי התודות לצוות של היכל נוקיה, שגרירות ספרד והקהל הנפלא, מצאתי גם "תודה לבורא עולם". אללהו אכבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ