פרשנות | גלי ההדף ממצרים הגיעו גם לחמאס

הירידה באהדה לחמאס וההפגנות ברחבי השטחים בעד פיוס פנים פלסטיני הם הסיבה האמיתית להפגזת ישובי הדרום בסוף השבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מתקפת פצצות המרגמה מהרצועה אתמול בבוקר - כחמישים פצמ"רים נחתו בתוך דקות ביישובי עוטף עזה - היא הפעולה הנרחבת ביותר של החמאס מאז הסתיים מבצע "עופרת יצוקה" בינואר 2009. הארגון אמנם היה מעורב בכמה תקריות נוספות עם צה"ל לאורך התקופה, אולם לרוב היו אלה מהלכים בהיקף קטן יותר, והחמאס גם נמנע בדרך כלל מקבלת אחריות רשמית להתקפות.

אתמול הודיע החמאס בפומבי שאנשיו עומדים מאחורי הירי וגם סיפק נימוק: ישראל, לדבריו, היא שאחראית להחרפת סבב האלימות הנוכחי. ביום רביעי בבוקר תקף חיל האוויר מחנה אימונים של החמאס על חורבות ההתנחלות נצרים. בהתקפה הישראלית, תגובה לנפילת רקטת קסאם ליד שדרות כמה שעות קודם לכן, נהרגו שני פעילים מהארגון. בחמאס טוענים, במידה מסוימת של צדק, שישראל היא שחרגה כאן מכללי המשחק הבלתי כתובים בין הצדדים. את הקסאם ההוא ירה בכלל פלג פלסטיני קיקיוני. התגובה המקובלת במקרים כאלה בעבר היתה בדרך כלל "תקיפת נדל"ן", הפצצת משרדים ריקים של החמאס או מנהרת הברחה, מבלי לגרום לפגיעות בנפש.

כמו בסבבי אלימות קודמים, נדמה שיש יותר מן המשותף בשיקולי הצדדים מכפי שהם מוכנים להודות בקול רם. החמאס החריף את הירי אתמול משיקול קר - וכך נהגה גם ישראל בהפצצת המחנה בנצרים. הטענה הישראלית הרשמית היא שהפצצת המחנה המאויש לא חרגה באופן קיצוני מהמקובל, וכי היה צורך להזכיר לחמאס את אחריותו לרסן את הפלגים הקטנים. בפועל, לא מן הנמנע שההפצצה שיקפה את האווירה הכללית בזירות אחרות, אחרי רצח בני משפחת פוגל באיתמר ותפיסת הספינה ובה משלוח הטילים מאיראן לרצועה, יום קודם לכן.

למרות ההסלמה (שכללה גם ירי טיל נ"ט "פאגוט" מהרצועה לעבר רכב צבאי בליל שישי), כרגע נראה שהן ישראל והן החמאס עדיין אינם מעוניינים בעימות רחב. הצרה, כרגיל, היא שאתה יודע היכן מתחיל סבב מהלומות, אך לעולם אינך יודע מתי יסתיים. קיצור ההפוגות בין הסבבים - בהסלמה הקודמת, לפני חודש, ירה הג'יהאד האיסלאמי קטיושה לבאר שבע - מגדיל את הסכנה לאובדן שליטה, עד כדי מבצע התקפי רחב יותר של צה"ל בעזה בהמשך השנה.

החמאס, לטענתו, בסך הכל מבקש לקבע מחדש את הסטטוס-קוו בגבול הרצועה. אלא שדווקא מקורות פלסטיניים בעזה מטילים ספק בהסבר שמספק הארגון. לדבריהם, להפגזה המסיבית אתמול, קיים נימוק אחר. בימים האחרונים מצוי החמאס במצוקה על רקע הכרזות רשמיות של הפתח בדבר רצונו בפיוס ובאחדות בין המחנות הפלסטיניים. הצהרת הפתח הציתה מחלוקת פנימית בחמאס. ביום שלישי האחרון הזמין ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, את יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), לבקר בעזה כדי לשוב ולדון בהקמת ממשלת אחדות. עבאס הגיב במהירות והודיע כי הוא מוכן לבוא "מחר". אולם, ההזמנה של הנייה לעבאס לא נעשתה בידיעתם או על דעתם של בכירי החמאס בדמשק ושל אנשי הזרוע הצבאית של הארגון ברצועה. המחנות הללו בחמאס רואים בבואו האפשרי של עבאס לעזה בעיה, הטומנת בחובה סיכון. פיוס פנים פלסטיני עלול להוביל לבחירות חדשות שיעמידו בספק את אחיזתו של החמאס ברצועה. אחד מראשי החמאס בדמשק, מוחמד נזאל, התראיין אתמול לאתר אינטרנט של חמאס וטען שהודעתו של היו"ר עבאס על נכונותו לבוא לעזה היתה "תמרון פוליטי", ספין.

אין ספק שהחמאס מוצא עצמו במבוכה בשבוע האחרון, לנוכח המהלך של עבאס וההפגנות ברחבי השטחים בעד אחדות ופיוס. בזמן שברמאללה הרשות הפלסטינית מאפשרת את קיומן של ההפגנות, החמאס בעזה נאבק במפגינים ואפילו בעיתונאים המסקרים אותם. אתמול הותקף צוות של סוכנות הידיעות רויטרס בעזה בידי שוטרי החמאס. במחאה על התקרית קיימו עיתונאים בעזה הפגנה חריגה נגד ממשלת החמאס.

נראה שהאהדה לחמאס בציבור הפלסטיני נמצאת במגמת ירידה ובעקבותיה יותר מעזים לצאת בפומבי נגדו. אם עד כה העריכו ראשי החמאס כי המהפכה במצרים והאירועים ברחבי העולם הערבי ישחקו לידיו של הארגון, כעת הדברים נראים מורכבים יותר. בסוף השבוע חשו לראשונה אפילו בדמשק, מעוז התמיכה של החמאס, את גלי ההדף של אביב העמים הערבי.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ