ארה"ב מכחישה: לא נפתח בדיאלוג עם חיזבאללה

למרות פרסום בוושינגטון פוסט

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

על פי פרשן בכיר בעיתון וושינגטון פוסט, לאחר עשור של מלחמות אמריקאיות במזרח התיכון, ממשל ברק אובמה מחפש דרכים לדבר עם יריביו ולמשוך אותם לכיוון של דיאלוג. הממשל האמריקאי מקיים בימים אלה דיונים על שינוי אפשרי של המדיניות כלפי ארגון חיזבאללה, ועל האפשרות לנהל דיאלוג עם ארגון הטרור הלבנוני. הפרשן הבכיר של הוושינגטון פוסט, דייוויד איגנשיוס, דיווח שלשום כי בקרוב צפויה להתפרסם הערכת מודיעין לאומית בעניין חיזבאללה.

בעקבות המאמר פנו דיפלומטים ישראלים למחלקת המדינה ולבית הלבן וביקשו הבהרות. בממשל האמריקאי הכחישו את תוכן המאמר וציינו כי אין כל כוונה לפתוח בדיאלוג עם החיזבאללה.

איגנשיוס מבסס את מאמרו על פקידים בממשל האמריקאי, שקראו את טיוטת דו"ח הערכת המודיעין הלאומית על חיזבאללה. אותם פקידים בממשל ציינו שהערכת המודיעין האמריקאית תעסוק בארגון בהקשרים רחבים של הפעילות הפוליטית והחברתית שלו בלבנון, ולא רק בפעולות הטרור שלו.

"הערכת המודיעין הלאומית תכלול מגוון דעות", כתב איגנשיוס. "חלק מאנשי המודיעין ידגישו את יכולות הטרור של חיזבאללה ואחרים יציינו את התפקיד הפוליטי המתחזק של הארגון בלבנון ואת הייצוג שלו בממשלה".

לדברי איגנשיוס, הדו"ח עשוי להפעיל "פצצת זמן פוליטית" בשאלה האם צריכה ארה"ב לפתוח בדיאלוג ישיר או עקיף עם החיזבאללה, או לפחות עם הזרוע הפוליטית שלו. לדברי איגנשיוס, פקידים בממשל האמריקאי סבורים שחיזבאללה דומה לאש"ף או למחתרת האירית IRA, שלהם היו אגפים לא צבאיים שאתם היה אפשר לדבר.

במאמר מוזכרות התבטאויות פומביות שהשמיע יועצו של הנשיא אובמה למלחמה בטרור, ג'ון ברנן, בשנה וחצי האחרונות. לפיהן יש אפשרות לחזק גורמים מתונים בתוך חיזבאללה. "בכירים בממשל מציינים שבשלב זה השאלה של חיזבאללה היא עניין לאנשי מודיעין ולא לקובעי מדיניות", כתב איגנשיוס. "הבית הלבן מכיר בכך שיש לו די והותר עניינים לעסוק בהם ושאין צורך לפתוח שאלה חדשה, העלולה ליצור גלי הדף בישראל, ערב הסעודית ומדינות אחרות. השורה התחתונה היא שלאחר עשור של מלחמות אמריקאיות במזרח התיכון, ממשל אובמה מחפש דרכים לדבר עם יריביו ולמשוך אותם לכיוון של דיאלוג".

דובר הבית הלבן, טומי וייטור, מסר בתגובה כי "מדיניות ארה"ב כלפי חיזבאללה לא השתנתה ולא משתנה. חיזבאללה מוגדר כארגון טרור והמאמצים שלנו נגד הארגון תואמים את ההגדרה הזאת. ארה"ב שומרת על מדיניות תקיפה של היעדר מגע עם החיזבאללה, כמו גם עם שאר ארגוני הטרור, והמדיניות הזאת אינה נשקלת מחדש".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ