הקומנדו הימי השתלט על ספינה שהובילה נשק לעזה

האנייה "ויקטוריה" נשאה נשק איראני וסורי בכמות דומה לזו שנתפסה בקארין-אי. בין היתר נמצאו בה טילי חוף-ים מתקדמים שהיו יכולים לפגוע במטרות ישראליות רגישות

עמוס הראל
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
אי-פי

חיל הים סיכל אתמול הברחה גדולה נוספת של נשק איראני לרצועת עזה. על סיפונה של אניית הסוחר "ויקטוריה", שלוחמי הקומנדו הימי השתלטו עליה בים התיכון, נמצאה כמות גדולה של אמצעי לחימה ותחמושת, ובהם גם טילי חוף-ים מתוצרת סין. הטילים אמורים היו לאפשר לארגוני הטרור ברצועה יכולת פגיעה בספינות חיל הים, בנמל אשדוד ובמטרות ישראליות נוספות.

ראש מטה חיל הים, תת-אלוף רני בן יהודה, אמר אמש כי הטילים שנתפסו היו "בלי ספק נשק אסטרטגי" וביכולתם להציג איום משמעותי על אתרי תשתית ישראליים בחוף ובלב ים. הטיל, מדגם סי-704, הוא בעל טווח של 35 קילומטרים וראש מכ"מי (המסוגל להתביית על מטרה לאחר שיגורו בכיוון הכללי שלה). ניתן לשלב טיל כזה בהפעלת מכ"ם יבשתי, אולם הדבר אינו הכרחי. משקלו של הטיל (כ-360 קילוגרמים) מאפשר לו ניידות גבוהה יחסית ובמקרים מסוימים אף את העמסתו על כלי שיט.

טילים דומים נמצאים בידי איראן וכנראה גם בידי חיזבאללה, אבל עד היום לא היו בידי הארגונים הפלסטיניים. תפיסת המשלוח האיראני - הרביעית בעשור האחרון - היא הצלחה גדולה לחיל הים ולקהילת המודיעין. עם זאת, נראה שהמאמץ הישראלי למנף את ההישג הצבאי בזירה הבינלאומית יזכה לתשומת לב מועטת בלבד, כי עניינה של התקשורת העולמית ממוקד כעת ביפאן, לאחר רעידת האדמה שם.

איראן, שהגבירה באחרונה במידה ניכרת את הסיוע שהיא מעבירה לרצועה, ניסתה כנראה לחקות את מה שעלה בידה לעשות בעבר בלבנון. ביולי 2006, יומיים לאחר פרוץ מלחמת לבנון השנייה, ירה חיזבאללה טיל סי-802 שפגע בספינת הטילים הישראלית אח"י חנית וכמעט הטביעה.

מירי אותו טיל, גם הוא וריאציה איראנית על דגם סיני, נהרגו ארבעה חיילי צה"ל. בדיעבד התברר שהמודיעין הישראלי החמיץ סימנים מוקדמים שעשויים היו להצביע על העברת הטיל מאיראן לחיזבאללה. ההפתעה היתה מוחלטת ומזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה, יכול היה להתגאות בפגיעה בסמל ישראלי ובמימוש הבטחתו ל"הפתעות אסטרטגיות" במלחמה עם ישראל.

הסי-704 אמור היה להשיג בעתיד תוצאה דומה, למרחק קצר יותר. טיל כזה, אמר תא"ל בן-יהודה, היה מאפשר לארגונים ברצועה לפגוע בספינות אזרחיות בנמל אשדוד, בספינות חיל הים האוכפות את הסגר הימי מול חופי עזה, במסוף קו צינור הנפט אילת-אשקלון (קצא"א) או באסדת קידוח הגז ים-תטיס. המשמעויות הכלכליות והמורליות של מהלך כזה עלולות להיות רחבות.

התוכנית האיראנית כשלה הודות למה שנראה כשילוב מודיעין מוקדם ומדויק ותפקוד מבצעי מוצלח של שייטת הסטי"לים והקומנדו הימי. האנייה "ויקטוריה", נושאת דגל ליברי, יצאה מנמל מרסין בטורקיה בדרכה לנמל אלכסנדריה המצרי. היא התבקשה לעצור לבדיקה כשהיתה במרחק של כ-200 מייל ממערב לחופי ישראל. תא"ל בן-יהודה אמר כי רב-החובל של "ויקטוריה" לא גילה התנגדות ושאנשי הצוות הורידו סולם, שבאמצעותו עלו על סיפונה לוחמי הקומנדו.

לדבריו, "הפעולה בוצעה על-פי הדין הבינלאומי, שמאפשר לנו לבדוק אוניות שיש חשד לגבי המטען שלהן". אנשי הקומנדו ביקשו מהקברניט את מסמכי המטען ובעיון בהם גילו שהאנייה באה לטורקיה לאחר עצירות בנמל ביירות ובנמל לטקיה הסורי. 39 מכולות הועלו בלטקיה וארבע מהן נועדו לפריקה באלכסנדריה. הלוחמים בדקו שלוש מכולות, שעל-פי המסמכים היו אמורות להכיל משלוח של עדשים וכותנה.

בן-יהודה סיפר שהמכולות היו נעולות במנעולים, במידת הקפדה שאינה מאפיינת משלוח מסוג זה. בפתיחת אחת המכולות התגלה, מתחת לסחורה המוצהרת, מאגר גדול של נשק ותחמושת. מבדיקה ראשונית התברר שהוא כולל פצצות מרגמה בקוטר 60 ו-120 מילימטר, ושני טילי חוף-ים סי-704. בחיל הים מעריכים שיש טילים נוספים ושהמשקל הכולל של הנשק המוברח עשוי להגיע לכ-50 טונות, כמשקל הנשק שנתפס על סיפון קארין אי בינואר 2002.

בן-יהודה הציג חוברת בפרסית שנתפסה עם הטילים ובה, לדבריו, הדרכה לשימוש בהם וסמל של משמרות המהפכה האיראניים. "זו לא סתם הברחה, אלא תעשייה מדינתית שמטרתה המרכזית היא לחמש את ארגוני הטרור סביבנו. זה לא צריך להדאיג רק אותנו, אלא את כל הקהילה הבינלאומית. יש כאן ניצול ציני של איראן, שמבריחה אמצעי לחימה, תוך סיכון אזרחים תמימים על הספינה ובנמלים שבהם עגנה", אמר. הוא הדגיש ששלטונות טורקיה ומצרים, כמו אנשי צוות האנייה, לא ידעו דבר על טיבו של המשלוח.

"אנחנו יודעים שאיראן מנהלת מאמץ אינטנסיבי ורצוף להבריח תחמושת", הוסיף ראש מטה חיל הים. הוא לא פסל אפשרות שמשלוח הנשק הועבר ללטקיה בספינות המלחמה האיראנית שביקרו שם בסוף פברואר, אחרי שעברו בתעלת סואץ. לדבריו, התוכנית האיראנית היתה להבריח את המשלוח ממצרים לסיני ומשם לרצועת עזה, כנראה דרך המנהרות ברפיח. מקורות צבאיים אחרים הדגישו אמש את חלקה של סוריה בהברחות הנשק, בתיאום עם איראן ובסיוע הנרחב המוענק לחיזבאללה ולארגוני הטרור הפלסטיניים.

בישראל מתרשמים שאיראן העדיפה להעביר את נשק דרך סוריה, לאחר שנתקלה בקשיים בהברחות דרך הים האדום וסודאן. בחודשים האחרונים מורגשת עלייה בהיקף ניסיונות ההברחה, תוך ניצול המהפכות בעולם הערבי וירידת הקשב של המודיעין המצרי.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, אהוד ברק, שיבחו אתמול את פעולת צה"ל. נתניהו אמר שאישר את ההשתלטות "אחרי חצות", בלילה שבין שני לשלישי. לדבריו, "היה לנו יסוד מוצק להניח שעל סיפון הוויקטוריה יש אמצעי לחימה שנועדו לפגוע בישראל".

ברק אמר כי "ניסיון ההברחה מלמד שגורמים רדיקליים ממשיכים לפעול לערעור היציבות באזור".

לחיל הים והקומנדו הימי ביטאה ההשתלטות אתמול הצלחה בפרופיל גבוה, אחרי הסתבכות המבצע לעצירת המשט הטורקי במאי האחרון. על המבצע פיקד מפקד חיל הים, האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום. את לוחמי שייטת 13 הוביל מפקד היחידה, אלוף-משנה א', ועמו חלק ניכר מהחיילים שנטלו חלק בהשתלטות על "מרמרה".

האנייה "ויקטוריה" הובלה אמש לנמל אשדוד, שם ייסרק מטענה ביסודיות הבוקר. היום מתכננים מרכז ההסברה הלאומי וצה"ל הפקה תקשורתית גדולה, כדי להציג לעיתונות הזרה את הנשק שנתפס ולהדגיש את הקשר בין איראן לטרור המופעל נגד אזרחים ישראלים מרצועת עזה.

כוחות הביטחון של מצרים הודיעו כי החרימו חמש משאיות שהעבירו נשק למצרים מסודאן, כנראה מתוך כוונה להגיע בסופו של דבר לעזה.

גורמי הביטחון מסרו כי המשאיות נתפסו במצרים בראשון האחרון ליד הגבול עם סודאן. החיילים ירו על המשאיות ונהגיהן ברחו. לפי המידע שהתקבל, המשאיות נשאו כמויות גדולות של מטולי רימונים, פגזים, רובים וחומרי נפץ.

תגובות