נתניהו: אחדות פלסטינית לא תאפשר לקדם את תהליך השלום

בעוד נמשכות הקריאות לפיוס בין הפתח לחמאס, קורא נתניהו לקהילה הבינלאומית למנוע אחדות פלסטינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גוברים הקולות שקוראים לאחדות בין הפתח לחמאס. יום לאחר שיו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), הצהיר כי הוא מוכן לבוא לרצועת עזה כדי לקדם הקמה של ממשלת אחדות בין החמאס לפתח, קראו גם אתמול מפגינים ברצועה לסיום הפיצול.

במקביל מפעילה ישראל לחץ הפוך: בירושלים החלו במגעים מול הממשל האמריקאי ומדינות מרכזיות באיחוד האירופי, כדי שילחצו על עבאס שלא להקים ממשלת אחדות עם החמאס, לקראת הבחירות בגדה המערבית ובעזה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר אתמול בראיון לרשת סי-אן-אן כי הוא מתנגד נחרצות ליוזמת עבאס לאחדות פלסטינית, והבהיר כי מהלך כזה לא יאפשר לקדם את תהליך השלום.

"עכשיו הם מדברים על אחדות לאומית עם החמאס, שקוראת להשמדתנו", אמר נתניהו בראיון לסי-אן-אן, "איך אפשר להיות בעד שלום עם ישראל וגם בעד שלום עם החמאס שרוצה להשמיד אותנו? "אתה יכול לדמיין לעצמך הסכם שלום עם אל-קאעדה? כמובן שלא".

נתניהו בראיון. תצלום: סי-אן-אן

גורמים בלשכת ראש הממשלה אמרו אתמול כי נתניהו ויועציו רון דרמר ויצחק מולכו החלו לקיים שיחות בעניין עם הממשל האמריקאי ועם גורמים בינלאומיים נוספים. "נתניהו מתכוון להעלות את הנושא בשיחות שיקיים בימים הקרובים עם מנהיגים זרים", אמרו בלשכת ראש הממשלה.

בלשכת נתניהו סירבו לומר בשלב זה אם הקמת ממשלת אחדות פלסטינית תגרור סנקציות ישראליות על הרשות או הפסקה של שיתוף הפעולה הביטחוני. לדברי יועצי נתניהו, עיקר הפעילות בימים הקרובים תהיה במישור הדיפלומטי. "אנו דורשים מהקהילה הבינלאומית להבהיר לפלסטינים שהקמת ממשלת אחדות עם חמאס תהיה צעד שיעיד על חוסר עניין בהמשך תהליך השלום", אמרו בלשכת ראש הממשלה.

תגובה להפגנות

קריאתו של עבאס לאחדות באה למעשה למעשה כתגובה להפגנות שארגנו צעירים פלסטיניים בגדה ובעזה בקריאה לפיוס בין החמאס לפתח. התגובה של הארגון האסלאמי היתה מגומגמת ורפה וכללה הודעה כתובה: "הנהגת חמאס תדון באמצעים בפועל לקבל את הנשיא ולסיים את הפיצול".

ואולם אתמול כבר הסתמן כי חמאס נדחק לפינה, בעיקר ערוץ אל-ג'זירה, שזכה לקיתונות של ביקורת על המדיניות החד-צדדית שלו נגד הרשות ובעד חמאס. הערוץ התייחס אתמול בכובד ראש בשידוריו ליוזמה המדינית של עבאס. הערוץ שידר את דבריו של עבאס מכינוס המועצה המרכזית של אש"ף, ולאחר מכן את העצרת השקטה בכיכר מנרה ברמאללה, שמתקיימת בהשתתפות צעירים השובתים רעב למען הפיוס. מנגד הציג אל-ג'זירה את הניסיון של משטרת חמאס לפזר בכוח את הצעירים שנאספו ליד מטה סוכנות הסעד והסיוע לפליטים של האו"ם בעזה, שם הם קראו לאחדות פלסטינית. ההתגייסות של אל-ג'זירה לטובת קמפיין האחדות של עבאס יוצרת בעיה לא פשוטה עבור חמאס, מאחר שהוא מצטייר כסרבן אחדות בעוד עבאס ופתח נתפסים כמבקשיה.

יש לציין שבחמאס יש לא מעט גורמים שהיו מעוניינים לראות באחדות פלסטינית, בראשם ראש הממשלה בעזה איסמעיל הנייה. כבר ביום שלישי קרא הנייה לעבאס להגיע לעזה כדי לנהל דיאלוג באשר להקמת ממשלת אחדות. אך הבעיה בארגון היא שהנייה אינו מקבל ההחלטות המרכזי בחמאס. הוא זוכה למעמד ציבורי נכבד, אך בכירי הארגון בדמשק ובזרוע הצבאית של הרצועה הם למעשה אלה שיקבעו אם פני החמאס לפיוס או לאו.

לעת עתה, מקבלי ההחלטות בחמאס, בהנהגת ראש הלשכה המדינית של הארגון, חאלד משעל, אינם מעוניינים לראות בהקמת ממשלת אחדות פלסטינית. בחמאס סבורים כי גל המהפכות בעולם הערבי ובעיקר במצרים יחזק את מעמדו של הארגון. לפי ראייתם, מעמדו של ארגון הגג של החמאס, "האחים המוסלמים", צפוי להתחזק במצרים, ולכן מצבם בגבול הדרומי של עזה רק ישתפר. "האחים" אף רואים בחמאס דוגמה לשלטון אסלאמי ראשון מסוגו ולכן לוחצים שלא לוותר על השליטה הבלעדית בעזה. בארגון אף מעריכים כי לאחר לכתו של עבאס, ייווצר משבר מנהיגותי חריף בפתח שרק יחזק עוד יותר את החמאס.

הקוורטט פסימי

המהלך של עבאס לכינון ממשלת אחדות עם החמאס מגיע שבוע בלבד אחרי שביקור של שליחי הקוורטט ברמאללה ועזה לא הניב כל התקדמות לקראת חידוש תהליך השלום. לדברי פקידים ישראלים בכירים ודיפלומטים אירופים, המסקנה של שליחי הקוורטט בסיום הביקור היתה כי הפערים בין הצדדים עצומים ולכן קיים סיכוי אפסי לחידוש המו"מ בטווח הנראה לעין.

"המסקנה היתה שהפערים בין הצדדים גדולים מאוד ולא נראה שאחד הצדדים יזוז", אמרו דיפלומטים אירופים. עקב כך, הוחלט לדחות לאמצע אפריל את פגישת שרי החוץ של הקוורטט וכן לשקול מחדש את הרעיון לפרסם הודעה של הקוורטט שתגדיר פתרונות אפשריים לסוגיות הליבה, כגון גבולות, ביטחון, פליטים וירושלים.

לאור המסקנות העגומות של שליחי הקוורטט, נראה כי עוד ועוד גורמים בקהילה הבינלאומית מגבשים תוכנית חלופית לקידום הקמתה של מדינה פלסטינית אם הקיפאון יימשך. שר החוץ הצרפתי החדש, אלן ז'ופה, התבטא ביום שלישי במהלך דיון בפרלמנט האירופי כי יש לשקול הכרה של האיחוד האירופי במדינה פלסטינית. "אין טעם להכיר במדינה הפלסטינית בעצמנו, זה חייב להיעשות ביחד", אמר ז'ופה, "אנחנו עדיין לא שם, אך אני חושב שזו אפשרות שצריך לחשוב עליה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ