אמ"ן החל לעקוב אחר פעילות ארגוני שמאל זרים

לאחרונה הוקם מדור מיוחד שמטרתו לאסוף מידע על ארגוני שמאל שמטרתם ליצור דה-לגיטימציה לישראל. המדור יעמוד בקשר הדוק עם משרד החוץ

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אגף המודיעין (אמ"ן) בצה"ל החל בחודשים האחרונים לאסוף מידע על ארגוני שמאל זרים וארגונים הפועלים במערב נגד ישראל, שמטרתם ליצור דה-לגיטימציה של המדינה. במשרד החוץ היו מי שמתחו ביקורת על היוזמה, בטענה שלובשי מדים אינם אמורים לעסוק בנושא שיש לו פן פוליטי.

לדברי פקידים ישראלים בכירים וקצינים בצה"ל, באחרונה אף הוקם מדור מיוחד שירכז את הנושא בחטיבת המחקר באמ"ן. המדור יהיה בקשר הדוק עם משרד החוץ ועם משרדי ממשלה נוספים. בראשו עומד קצין מודיעין בדרגת רב-סרן. לפני שבועות ספורים החל ראש המדור להתייצב במטה ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה לדיונים שעסקו בהיערכות למשט גדול נוסף לעזה במאי.

לדברי קצינים בצה"ל, המדור עוסק בשלב זה בנושא המשטים לעזה. יתר תחומי האחריות שלו לא הוגדרו לחלוטין עדיין. גורמים המעורים בהקמת היחידה ציינו כי תחומי האחריות יכללו מחקר על ארגונים אנטי-ישראליים בחו"ל, וכן חיבור צי"ח (ציון ידיעות חיוניות) מודיעיני שיגדיר ליחידות האיסוף השונות את סדרי העדיפויות.

מלבד המשטים לעזה, המדור החדש יעקוב אחרי ארגוני שמאל באירופה ובמדינות ידידותיות אחרות במערב, העוסקים במה שמכונה קמפיין ה-BDS חרמות, הסטת השקעות והטלת סנקציות על ישראל. כמו כן, יעסוק המדור בגופים המנהלים לוחמה משפטית נגד ישראל ויוזמים תביעות משפטיות נגד בכירים ישראלים. המדור ימפה את הקשרים בינם לבין ארגוני הטרור.

לדברי גורם בלשכת ראש הממשלה, בחודשים האחרונים חלה עלייה באיכות ובכמות המידע שמספקת קהיליית המודיעין על פעילות שמוגדרת כדה-לגיטימציה של ישראל. "יש דרישה לכך מצד הגורמים המדיניים", אמר הגורם, "הם צריכים מידע בנושאים האלה, ולא תמיד המידע הזה קיים, כי לא היתה מודעות לכך בקהיליית המודיעין.

האוריינטציה של הגוף החדש תהיה איסוף מידע ומחקר מודיעיני בשביל משרד החוץ, מטה ההסברה הלאומי ומשרדי ממשלה נוספים".

מי שנחשב לאחד הגורמים המשמעותיים שדחפו להגברת המעורבות של אמ"ן בנושא הדה-לגיטימציה הוא תת-אלוף (מיל') יוסי קופרווסר, המשמש מנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים. קופרווסר שימש בעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן, ומשמש כיום במילואים מעין צל של ראש חטיבת המחקר הנוכחי. באינתיפאדה השנייה הוביל קופרווסר למעורבות מסיבית של קהיליית המודיעין בנושאים מדיניים והסברתיים, והדבר גרר ביקורת חריפה מצד קצינים בכירים באמ"ן.

גם לגבי היוזמה הנוכחית יש לא מעט הרמות גבה, במיוחד במשרד החוץ. הסיבה העיקרית לכך היא אי-ההסכמה בתוך המערכת המדינית-ביטחונית מהי משמעות המונח "דה-לגיטימציה", וסביב השאלה היכן מסתיימת ביקורת לגיטימית על מדיניות ממשלת ישראל ומתחילה דה-לגיטימציה, או אפילו אנטישמיות.

לעיסוק בסוגיית הדה-לגיטימציה יש מאפיינים מדיניים מובהקים ואף פוליטיים, וקיים ויכוח אם לובשי מדים צריכים לעסוק בהם. "אנחנו בעצמנו לא יודעים להגדיר מה זה בדיוק דה-לגיטימציה", אמר גורם במשרד החוץ, "מדובר בהגדרה מופשטת מאוד. משטים לעזה זה דה-לגיטימציה? ביקורת על ההתנחלויות זה דה-לגיטימציה? לא ברור איזה ערך מוסף יש לאמ"ן בנושא הזה, איזה מידע הם יוכלו להשיג ואיזה שימוש ניתן יהיה לעשות בו". גורם אחר במשרד החוץ אמר כי אינו בטוח שראוי בכלל שהצבא יעסוק בנושאים כאלה.

קצינים באמ"ן אמרו מנגד כי המעורבות של אגף המודיעין בעניין החלה בעקבות התגברות הניסיון לדה-לגיטימציה של מדינת ישראל ושל זכות קיומה. "האויב ואופי המערכה משתנים ולכן צריך לחזק את הפעילות גם בתחום הזה", אמרו הקצינים, "בכל מקרה העיסוק בנושא מתבצע תוך הבחנה ברורה בין ביקורת לגיטימית על מדינת ישראל לבין ניסיונות לפגיעה בה ולערעור זכות קיומה".

ההחלטה באמ"ן להתחיל לאסוף מודיעין על ארגונים אנטי-ישראליים בחו"ל, שאינם דווקא עוסקים בטרור, החלה בעקבות אירועי המשט הטורקי לעזה. התחקירים שנכתבו בצה"ל לאחר המשט, כמו גם דו"ח ועדת טירקל בנושא, הצביעו על מחדל מודיעיני חמור בכל הנוגע לארגונים שעמדו מאחורי שיגור "מאווי מרמרה" לעזה.

ועדת טירקל מתחה ביקורת חריפה על חטיבת המחקר באמ"ן ש"הפיצה מספר מסמכים, אולם אלה היו דלים באופן יחסי והמידע בהם לא שינה את תמונת המודיעין".

שורה של גופים ממשלתיים החלו באחרונה לעסוק ב"מאבק בדה-לגיטימציה". משרד החוץ הקים מחלקה מיוחדת לנושא, והשגרירויות בחו"ל הונחו למקד את עבודתן בניסיונות לגבש חרם על ישראל ובמלחמה המשפטית נגד קציני צה"ל. גם המשרד לעניינים אסטרטגיים החל לעסוק בנושא, וקיים כמה ימי עיון וכינוסים של כל הגופים הרלוונטיים כדי לגבש תוכנית פעולה ולחלק את עבודה. משרד המשפטים ומטה ההסברה הלאומי גם הם עוסקים בנושא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ