שיחת היום | "ניקולאי אזארוב, הביון הישראלי פעל בשטחכם?"

שיחת היום

אלי שווידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי שווידלר

ראש ממשלת אוקראינה ניקולאי אזארוב נמצא בימים האלה בישראל בביקור רשמי - הראשון שלו בישראל. אזארוב בן 64, נמצא בצמרת הפוליטית של אוקראינה כמעט עשור והוא מונה לתפקידו ב-11 במארס 2010. אזארוב נחשב לפוליטיקאי מתון, השם את יהבו על הכלכלה. במדיניות החוץ הוא מצדד בקו הפרו-רוסי של הנשיא החדש ויקטור ינוקוביץ'. היה בין היוזמים והתומכים העיקריים של המהלך, אשר הוביל לביטול אשרות הכניסה בין ישראל לאוקראינה.

מה מצב היחסים הנוכחי בין אוקראינה לישראל?

"טובים מאוד. ביטול הצורך באשרות כניסה בין המדינות ממחיש את תהליך ההתקרבות בין שתי המדינות - אמון הדדי, לא רק בין הפוליטיקאים, אלא בין המדינות והעמים, מה שמקרב אותנו גם ליצירת אזור סחר חופשי בינינו. אוקראינה חברה בארגון הסחר העולמי מ-2008 ומעוניינת ביחסי מסחר חופשיים-תחרותיים, אבל גם בשדרוג תעשייתי, חקלאי ושיפור הטכנולוגיות המודרניות לתועלת הדדית - כמו שאנו שואפים לקבוע עם ישראל".

מה קצב ההתקדמות במישור זה?

"מהיר מאוד. לדוגמה - עם האיחוד האירופי, אחרי מו"מ שארך חמש שנים, הוחלט מצדם רק לבחון את האפשרות לבטל את האשרות עם אוקראינה. אנו הרי כבר ביטלנו אותן לפני יותר מחמש שנים. יש כאן עניין של רצון להתקרב, אולי גם לא מעט ביורוקרטיה. עם ישראל, בשאיפה הדדית של ראשי מדינה, הכל מהיר ויעיל. כבר עתה אנו מדווחים על הגדלת מספר התיירים ב-20% בתוך זמן קצר ביותר. זהו הישג ממשי. אל לנו לשכוח שבישראל מתגוררים לא פחות מחצי מיליון יוצאי אוקראינה, אשר אינם רוצים לאבד קשר עם הקרובים או חברים, קשרים עסקיים או רגשיים. נפעל ביחד, כדי שהקשר הזה יילך ויתהדק".

באילו עוד אספקטים של שיתוף פעולה מדובר?

"במציאות בינלאומית נוכחית מדינות חייבות לשתף פעולה נגד טרור. ביטחון הינו אמצעי חיוני להידוק שיתוף פעולה בדברים אחרים".

האם תוכל להגיב על הפרסומים, לפיהם המהנדס הפלסטיני, דיראר אבו-סיסי, נחטף בשטח אוקראינה על ידי ארגוני ביון ישראליים?

"אין לנו כרגע מידע מוגדר. העניין נבדק על ידי הגורמים האמונים על ביטחון הציבור והמדינה. עד שלא נדע בוודאות, לא נוכל להגיב".

ואם, תיאורטית, נכון המידע שפורסם במקרה זה?

"אינני רוצה להעלות בדעתי שדברים כאלה מתבצעים בשטחי מדינה ידידותית".

מהו השינוי המהותי שאתם מביאים, אתה והנשיא החדש?

"הבחירות האחרונות באוקראינה שינו כיוון פוליטי והוסיפו לאזרחי המדינה ביטחון בעתידם. התרחקנו מהמדיניות הקודמת שחילקה את המדינות סביבנו או לשותפים או לאויבים, לעתים ללא הבחנה ריאלית: ויתורים מצד אחד - ומצבור סכסוכים מהצד השני. הפוליטיקה הנוכחית של אוקראינה - שאיפה ליצור יחסי שכנות טובים עם כולם, לפי האינטרסים הלאומיים שלה. ישראל אמנם אינה שכנה גיאוגרפית, אבל בהחלט תואמת את ההגדרה 'שכנות טובה' מבחינה תרבותית, גיאו-פוליטית ואפילו לשונית".

האם התקרבות לרוסיה כעת, יוצרת לאוקראינה אינטרסים חדשים גם לגבי מדיניותה במזרח התיכון?

"הבט, רוסיה ואוקראינה אינן סתם שכנות. מדובר בשני עמים שחיו יחד מאות שנים. סכסוכים תוצרת ההנהגה הקודמת (של הנשיא ויקטור יושצ'נקו, א.ש.) שייכים לעבר. בכל מקרה, לאוקראינה יש אינטרסים משלה, אבל גם הרבה אינטרסים משותפים. אין לשכוח שרוסיה היא מקור עתודה האנרגיה של אוקראינה. היחסים המשופרים עם מוסקווה כלל לא משפיעים לרעה על היחסים עם ישראל - היחס שלנו מאוזן בשני המקרים, אין לנו בעיות לא עם הרוסים, לא עם הישראלים. אנחנו גם לרגע לא שוכחים שהפזורה האוקראינית כאן, קשורה אלינו - עוד נקודות זכות למען שדרוג ושיפור יחסינו".

איזו תועלת תפיקו משיתוף פעולה עם ישראל?

"ניתן ללמוד זאת מהסגל שהבאתי עמי - בכירי משרד החקלאות, ממשרד הבריאות, מומחי תעשייה. ההעדפות שלנו הן טכנולוגיות גבוהות, תוכניות חקלאיות. לצערנו, אוקראינה איבדה את מעמדה ויכולתה להיות ספקית מובילה של מוצרי חקלאות ואפילו לא קרובה להשתוות ליבולים שנותנים חקלאי ישראל באדמה הרבה פחות פורייה משלנו. סימן שיש כאן מה ללמוד. שדרוג החקלאות שלנו בכל מה שקשור בטיפול בבקר, ביבולי חיטה. צריכה של תוצרת חקלאית על ידי המדינות המתפתחות או מדינות ענק כגון סין והודו, הולכת וגדלה, ואנו חייבים להיערך לכך".

לפני כחודש אמרת שאוקראינה תשלם פנסיות ליוצאי מדינתכם, הזכאים לכך. מה קצב ההתקדמות בנושא?

"עבר מאז מעט זמן, כרגע המומחים בוחנים את הנושא. ההוראות שנתתי ברורות וההסכם חייב להיות מוכן ב-2012".

אחד מאנשי העסקים האוקראינים, אלכסנדר פלדמן, אמר שזכויות הביזנס והרכוש אינן מוגנות דיין.

"ביום שלישי היתה לי פגישה עם אנשי עסקים מקומיים - ואמרתי להם: 'אל תספרו לי מה טוב אצלנו, ספרו מה לא טוב'. אף אחד לא השיב, אולי מתוך נימוס. הרי כל מדינה, כולל אוקראינה, שואפת להגן על המשקיעים. להיטיב עם משקיע זר - זו מטרה של השלטון, זה גם משרת את האינטרסים של המדינה. בהשקעה של מאות מיליוני דולרים מדינה תבטל את הצורך לשלם מס על רווחים. הכיוון הוא להביא אנשי עסקים ולהקל על פעילותם - לא ההפך".

הנשיא שמעון פרס והנשיא ינוקוביץ' סיכמו לשתף חברות ישראליות במסגרת הבטחת יורו-2012 בכדורגל.

"אמנם אין מדובר בהסכם חתום, אבל אני מניח שניעזר בניסיון הגדול של הישראלים בנושא. אוקראינה סובלת ממחסור במלונות ברמה הגבוהה. אני מזמין אנשי עסקים ישראלים לבנות מלונות ברמה גבוהה - אנו מבטיחים 10 שנים ללא מס על רווחים. אוקראינה היא מדינה יפה - הרים, מים מינרליים, ים. מעניין לבקר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ