צה"ל השתלט על אונייה שנשאה אמצעי לחימה עבור החמאס

לוחמי שייטת 13 השתלטו על האונייה "ויקטוריה" כ-200 מיילים ימיים מערבית לחופי ישראל. במכולות האונייה הוחבאו טונות של אמצעי לחימה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חיל הים השתלט לפנות בוקר (שלישי) בים התיכון על ספינה שניסתה להבריח אמצעי לחימה לחמאס. מצה"ל נמסר כי ההשתלטות הסתיימה ללא התנגדות וללא נפגעים.

לוחמי שייטת 13 השתלטו על האונייה "ויקטוריה", שהניפה דגל ליברי, כ-200 מיילים ימיים מערבית לחופי ישראל. האונייה יצאה מנמל מרסין בטורקיה בדרכה לנמל אל-עריש במצרים, ועליה מכולות בהן הוחבאו טונות של אמצעי לחימה, שיועדו ככל הנראה לחמאס בעזה.

דובר צה"ל הדגיש כי ככל הידוע, טורקיה איננה קשורה לאירוע זה "בכל היבט שהוא", וכי לפני יציאתה מטורקיה, הספינה עגנה גם בנמל לטקיה בסוריה. במקביל, הודיעו צה"ל ומשרד החוץ על האירוע לרשויות גרמניה לאור העובדה שהאוניה שייכת לחברה גרמנית, לממשלת ליבריה שבדגלה השתמשה האונייה ולצרפת לאור העובדה שחברת ההפעלה הינה צרפתית.

בשלב זה, מובלת הספינה לנמל אשדוד, שם היא צפויה לעגון ולעבור בדיקות יסודיות במטענה. צוות האונייה מועבר לתשאול ובדיקה בנמל בישראל.

אוניית "הפרנקופ" מובלת לנמל אשדוד. תצלום ארכיון: אילן אסייג

בצה"ל אומרים שהמבצע התנהל בדומה להשתלטות על אוניית "הפרנקופ", לפני כשנה וחצי, בה הוחבאו כארבעים טון אמצעי לחימה שנשלחו מאיראן עבור החיזבאללה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הגדיר בזמנו את ספינת הנשק כ"פשע מלחמה" וקבל על כך שהקהילה הבינלאומית מגנה דווקא את ישראל ואת צה"ל. עם סיום פריקת המכולות מהספינה, נספרו 2,000 רקטות בקוטר 107 מ"מ ו-122 מ"מ, 9,000 פצצות מרגמה, 3,000 פגזי נ"ט חודרי שריון בקוטר 106 מ"מ, 20 אלף רימוני רסס, ו-600 אלף קליעי 7.62 מ"מ לקלצ'ניקוב.

בינואר 2002, השתלט צה"ל בדרום ים סוף על הספינה "קארין אי", שנשאה כ-50 טונות של אמצעי לחימה שיועדו לרשות הפלסטינית. נוסף לכלי הנשק המגוונים, ובהם פצצות מרגמה, פצצות למטולי אר-פי-ג'י, קטיושות ומוקשים, נמצאו בספינה סירות גומי וציוד צלילה רב.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ