מקורב לנתניהו: הבנייה תואמה עם ארה"ב והרשות

גורם פוליטי אמר כי ההחלטה לבנות 400 יחידות דיור בגושי ההתנחלויות, נועדה למנוע פעולות תגמול מצד המתנחלים. ראש העיר מודיעין עילית טוען כי האישור ניתן כבר לפני חודשיים, ופורסם רק עכשיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גורם פוליטי המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר אתמול כי ההחלטה לבנות 400 יחידות דיור בגושי התנחלויות התקבלה תוך הסכמה שבשתיקה מצד הממשל האמריקאי והפלסטינים. זאת, כחלק מ"מהלך מחושב" שנועד למנוע פעולות תגמול מצד מתנחלים בעקבות הפיגוע הרצחני באיתמר. לדבריו, המהלך לא צפוי לפגוע ביוזמה המדינית של נתניהו, אותה הוא עתיד להציג בשבועות הקרובים.

"הכוונה היתה לנתב את הזעם של המתנחלים לבנייה ולעשייה חיובית, במקום לפרוק את התסכול באלימות כלפי האוכלוסייה הפלסטינית, ובינתיים נראה שהמהלך השיג את מטרתו", אמר הגורם. לדבריו, הבנייה אושרה רק במקומות שבהם יש הבנות בלתי כתובות עם הפלסטינים והאמריקאים.

לדברי הגורם, "הגינוי האמריקאי היה גינוי רפה ומתואם מראש. הם עברו לסדר היום על הכרזתו של ראש הממשלה. גם הם מבינים שמדובר בצעד מתון מבחינה מדינית. נתניהו צפוי להציג את יוזמתו המדינית בשבועות הקרובים, כשיושלם גיבושה".

ראש העיר מודיעין עילית, יעקב גוטרמן, שבעירו מתוכננת בנייה של כמחצית מיחידות הדיור החדשות, טען אתמול כי יחידות הדיור אושרו כבר לפני כחודשיים. "גורמים פוליטיים מנצלים טבח אכזרי ביהודים", אמר לביטאון מפלגתו "יתד נאמן".

גוטרמן אמר כי מדובר בתוכניות ישנות משנת 2004, שאישורן עוכב תקופה ארוכה והן אושרו רק לפני כמה חודשים. לדבריו, מדובר בקרקע פרטית בגבעה הדרומית במודיעין עילית, שבה התנהלה התדיינות ממושכת בין היזמים לבין העירייה בעקבות בעיות תכנוניות.

לפני כמה חודשים אושרה התב"ע (תוכנית בניין עיר) בתיאום עם ראש הממשלה, שלדבריו היה מעורב בכל הליך האישור של תוכניות הבנייה. בשכונה החדשה, כך אומר גוטרמן, מתוכננות 400 יחידות דיור - ולא 200 כפי שנמסר בהודעת הממשלה. עוד הוא אמר, כי הוא נמנע מפרסום הדבר, כחלק ממדיניות מכוונת שתכליתה לשמור על פרופיל נמוך.

בשיחה עם "הארץ" אמר אתמול גוטרמן: "אני מודה לראש הממשלה, לשר הביטחון ולקדוש ברוך הוא ששחררו לנו את התב"ע. יש לנו הכרת הטוב. אבל מה שהיה עכשיו זה רק פרסום של הדבר, ולא אישור של התוכניות. מה שכאב לי הוא שהיו גורמים שניצלו את הרצח כדי להציג את זה כתגובה או כמין ?תג מחיר', והכל על דמם של הקדושים שנרצחו באיתמר".

בתשובה לשאלה האם ב"גורמים" הוא מתכוון גם לראש הממשלה נתניהו, השיב גוטרמן: "אני לא יודע מי אחראי לזה. חבל שמנצלים טבח אכזרי לצורך פרסום של משהו שכבר אושר". מלשכת ראש הממשלה, לא נמסרה אתמול תגובה לדברים.

נתניהו שב וקרא אתמול ליו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) לגנות את הפיגוע בכלי התקשורת הפלסטיניים. "אנחנו חוזרים ודורשים קו מוסרי ברור שמייחד פשעים נגד בני אדם", אמר בישיבת סיעת הליכוד בכנסת, "דרשתי זאת גם מאבו מאזן. הוא צלצל אלי, ואמרתי לו: ?לא די שאני שומע את הדברים שאתה אומר לי, חשוב שהם יישמעו בציבור'".

הפיגוע באיתמר יצר אתמול אחידות נדירה בכנסת. בצעד חריג הודיעו סיעות האופוזיציה כי הן מושכות הצעות אי-אמון שהגישו נגד הממשלה. במקביל הודיעה מפלגת "ישראל ביתנו" כי החליטה לדחות את הדיון ביום רביעי הקרוב בוועדת הכנסת על הקמת שתי ועדות פרלמנטריות לחקירת ארגוני השמאל.

יו"ר סיעת קדימה, דליה איציק, הסבירה כי "עם ישראל כולו, קואליציה ואופוזיציה, מאוחדים סביב הכאב והוקעת הפיגוע הנורא באיתמר. בשעה כזו יש לדחות כל התנגחות פוליטית למועד אחר". ההצבעה על ועדות החקירה, נדחתה חרף התנגדותו של ח"כ דני דנון מהליכוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ