שרה פיילין תבוא היום לביקור בישראל

ישראל הפכה תחנה חיונית למועמדים לנשיאות ארה"ב, והרייטינג של מי שהיתה בעבר מועמדת לסגנית הנשיא נמצא כעת בירידה

הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
נטשה מוזגוביה
כתבת "" בארה"ב

שרה פיילין, בעבר מושלת אלסקה ומועמדת לתפקיד סגנית נשיא ארה"ב, תבוא היום (ראשון) לביקור בישראל.

פיילין תיכננה את הביקור מזמן, אבל מועמדים פוטנציאליים אחרים במחנה הרפובליקאי בארה'ב - היילי ברבור, מיט רומני ומייק האקבי, באו לירושלים לפניה. בהודעה שפורסמה באתר האינטרנט שלה, כתבה פיילין שהיא "אסירת תודה על ההזדמנות לבקר בישראל... כשהעולם מתמודד עם שינויים סוחפים ומציאות חדשה, אני מצפה לפגישה עם ראש הממשלה נתניהו לדון בסוגיות המפתח העומדות לפני בעלת הברית שלנו, ישראל".

ישראל היתה לתחנה חיונית למועמדים לנשיאות בארה"ב, לא פחות ממדינות ניו-המפשייר או איווה. ביקור בכותל המערבי ופגישה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יסייעו לפיילין. אם היא תספיק לעשות סיור במסוק בשמי הארץ, תוכל לטעון - בדומה לפוליטיקאים אחרים - שראתה במו עיניה עד כמה פגיעים גבולות ישראל וכמה חשובה תמיכת ארה"ב בבעלת הברית הקרובה.

הרייטינג של פיילין נמצא בירידה בארה"ב, מאז היתה מועמדת לסגנית הנשיא בסתיו 2008. באותה שנה נהנתה מאהדה של 88% מהרפובליקאים. באוקטובר האחרון ירדה האהדה ל-70%, ובשבוע שעבר ל-58%. עם זאת, היא עדיין אחת הדמויות הבולטות במחנה השמרני.

המועמדים הפוטנציאליים לנשיאות בארה"ב מתחילים לחמם מנוע לקראת מרוץ 2012, וגם הנשיא ברק אובמה משתתף באירועי גיוס תרומות. בעת הזאת נעשו ההתקפות על פיילין ארסיות יותר. אך פיילין למדה לנצל את סלידת הממסד הרפובליקאי לגיוס אהדת הציבור השמרני. והדרך הקלה ביותר לזכות בנקודות היא ביקור בישראל. מה גם שפיילין הביעה פעמים רבות את תמיכתה בה.

דובר איפא"ק לשעבר, ג'וש בלוק, אמר ל"הארץ" כי טבעי שמועמדים לנשיאות משתי המפלגות יבקרו בישראל, "להתרשם מהאתגרים שאנו מתמודדים אתם בתור דמוקרטיות-אחיות".

יועץ התקשורת סטיב רבינוביץ', המזוהה עם הדמוקרטים, נשמע ציני יותר. "ברור למה המועמדים לנשיאות נוסעים לישראל", אמר. "הם צריכים לחזק את המוניטין שלהם בסוגיות החוץ, לחזר טוב יותר אחר הקהילה היהודית. וככל שהמועמד פחות מוכר לקהילה, או שהידע שלו במדיניות החוץ מצומצם יותר, כך עולה ערך הנסיעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ