מפיצת תצלומי הטבח באיתמר: מנהלת לשכת נתניהו לשעבר

הימין מגביר את פעילותו ברשת

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

אחד המאפיינים של תנועת "ישראל שלי" הוא יכולת התגובה המהירה. במוצאי שבת העבירה מועצת יש"ע לעיתונאים את תצלומי הגופות של בני משפחת פוגל, שנרצחו באיתמר. בתוך זמן קצר ערכו פעילי התנועה סרטון באורך שלוש דקות וחצי שהתבסס על התצלומים, ומיד החלו בהפצתו ברשת. אז מיהי תנועת "ישראל שלי", שתופסת בחודשים האחרונים מקום גובר והולך בשיח על הסכסוך הישראלי-פלסטיני ברשתות החברתיות, ובראשה עומדת המנהלת לשעבר של לשכת בנימין נתניהו?

עקרונות הפעולה של התנועה פשוטים: קידום מפעל ההתנחלויות ומטרות אחרות של הימין באמצעות פייסבוק, האתר שלה והאימייל - בתגובות מיידיות לאירועים. בדף הפייסבוק של התנועה חברים כבר 30 אלף איש. אחת היוזמות הבולטות של התנועה בשנה האחרונה היתה הקמפיין להחרמת בנק מזרחי-טפחות, בשל דברי תמיכה בהחרמת אריאל שהשמיע כביכול פרזנטור הבנק, השחקן דביר בנדק. בסופו של דבר התברר שבנדק כלל לא אמר את הדברים שהתנועה ייחסה לו, והתנועה נאלצה להתנצל.

התנועה קראה גם להחרים את החברות שחתמו על חוזה לאספקת חומרים למקימי העיר הפלסטינית החדשה רוואבי, לאחר שהתחייבו כי לא יעבירו להם חומרים שמקורם בהתנחלויות. התנועה פעלה גם בעניין הלחץ על בנק לאומי שלא לבצע עסקים עם פלסטיני שחברת הנדל"ן שלו החזיקה בקרקעות של שכונה יהודית במזרח ירושלים. מלבד קמפיינים ברשת והפצת סרטונים, פעילי התנועה פועלים גם כעורכים של ערכים בוויקיפדיה.

בראש "ישראל שלי" עומדת איילת שקד, תושבת תל אביב בשנות ה-30 לחייה. שקד עבדה כמנהלת לשכתו של נתניהו לאחר הבחירות ב-2006. אז הכירה את נפתלי בנט, היום מנכ"ל מועצת יש"ע.

הרעיון להקים את התנועה נולד במוחם של בנט ושקד, בין השאר כדי שיהיה גוף שאליו יוכלו להפנות אנשים שביקשו להתנדב לעזור.

"ישראל שלי" מציגה את עצמה באתר האינטרנט שלה כתנועה לאומית-ציונית. למעשה, מדובר בזרוע של מועצת יש"ע. שקד ושאר הפעילים מובילים את מהלכי התנועה בתיאום ובהנחיה של ראשי מועצת יש"ע. בתחילת הדרך דובר מועצת יש"ע אף ייצג את התנועה, אך באחרונה הוחלט לבצע הפרדה, ולו רק למראית עין.

מי שמשמש היועץ האסטרטגי של התנועה הוא משה קלוגהופט, איש יחסי ציבור המתמחה בקמפיינים אגרסיביים. קלוגהופט עמד בין היתר מאחורי הקמפיינים של "אם תרצו" נגד הקרן החדשה לישראל.

תקציבה של התנועה ומקורות המימון שלה חסויים. בתנועה סירבו לענות לשאלת "הארץ" מהם מקורות המימון שלה. נפתלי בנט ואיילת שקד סירבו להתראיין לכתבה זו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ