גידי וייץ
גידי וייץ

"אני מודה, ואני לא אומר את זה בקלות, שאני לא ישן בשקט כשאני יודע שענייני הביטחון במדינת ישראל מופקדים בידיו של ברק" - כך אומר יו"ר מרצ, חיים אורון, בראיון פרישה מיוחד שיתפרסם מחר במוסף "הארץ". אורון, מחברי הכנסת המקובלים והאהודים במשכן, ידוע באופיו המיושב, בהגינותו רבה ובאמירותיו המרוסנות. הפעם הוא בחר לחרוג ממנהגו ולא לחסוך שבטו מברק. לדעתו, שר הביטחון הוא "האדם המסוכן ביותר בישראל".

מדוע ברק כה מסוכן בעיניך?

"אני לא מאמין באישיות מפוצלת. אני מתקשה לקבל את המציאות שבה אדם מקבל בתחום הגלוי, הנראה לעין, רצף של החלטות שגויות, שגורמות נזקים מאוד-מאוד גדולים, ופתאום בתחום הביטחוני, הסמוי מהעין בחלקו, הוא שוקל את הדברים אחרת ומגיע להחלטות נכונות רק כי הוא ?מר ביטחון'".

בראיון טוען אורון כי ברק גרם את הנזק הגדול ביותר לשמאל הישראלי, וכי הוא נהג ברמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי "בצורה נוראה. עם כל הכבוד, הוא פה השר הממונה. ואם הוא באמת חשב שלרמטכ"ל יש פגם ערכי, מקצועי, או משפטי, למה הוא לא העיף אותו? למה הוא לא הציג את הטענות המלאות שלו בפני הציבור?".

ואתה מאמין להאשמות ברק כלפי אשכנזי?

"לא. אני לא מאמין לברק".

אורון מתח בראיון ביקורת חריפה גם על שר החוץ: "אביגדור ליברמן מפחיד אותי. מה שאני רואה מפחיד אותי, ועוד יותר מפחיד אותי מה שאני לא רואה. הוא מוביל מהלכים שהכיוון שלהם הוא פשיזציה מתוכננת".

לטענת אורון, ברק ואנשי מפלגת העבודה נושאים באחריות מלאה להצלחת פועלו של ליברמן: "אלה שעזרו לברק לקיים את הקואליציה הזו עד עתה נושאים באחריות היסטורית למצבו של השמאל הישראלי ולמצבה של מדינת ישראל".

חרף הכישלון בבחירות הקודמות, אורון עמל גם עכשיו במלוא המרץ לנסות ולקומם את החזית הסוציאל-דמוקרטית. "אני מזהה רצון עצום לקומם חזית כזאת", הוא אומר, "ואני חושב שגם צריך קצת לאנוס את השחקנים. זו האופציה האמיתית היחידה להיווצרותו של גוש חוסם, כמו שרבין הצליח להקים לאחר בחירות 92'".

לפי אורון, "המסגרת הזאת אמורה להיות לשון המאזניים בבחירות הבאות, במקום שאריה דרעי, למשל, ימלא את התפקיד הזה". במסגרת ניסיונותיו להקים את המפלגה החדשה נפגש אורון עם אישים פוליטיים שונים ובהם עמרם מצנע, יצחק הרצוג ושלי יחימוביץ', שמסרה לאורון כי היא אינה מעוניינת להשתלב במסגרת שכזו.

"אני לא מקבל את חלוקת הדברים של יחימוביץ', לפיה הנושא המדיני והנושא הדמוקרטי הם בדרגת חשיבות פחותה מהנושא החברתי", אומר אורון, "אני חושב שזאת עמדה שגויה. אני אפילו לא רוצה לעשות ניתוח מאיזה מקום היא באה. אני לא יודע מה זה סוציאל-דמוקרט שמאוד רגיש למצוקות ולעוני של בני עמו, אבל לא רגיש באותה מידה לעוני של מי שגר קילומטר מפה בשטחים הכבושים. לדעתי, מי שיהיה אחראי לעובדה שמסגרת כזאת לא תוקם, לוקח על עצמו אחריות היסטורית, גם למה שיקרה לשמאל, וגם למה שיקרה למדינה".

ח"כ שלי יחימוביץ' מסרה כי היא "מחבבת ומעריכה מאוד את ג'ומס אבל בוודאי שהוא אינו מסוגל להוביל או לייעץ בדבר מהלכים להעצמתה של הדרך הסוציאל-דמוקרטית. דרכו של ג'ומס כמעט חיסלה את מרצ והביאה אותה אל גבול אחוז החסימה, והרעיון שמפלגת העבודה תלך בעקבותיו הוא רעיון הרסני. כמה מהשותפים לתוכניותיו הפוליטיות קרובים לבעלי ההון פי כמה ממה שהם קרובים לסוציאל-דמוקרטיה".

יחימוביץ' הוסיפה כי בכוונתה "להמשיך ולהעצים את הדרך הזו כדי שמפלגת העבודה תשוב למקום מרכזי בהנהגת המדינה. כל זה לא עולה בקנה אחד עם האופן הבדלני והמתנכר לציבור שבו נתפסת לצערי מפלגתו של ג'ומס".

מלשכתו של ברק נמסר כי "אורון נחשב אדם רציני, אך לצערנו דבריו אלה מעלים סימני שאלה לגבי שיקול דעתו. בתקופת כהונתו של ברק כשר ביטחון נהנית ישראל משקט שלא היה כמותו שנים רבות. ראוי היה שאורון יברר את הדברים באופן ישיר מול שר הביטחון ולא יחווה דעה על סמך רכילות".

צחי משה, יועץ התקשורת של אביגדור ליברמן, מסר כי "מכיוון שאורון כבר הודיע על פרישתו מן הכנסת, הוא לא מדבר עוד אפילו בשם הבודדים שהצביעו למרצ, ולכן אין טעם להשיב לו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ