הנשיא שמעון פרס: הצעתי לחאפז אסד להיפגש, הוא סירב

הנשיא התייחס לסוריה בטקס האזכרה הממלכתי בתל-חי ואמר כי "אסד הקפיא את המצב וחימם את הגזרה, ואסד הבן ממשיך בדרכו"

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

הנשיא שמעון פרס אמר היום (חמישי) כי ב-1996 הסכים להיפגש פנים אל פנים עם נשיא סוריה דאז חאפז אל אסד, אך לדבריו הנשיא הסורי סירב לקבוע מועד לפגישה. הנשיא אמר את הדברים היום בטקס האזכרה הממלכתי בתל-חי לרגל י"א באדר. "בצפון לא קם מנהיג כמו סאדאת במצרים וחוסיין בירדן. אסד הקפיא את המצב וחימם את הגזרה, ואסד הבן ממשיך בדרכו", אמר.

"סוריה מעבירה נשק לחיזבאללה בלבנון ונשק לחמאס בעזה, כפי שהוכח זה עתה בתפיסת 'ויקטוריה' השבוע", אמר הנשיא. "לבנון נפלה קורבן להיסוסיה של סוריה. היא אירחה את אש"ף, והפכה את דרום לבנון לשדה התנגשות עם ישראל. ועכשיו משתלט עליה חיזבאללה, שהוא גרורה איראנית ומסית לחידוש המלחמה. נסראללה רוצה להפוך את לבנון ואת הגליל לשדה קרב".

הוא הוסיף כי "הצפון, בראשות סוריה, צריך להחליט לאן פניו, לעבר האורניום המעושר של איראן או לעבר האייפונים שבידי הדור הצעיר שלו. לנו אין בקשות לא מסוריה ולא מלבנון, פרט לבקשת שלום אמיתי. ללא איומים וללא הסתה (...) אני אומר לנשיא סוריה, בחר דרך. אם תבחר בשלום - אנו בני שיח".

הנשיא אמר עוד כי "קם דור צעיר בעולם הערבי שמאס בעוני, בהשפלה, ברודנות ובפיגור. הדור הזה סבור בצדק, שכפי שהודו וסין חילצו עצמם מהעוני, מהפילוג, מהשחיתות, והשליטו כלכלה מודרנית, כך גם הם יכולים. אני מאמין שהדור הצעיר ינצח, מפני שהוא אוהב את עמו ורואה את העתיד. הדור הצעיר החל להיכנס לתקופה הגלובלית. הוא חדשני, הוא מצויד באמצעים טכנולוגיים כמו האינטרנט או הפייסבוק המספרים אמת".

"הרודנים אינם מסוגלים יותר להסוות את פניה האמיתיות של המציאות, ועל כן לא יוכלו להתקיים לאורך ימים", ציין פרס. "המחנה הערבי המתקדם לא יורה באחיו הערבים. קדאפי ואחמדינג'אד יורים בבני עמם. בני עמם לא יסלחו להם על כך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ