תושבי איתמר הקימו מאחז על שם בני משפחת פוגל שנרצחו; צה"ל ממשיך בחיפושים בכפר השכן עוורתא

"זה היה פוגרום כמו קישינב", אמר השר ליברמן אחרי ביקור בבית המשפחה

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

ערימת צלחות שהורדו מהשולחן ולא נשטפו עדיין, פלטת חימום, עוגות שכמעט לא נגעו בהן, בקבוק יין, שאריות חטיף, ספר מונח על השולחן בסלון, צעצועים פזורים על הרצפה ועריסה: לראשונה מאז רצח חמישה מבני משפחת פוגל בהתנחלות איתמר, הורשו אתמול עיתונאים להיכנס לבית שהחיים בו קופדו בליל שבת האחרון, ולצפות בעדויות הדוממות לרצח, בתוהו ובוהו בחדרי השינה, בכתמי הדם על הקירות.

כמה מאות מטרים משם היה אפשר לראות גם את התגובה של תושבי איתמר לרצח. מאחז חדש, "שכונה" בפי התושבים, שהולכת ונבנית מדרום-מערב להתנחלות, במרחק מאות מטרים מהכפר עוורתא. שמו הלא סופי הוא "ארי"ה" (ראשי תיבות של שמות הנרצחים מבני משפחת פוגל - אודי, אלעד, רות, יואב והדס). במאחז יש שני מבנים ארעיים, אוהל ותא של שירותים כימיים, בינתיים.

אתמול לפני הצהריים היו במאחז חמישה-שישה בני אדם, עסוקים בהקמתו. הם עבדו באין מפריע, ולא ברור עד מתי הצבא יניח להם לעשות עבודות ולהתבסס על הגבעה. בינתיים, מה שבולט שם הוא הסיוע הממוסד שהמאחז מקבל מהמועצה האזורית שומרון, כולל הקצאת דחפור שכבר הכשיר דרך בין ההתנחלות-האם למאחז, גנרטור חשמלי, תאורה היקפית, מכל מים, וגם דגל של המועצה האזורית המתנוסס לצד דגלי הלאום.

את רעש הדחפור אפשר לשמוע גם מבית משפחת פוגל, שנפתח אתמול לביקורים רשמיים. ביקרו שם אתמול שר החוץ אביגדור ליברמן, ומאוחר יותר גם 11 ח"כים מ"שדולת ארץ ישאל" בכנסת. ראשי המועצה שחזרו באוזני ליברמן את מה שאירע בליל הרצח, ושר החוץ אמר שזה היה פוגרום.

"אתה נכנס, אתה רואה על הדלת את השלט הזה 'מזל טוב להולדת התינוקת' (הדס), ואתה רואה את כל הפוגרום הזה", אמר ליברמן. "מבחינתי, כשאנחנו מדברים על 'עיר ההריגה' יש פה בית ההריגה, ואותם מחזות שקראנו בספרים, ואותו פוגרום קישינב. אתה רואה אותה שחיטה, כאן, בלב היישוב היהודי".

לדבריו, לא נשמרו חיי אזרחים ישראלים ו"אין ספק שהמדינה נכשלה פה". בני קצובר, ממנהיגי המתנחלים, אמר לו כי על הממשלה להקים חמישה יישובים לזכר הנרצחים, אבל כאמור - התושבים אינם ממתינים לממשלה ועמלים על היישוב הראשון.

יחד עם ביקורי הח"כים והשרים נמשכה אתמול הפעילות כוחות הביטחון באזור. סביב עוורתא היתה פעילות ערה של חיילים, שנכנסו ויצאו מהכפר. בבית משפחת פוגל נמשכה פעילות חוקרי המחלקה לזיהוי פלילי, שאספו ראיות וסימנו עוד ועוד ממצאים. בתוך ההמולה, הרב אביחי רונצקי, ראש הישיבה הגבוהה באיתמר, שבה לימד אודי פוגל, עמד מתייפח לבדו בחדרו של יואב פוגל בן ה-11, שנרצח בפיגוע. עיניו הופנו לקיר מעל ראש המיטה של הילד, שם מודבק עדיין פתק ועליו "תפילה על אהבת חברים". בין השאר נכתב בתפילה, "שתזכה אותי לאהוב כל אחד בישראל כנפשי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ